Skyscraper large

اولویّت با دعای بخت گشایی آیت الله است

IMG_1718-shahab-amopor شهاب عموپور

شهاب عموپور

از آیت اللهِ درگذشته، “محمّد تقی بهجت فومنی” که مقلّدان بسیاری نیز داشت و دارد، در مورد شیوه‌ی “بخت گشایی” پرسیدند تا چاره‌ای برای درمانده‌گان از امرِ ازدواج یافت کنند. آیت الله پیشنهاد می دهد که شخصِ بخت‌بسته «نماز “جعفر طیّار” علیه‌السلام بخواند و پس از آن، دعایی را که در کتاب “زادالمعاد مجلسی” قید است که این دعا از امام جعفر صادق علیه السلام توسّط “مفضل بن عمر” روایت شده است -و در “مفاتیح الجنان” در ضمنِ نماز جعفر طیّار ذکر شده است که در این هنگام خوانده شود- را، بخواند. در پیِ آن به سجده رود و تلاش کند که حتما گریه کند، گرچه به مقدار کم؛ و همین که چشم‌ش را اشک گرفت، حاجت‌ش را از خدا بخواهد». 

ایّامی بود که نهادی با نام “سازمان ملّی جوانان”، عهده‌دار امور فرهنگی، خانواده‌گی، فردی و اجتماعی جوانان ایران شده بود.  سپس، این سازمان منحل شده و با تشکیل وزارتخانه‌ی “رفاه” و بعد از آن “ورزش و جوانان”، سرپرستی و تعیین تکلیف اولویّت‌ها و نیازها و رفع و رجوع خواسته‌ها و نظم دهی به امیال جوانانِ ایران‌زمین، همه‌گی به آن‌جا منتقل شدند. 

 ابتدای سال ۹۲ خورشیدی‌ست. بیش از ۳۵ سال از پیروزی انقلاب در ایران می گذرد و قاطبه‌ی جمعیّت کشور را، جوانانِ آن تشکیل می دهند. بر همین حساب، مشکلات و خواسته‌های این قشر، بخش عظیمی از مشکلات و خواسته های کلّ جامعه را دربر می گیرد؛ و امّا در زمینه ی همین مشکلات “فریده حمیدی” روانشاس‌ی که با خبرگزاری “ایسنا” گفت و گو کرده، معتقد است: «جوانان، امروزه یک نوع اضطرابِ تعمیم یافته دارند که نوع جدیدی از اضطراب است که مربوط به سردرگمی، آینده‌ی مبهم و عدم زندگیِ هدفمند است». وی، آن چه را که سبب‌ساز چنین نگرانی‌هایی در بین جوانان می شود، بر حسب اولویّت، چنین معرفی می کند: «اولویّت جوانان در سال ۹۲، کماکان مانند سال گذشته، مسأله‌ی اشتغال و به دنبال آن ازدواج است». 

“ازدواج” را امسال جزو اولویّت‌های اوّل زندگی جوانان معرفی کرده اند و فریده حمیدی، معضل کمبود ازدواج را نشأت گرفته از نابه‌سامانی‌های شغلی می داند و توضیح می دهد: «بسیاری از جوانانِ شاغل هم هستند که به دنبال ازدواج نمی‌روند و دلیل آن را عدم امنیّت شغلی می‌نامند؛ به شکلی که فرد نمی‌تواند به آینده‌ی خودش اطمینان داشته باشد». 

بر حسبِ احوال، رویکرد جدیدی که در این اوضاع در میان برخی جوانان حاصل آمده، آن است که “سیما فردوسی” مشاور امور خانواده در گفت‌و‌گو با خبرگزاری “فارس” بدان پرداخته است: «یکی از موضوعاتی که در سال‌های اخیر نسبت به سال‌های گذشته بیشتر به چشم می‌خورد، تمایل ازدواج پسران با دخترانی است که از نظر سنّی از خودشان چند سال بزرگتر هستند و اغلبِ این افراد، دختران شاغلی هستند که از نظر وضعیّت مالی در موقعیّت بهتری نسبت به پسران قرار دارند». 

“مجید ابهری”، آسیب شناس و استاد دانشگاه نیز در همین زمینه معتقد است: «علّت افزایش آمار ازدواج پسران با دخترانِ بزرگ‌تر از خود، “مشکلات اقتصادی”، “بالا رفتن قیمت مسکن”، “تورّم” و “فرار از مسئولیّت” است». 

نه تنها جوانان شاغل و غیر شاغلِ تحصیل‌کرده؛ بلکه اقشار محروم و تحت سرپرستیِ نهادهای دولتی نیز، امروزه از امکان ازدواج بی بهره مانده‌اند. این مدیر کلّ امور ایتام و زنان سرپرست خانوار کمیته‌ی امداد است که می گوید: «مهم‌ّترین مشکل در خصوص خدمات حمایتیِ کمیته امداد، “تسهیل ازدواج” نیازمندان است». با وجود آن که مسئولان کمیته‌ی امداد، صرفا نیازهای اولیه و کمترین را در مرحله‌ی تهیّه‌ی جهیزیّه برآورده می سازند؛ و زوج‌ها با تأدیه‌ی کمترین امکانات و با قناعتِ تمام، به خانه های بخت می روند، امّا اوضاع به گونه‌ای شده که این مسئولان، حتی از تهیّه‌ی آن مقادیر حدّاقلّی نیز درمانده‌اند. “رضا نوروزی” می گوید:

«در سال گذشته، به دلیل مشکلات اعتباری و با وجود تمام تلاشی که انجام گرفت، ۴۵ هزار تن، پشت نوبت دریافت جهیزیّه قرار داشتند». 

در این میان، “وام های ازدواج”، که گره‌گشای برخی از جوانان و نیز بخشی از محرومانِ جامعه شده بودند و امکان تشکیل خانواده را برای برخی‌شان فراهم می ساخت، اکنون به شکل سابق پرداخت نمی شوند و خبرِ خبرگزاری نیمه دولتی فارس نیز حاکی از آن است که «”محمد صادق اکبری”، معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، چندی پیش از اعطای وام ۵ میلیون تومانی به جوانان خبر داد که دارای شروطی مانند طلبه‌گی، داشتن سن زیر ۲۵ سال، فوت یکی از والدینِ زوج‌ها و مهریّه‌ی کمتر از ۱۱۰ سکه باشند که تصویب و اجرایی شدنِ بسته‌ی پیشنهادی ازدواج، منوط به داشتن منابع مالی کافی شورای پول و اعتبار است. وی در حالی از پرداخت وام ازدواج ۵ میلیون تومانی به جوانان خبر می‌دهد که هنوز تعداد زیادی از جوانان که سال گذشته ازدواج کرده‌اند، موفّق به دریافت وام ۲ میلیون تومانیِ ازدواج خود نشده‌اند». 

از قرارِ معلوم، راه‌های متعدّدی که برای بخت گشایی باز بودند، یکی یکی بسته شده و شنیده ها حاکی‌ست که مسئولان در پی آن‌ هستند تا با توجّه به عدم کارایی “وزارت ورزش و جوانان”، به سراغ نهاد منحلّه‌ی قدیمی رفته و “سازمان ملّی جوانان” را بازگشایی کنند. امّا اوضاع اقتصادی اگر‌که چنین پیش رود، شاید آن هم کارگشا نباشد و اولویّت ها چنان جا‌به‌جا شوند که بازهم بختی باز نشود و آن‌گاه همه باید سراغ همان نماز و عملیّاتِ توصیه شده توسط آیت الله بهجت بروند و آویزه ی گوش کنند که آیت الله تأکید کرده بود:

«این عمل را تا زمانی که حاجت‌ش روا شود، انجام دهد؛ و اگر نشد، بداند که یا کم خوانده و یا با اعتقادِ کامل نخوانده است».  

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large