Skyscraper large

توضیح دیرهنگامِ وزیر علوم

zer546zer54

ندا سینا

کامران دانشجو مدتها پس از رسانه ای شدن نامه محمود احمدی نژاد، درباره برکناری روسای دو دانشگاه تهران و تربیت مدرس، توضیح داد.

وی دیروز در حاشیه دیدار با روسا و هیأت رئیسه دانشگاههای تهران با اشاره به خبرها و تحلیل‌های مختلفی که در رسانه‌ها درخصوص انتشار نامه رئیس جمهور منعکس شده است، اظهار داشت: اینجانب نامه مذکور را اول بهمن ۱۳۹۱ یعنی ۵۸ روز قبل از انتشار آن، در حاشیه جلسه هیأت دولت دریافت نمودم و در همان زمان در دیداری صمیمانه با رئیس جمهور، توضیحات مورد نظر را به استحضار ایشان رساندم و پس از آن تاکنون دستور جدیدی اعم از کتبی یا شفاهی در این رابطه ابلاغ نگردیده است، بدیهی است در چنین مواردی نظرات تبیین می‌شود، اما تصمیم نهایی بر اساس رعایت موازین و سلسله مراتب با رئیس جمهور محترم است و اوامر صادره اجرا می‌گردد.

وزیر علوم همچنین در توضیح اظهار عدم اطلاع مدیرکل حوزه وزارتی از ابلاغ چنین نامه‌ای گفت: با توجه به گفتگوی حضوری با رئیس محترم جمهور و اینکه نامه دریافتی از طریق دبیرخانه و سیستم پیام دولت وصول نشده بوده بنابراین مطلب ایشان مبنی بر عدم دریافت نامه در آن زمان صحیح است.

به گزارش خبرگزاری مهر، کامران دانشجو همچنین افزود: طبق اظهار مشاور ارشد ریاست جمهوری، آقای احمدی نژاد از رسانه‌ای‌شدن موضوع مکدر شده و به مسئولین ذیربط تذکر داده‌اند.

خبر صدور این دستور را رسانه‌های ایران روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۱ منتشر کردند. احمدی نژاد طی این نامه از کامران دانشجو وزیر علوم، خواسته بود فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران و بیژن رنجبر، رئیس دانشگاه تربیت مدرس برکنار شوند. وی آنها را متهم کرده که در اداره دانشگاه رویکردی سیاست زده، غیر علمی و احیانا امنیتی دارند.

رئیس دولت، در این نامه نوشته بود: متاسفانه و بر اساس اطلاعات دقیق در دو دانشگاه مهم، دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس فضای عمومی به گونه دیگری مدیریت می‌شود که نه تنها سازنده نیست، بلکه تا حدودی در نقطه مقابل حرکت عمومی ملت و شئون دانشگاه و دانشگاهیان است.

وی در بخش دیگری از نامه خود خطاب به وزیر علوم نوشته بود: وظیفه قانونی خود را در صیانت از حریم دانشگاه به فوریت عمل نمایید و با نصب مدیران آشنا‌تر به ظرافت‌ها و الزامات کار دانشگاهی از مدیران فعلی در محل دیگری استفاده فرمایید.

به نوشته برخی از رسانه های ایران این نخستین بار نیست که موضوع برکناری آقای رنجبر مطرح می شود. در اوایل مهرماه سال ۱۳۹۱ و پس از آنکه اسفندیار رحیم مشایی حاضر نشد برای ادامه تحصیل در دانشگاه تربیت مدرس مدرک کارشناسی خود را تحویل دهد و از ادامه تحصیل باز ماند، احتمال برکناری آقای رنجبر مطرح شد.

سایت نیمروز روز دوم مهرماه نوشت: در جلسه کامران دانشجو وزیر علوم و اسفندیار رحیم مشایی، رئیس دفتر [وقت] رئیس جمهور، برکناری بیژن رنجبر قطعی شده و به او پست قائم مقامی دانشگاه آزاد و یکی از معاونت های وزارت علوم پیشنهاد شده است.

احتمال برکناری فرهاد رهبر نیز چندماه پیش و در پی برکناری مرضیه وحید دستجردی از وزارت بهداشت مطرح شد. به گزارش رسانه های منتقد دولت در ایران، پس از برکناری خانم دستجردی، آقای رهبر در مقابل برکناری باقر لاریجانی از ریاست دانشگاه علوم پزشکی مقاومت کرد.

گفته می شد که آقای احمدی نژاد خواستار برکناری آقای لاریجانی بوده و یکی از دلایل برکناری خانم دستجردی، مقاومت در برابر این خواسته بوده است.

فرهاد رهبرکه سی و یکمین رئیس دانشگاه تهران است در طول دوران ریاستش با اتهام درخواست حمله به کوی دانشگاه در جریان اعتراضات پس از دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری مواجه شد، که گزارشی از این پرونده نیز در مجلس ایران خوانده شد.

محسن کوهکن، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته بود که نیروهای انتظامی با درخواست فرهاد رهبر، رئیس دانشگاه تهران وارد کوی دانشگاه شده بودند. اما آقای رهبر این اتهام را تکذیب کرد و گفت که در آن شب هیچ کدام از مسئولان کوی دانشگاه حضور نداشتند.

چند روز بعد از انتشار نامه محمود احمدی نژاد به وزیر علوم، فرهاد رهبر، در یک برنامه زنده تلویزیونی، خبر دستور رئیس دولت برای برکناری خود را بی‌اهمیت خواند و در جواب اینکه آیا او هنوز رئیس دانشگاه تهران است یا نه؟ گفت: به این اخبار توجه نکنید، چون درباره آن تجربه داریم و خیلی مهم نیست.

بنا بر صحبت‌های رئیس دانشگاه تهران، با وجود دستور رئیس‌ دولت به وزیر علوم، فرهاد رهبر هنوز از ریاست دانشگاه تهران برکنار نشده است.

صادق زیباکلام، استاد دانشگاه، در واکنش به این نامه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به محمود احمدی‌نژاد با ابراز شگفتی از آن دستور چنین نوشت: «نخست آنکه برایم جالب بود که جنابعالی پس از گذشت نزدیک به ۸ سال از ریاست جمهوری تان و درست در ماههای پایانی آن متوجه فضایی که در دانشگاههای کشور در طی این مدت حاکم بوده افتاده اید. اگر جنابعالی در طی این دو دوره ریاست جمهوری تان، بالاخص بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ سری به دانشگاههای کشور می زدید و فضای سیاسی آنها را با سالهای قبل از ریاست جمهوری تان مقایسه می کردید باورتان نمی شد که این همان دانشگاه قبل از به قدرت رسیدن اصولگرایان در سال ۸۴ می باشد. آنقدر فضای دانشگاهها  بعد از ۲۲ خرداد ۸۸  محدود، سنگین و بسته شد که به وصف نمی آید.

دوم اینکه چرا دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه تهران بعنوان مقصر برگزیده شده؟ کارنامه ایشان بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ در مقایسه با کارنامه بسیاری از روسای دانشگاههای دیگر بمراتب سفیدتر و قابل قبول تر است. کافیست  کارنامه مدیریت دانشگاه تهران را با کارنامه جناب حجت الاسلام دکتر شریعتی ریاست دانشگاه علامه مقایسه نمایید. آیا مستحضر هستید از۲۲ خرداد ۸۸ به این سو جناب شریعتی  چه تعداد اساتید این دانشگاه را بدلایل سیاسی بازنشسته، اخراج  و ممنوع التدریس کرده اند؟ اگر هدف جنابعالی بواقع بوجود آوردن یک فضای علمی باز در دانشگاههای کشور است  بنحوی که اساتید و دانشجویان از یک حداقل امنیت شغلی و حرفه ایی بر خوردار بشوند در آنصورت و با عرض  پوزش می بایستی با ستحضار شریفتان برسانم که کارنامه و عملکرد وزارت علوم که وزیر متبوعه آن زیر نظر شخص شخیص خودتان  خدمت می نمایند بمراتب سیاه تر از بسیاری از دانشگاهها است.

آیا مستحضر هستید همان مختصر استقلالی را که دانشگاههای کشور از آن برخوردار بودند بعد از ۲۲ خرداد ۸۸ پایمال گردید و تمامی امور دانشگاهها زیر نظر وزارت علوم قرار گرفت؟ آیا مستحضر هستید ظرف قریب به چهار سال گذشته صدها دانشجو بواسطه دلایل سیاسی یا محروم از تحصیل شدند یا با سپردن انواع و اقسام تعهد با  ادامه تحصیل شان بصورت “مشروط” موافقت شده است؟ آیا مستحضر هستید که کسر قابل توجه ایی از این تنبیهات و متنبه سازی ها توسط خود وزارت علوم صورت گرفته؟ آیا مستحضر هستید گزینش وزارت علوم چگونه مانع از ورود بسیاری از متقاضیان ورود به تحصیلات عالیه در مقاطع فوق لیسانس و دکترا شده است؟»

علی مطهری، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی، نیز پس از انتشار نامه پرسید، چرا این تصمیمات پس از حوادث سال ۸۸ گرفته نشدند. احمد توکلی، دیگر نماینده تهران در مجلس، هم رویکرد محمود احمدی‌نژاد به موضوعات یادشده را تحمیل هزینه به کشور ارزیابی کرده بود.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large