Skyscraper large
مجلس در هفته‌ای كه گذشت

احضار “ملک الموت” در صحن پارلمان

mmmmmmm
345244 - محمد صادقی - mohamad sadeghi

محمد صادقی

علت فوت ستار بهشتی را از ملک الموت بپرسید

مجلس در اولین هفته کاری در سال جدید تحت تاثیر سوال علی مطهری از وزیر کشور درباره قتل ستار بهشتی بود.

روز گذشته سوال علی مطهری، نماینده تهران که به خاطر مرگ ستار بهشتی در بازداشتگاه پلیس فتا،  وزیر کشور را برای سوال به مجلس فراخوانده بود، مطرح شد و در مقابل پاسخ های مصطفی محمد نجار هرچند مطهری را قانع نکرد، اما در عوض ۱۳۴ نماینده دیگر به طور کامل قانع شدند.

مطهری “عدم عذرخواهی رسمی از خانواده ستار بهشتی به دلیل این واقعه” و نیز “عدم رضایت گرفتن” را دلیل “پس نگرفتن سوال خود” دانست و در حضور وزیر کشور دولت دهم و نمایندگان مجلس گفت: “در مسئله مرگ خانم هاله سحابی در تشییع پدرش هم به وزیر اطلاعات گفتم مأموری برخورد خشنی با او کرده و با توجه به ناراحتی قلبی و هیجان، هاله سحابی به زمین افتاده و از دنیا رفته است. چرا شما به خاطر خطای سهوی یک مأمور از خانواده سحابی و مردم عذرخواهی نمی‌کنید تا ‌فرصت عرض اندام از مخالفان نظام گرفته شود؟”

علی مطهری در ادامه نطق جنجالی خود به خاطره ای از آیت الله مرتضی مطهری درباره لزوم برخورد علنی با سرقت دو کمیته ای، ۳ هفته بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: “برخی نیروهای امنیتی و اطلاعاتی فکر می ‌کنند برای حفظ نظام دست به هرکاری می‌توان زد و کسانی که اقدام به قتل‌های زنجیره‌ای از جمله قتل داریوش فروهر و همسرش کردند در بازجویی‌های خود گفتند ما برای حفظ نظام و برای آنکه سایر روشنفکران بترسند دست به این کار زدیم. ولی دیدیم چه آسیبی به نظام وارد کردند.”

 اما پاسخ های مصطفی محمد نجار وزیر کشور  و برخی از نمایندگان مجلس به سوالات علی مطهری در نوع خود قابل تامل بود.

نجار در ابتدای پاسخ خود به سئوال علی مطهری به ارائه چکیده ای از ماوقع ماجرا پرداخت و ستار بهشتی را متهمی دانست که “مطالبی را علیه نظام جمهوری اسلامی در فضای مجازی و با نام مستعار منتشر می کرده است، و در ارتباط با فعالان سیاسی معاند با نظام با عوامل خارج از کشور، خبرهایی غلط و کذب را از اوضاع سیاسی کشور برای آنها ارسال و خوراک رسانه ای را برای آنها فراهم می کرده است”

در حالی که در خبرها آمده بود، مادر ستار بهشتی تهدید کرده است در صورت عدم پیگیری پرونده قضایی فرزندش، در مقابل دادگاه انقلاب دست به خودکشی خواهد زد اما مصطفی محمد نجار در اظهارتش گفت که پس از مرگ ستار بهشتی “ما برای کاهش آلام خانواده متوفی کمک های لازم مادی و معنوی را انجام داده ایم”

همچنین نادر قاضی‌پور نماینده ارومیه در انتقاد از سوال علی مطهری از وزیر کشور درباره مرگ ستار بهشتی با بیان اینکه، “این چه سوالی است که در صحن علنی مطرح می‌شود” گفت: “آقای مطهری علت مرگ ستار بهشتی را بهتر است از ملک الموت بپرسد.”

اسماعیل کوثری از فرمانده هان سابق سپاه نیز که اینک به عنوان نماینده تهران در مجلس حضور دارد از این که علی مطهری اصرار دارد “امور مربوط به ضد انقلاب را پیگیری کند” انتقاد کرد.

کمیته ویژه “رهروان ولایت” برای دعوت از لاریجانی

سرانجام موضع فراکسیون موسوم به :رهروان ولایت” که کاظم جلالی ریاست آن را بر عهده دارد درخصوص کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری آینده نیز مشخص شد.

به گفته عزت الله یوسفیان ملا یک عضو این فراکسیون، کمیته‌ای برای دعوت از علی لاریجانی به منظور شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آینده تشکیل شده است.

علی لاریجانی در زمان انتخاب رییس مرکز پژوهش های مجلس، حمایت ویژه ای از کاظم جلالی برای در اختیار گرفتن این مرکز داشت و در عزل احمد توکلی و جانشینی کاظم جلالی نقش مهمی را برعهده داشت.

فراکسیون رهروان ولایت در کنار جبهه پایداری از ائتلاف ۲+۱ (حدادعادل، قالیباف و ولایتی) حمایت نکردند و اکنون با اعلام نام علی لاریجانی به عنوان کاندیدای این فراکسیون، دلیل این عدم حمایت مشخص شد.

شامگاه یکشنبه گذشته دیدار نوروزی محمود احمدی نژاد، رییس دولت با شماری از نمایندگان مجلس برگزار شد و احمدی نژاد در این دیدار بار دیگر تاکید کرد که “دولت به دنبال انتخابات بسیار پرشور و با مشارکت حداکثر ممکن است”

بیانیه ای علیه سیاست خارجی دولت خاتمی

چند روز پس از شکست مذاکرات گروه ۵+۱ و جمهوری اسلامی در آلماآتی قزاقستان، ۲۳۰ نفر از نمایندگان مجلس در جلسه علنی روز سه‌شنبه به مناسبت ۲۰ فروردین‌ماه که از سوی دولت “روز ملی فناوری هسته‌ای” نام گذاری شده بیانیه‌ای صادر کردند.

در این بیانیه به صورت تلویحی مواضع دولت سید محمد خاتمی در پرونده هسته ای ایران را مورد هجمه قرار گرفته و آمده است: “در شرایطی که به دلیل مواضع برخی مسئولین در مذاکرات هسته‌ای علاوه بر پلمب برخی از تأسیسات این صنعت، دامنه زیاده‌خواهی‌های غرب به درخواست تعطیلی رشته‌های مرتبط با صنعت هسته‌ای و حتی عدم ارائه درست فیزیک مرتبط با این صنعت، در دانشگاه‌های کشور نیز کشیده شده بود، اراده آهنین و محکم فرزندان جوان امام روح‌الله در آفرینش حماسه‌ای باشکوه از عزت و غیرت ایرانی بر پایه دانش بومی، صحنه‌های شوق‌انگیز و افتخارآمیزی از خودباوری ملی را رقم زد.”

مطهری: احمدی نژاد “متوهم” و “لجوج” و “مستبد” است

علی مطهری، نماینده مجلس که از منتقدان جدی دولت احمدی نژاد محسوب می شود در تازه ‌ترین اظهارات خود با برشمردن ویژگی‌ های محمود احمدی‌ نژاد، وی را فردی “لجوج”، “متوهم” و “مستبد” توصیف کرد.

وی روز یکشنبه در گفتگو با خبرگزاری مهر، درباره نقاط ضعف محمود احمدی‌نژاد گفت که اولین نقطه ضعف رییس دولت ایران “تصور نادرست او از مقام ریاست جمهوری است”، به این معنا که “او فکر می ‌کند کسی که در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد و اکثریت آرا را به خود جلب کرد می‌تواند نظریات اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خودش را در کشور اجرا کند، در حالی که رئیس ‌جمهور مجری سیاست‌های کلی نظام و مصوبات مجلس است نه نظرات شخصی خود.”

مطهری “لجاجت” را نقطه ضعف مهم دیگر احمدی‌ نژاد دانست و گفت که “احمدی نژاد به خاطر لجاجتش در استیضاح، کردان، شیخ‌الاسلامی و یا عزل منوچهر متکی، آسیب زد.”

وی همچنین به “توهم” احمدی‌نژاد هم اشاره کرد و گفت: “این مسئله به گونه‌ای است که رئیس‌جمهور معتقد است قوه قضاییه و مقننه و شخصیت‌هایی مثل آقای هاشمی علیه ایشان توطئه می‌کنند در حالی که در عالم واقعیت این طور نیست.”

دست آخر این که مطهری گفت که احمدی نژاد بیش از “میل طبیعی دولت‌ها” به “استبداد” تمایل دارد.

فشارهایی برای پس گرفتن طرح کاهش تعطیلات

طراح لایحه موسوم به سامان دهی تعطیلات که کاهش تعطیلت رسمی کشور را در پی خواهد داشت، می گوید برای پس گرفتن این لایحه تحت فشار قرار دارد.

ابوالفضل ابوترابی نماینده نجف‌آباد در جلسه روز سه‌شنب در تذکری آئین‌نامه‌ای ضمن اعلام آن که “هم‌اکنون تعطیلات زیاد کشور و به ویژه تعطیلات پنجشنبه‌ها، هزینه مادی و معنوی بسیاری را برای کشور به وجود آورده است.” گفت: “من هم‌اکنون از داخل و خارج مجلس برای پس گرفتن طرح ساماندهی تعطیلات کشور تحت فشار هستم”

در اسفند ماه سال گذشته تنها یک هفته پس از ارائه طرح کاهش تعطیلات در مجلس آیت الله ناصر مکارم شیرازی اعلام کرد که نباید تعطیلات مذهبی حذف شود.

سال هاست که تلاش برای کاهش تعطیلات رسمی اعلام می شود و در این دوره هم نمایندگان این طرح را ارائه کردند.

درطرح جدیدی که نمایندگان ارائه کرده اند، پیشنهاد شده است که با لغو تعطیلی روزهایی مانند تاسوعا و روز شهادت امام هشتم شیعیان از تعداد روزهای تعطیل رسمی در کشور کاسته شود.

سال جدید و تذکرهای جدید

با آغاز جلسات علنی مجلس در سال جدید نیز کماکان تذکرهای نمایندگان به رییس دولت و اعضای کابینه دولت دهم ادامه یافته و باز هم بر حجم این تذکرهای کتبی و شفاهی افزوده شده است، بی آن که دولت پاسخی به آن ها ارائه کند.

البته نه تنها دولتیان توجه ای به این تذکرات ندارند گویا نمایندگان مجلس نیز چندان رغبتی برای شنیدن تذکرهای تکراری در صحن علنی مجلس را ندارند و ترجیح می دهند هنگام ارائه تکذر از سوی دیگر نمایندگان مجلس، به خار از صحن علنی بروند و مشغول گپ و گفت و صرف چای و سیگار شوند.

بر همین اساس ابوترابی فرد که اداره جلسه روز سه شنبه را بر عهده داشت در تذکری خطاب به نمایندگانی که هم‌زمان با ارائه تذکرات شفاهی نمایندگان صحن مجلس را ترک می ‌کردند با بیان این که “باید ادب شنیدن تذکرات را داشته باشیم.” از نمایندگان خواست تا سر جایشان بنشینند و به تذکرات همکاران خود گوش دهند.

از جمله این تذکرها می توان به “اوضاع بهداشتی و درمانی اسفبار هرمزگان”، “توهین سایت مشرق ‌نیوز به فرهنگ پهلوانی مردم خراسان”، “رفع ممنوعیت تردد انفرادی ایرانی ها به عتبات عالیات”، “سوءمدیریت فرماندهی نیروی انتظامی شهرستان خرمشهر”، “تخلفات استاندار خراسان شمالی”، “غیبت طولانی برخی مسئولان استانی در ایام نوروز”، توضیح درباره علت عزل و نصب رؤسای دانشگاه‌ها”، “علت اختلال در شبکه تلفن همراه”، “پرداخت حقوق بازنشستگان صنعت فولاد”، “تعیین تکلیف قیمت و کاهش قیمت خودرو”، “آشفتگی و بی‌برنامگی در مدیریت تنظیم بازار کالا “، “اصلاح ساختار ضعیف و ناکارآمد در استانداری ها” و موارد بسیاری از این دست اشاره کرد.

گزارش کمیسیون اصل ۹۰ از قانون گریزی دولت

کمیسیون اصل ۹۰ مجلس از تهیه گزارشی درباره تعلل دولت احمدی نژاد در اجرای قوانین، جهت قرائت در صحن علنی مجلس خبر داده است.

افضلی فرد سخنگوی این کمیسیون “تعداد قوانین مهمی که با مصالح کشور و حقوق اساسی مردم گره خورده و با وجود تصویب در مجلس به دلیل عدم تهیه آئین‌نامه اجرایی از سوی دولت، اجرایی نشده‌اند” را ” قریب ۳۰ مورد” اعلام کرد.

وی همچنین گفته است که احمدی نژاد “قوانین متعددی را نیز با تأخیر ابلاغ کرده که محمدعلی پورمختار رئیس کمیسیون اصل ۹۰ در آخرین روزهای سال گذشته طی نامه‌ای به احمدی ‌نژاد، خواستار پاسخگویی وی در این زمینه شده است.”

از سوی دیگر، ۲۰ تن از نمایندگان مجلس براساس گزارش‌ها و شکایت‌های مردمی در خصوص عملکرد بنیاد شهید و امور ایثارگران از این نهاد به کمیسیون اصل ۹۰ شکایت کردند.

این شکایت به دلیل “ضعف خدمات درمانی و افزایش نارضایتی ایثارگران”، “سوءمدیریت در بخش اقتصادی بنیاد شهید”، “عدم به کارگیری مدیران لایق و کارآمد” و “عدم برنامه‌ریزی برای ترویج فرهنگ جهاد و شهادت” صورت گرفته است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large