Skyscraper large

دین گریزی جوانان در سایه حکومت مهدوی

6zsf45z

مژگان مدرس علوم

هفته گذشته سایت قم در گزارشی خبر از دستگیری بیش از بیست نفر که مدعی ارتباط با امام زمان را داشتند در مسجد مقدس جمکران داد.

بر اساس این گزارش، اکثر این افراد دستگیر شده در یک ماهه گذشته در قم که تعداد آنها بیش از بیست نفر است ادعا کرده اند خود امام زمان هستند.

اعتقاد به مهدی موعود، یکی از مهمترین اعتقاداتی است که از گذشته های دور در میان مسلمانان مطرح بوده و مسائل بحث انگیزی حول محور آن مطرح شده است.

در دیدگاه مسلمانان، مهدی اعاده‌ کنندهٔ دین و عدالت و منجی موعود است که (بنا بر تفاسیر مختلف) هفت، نه یا نوزده سال پیش از روز قیامت حکومت خواهد کرد و زمین را از ظلم و جور پاک خواهد کرد. مهدی در تشیع دوازده‌امامی اشاره به حجت بن حسن، امام دوازدهم شیعیان، فرزند حسن عسکری دارد.

پس از انقلاب با پخش برنامه هایی از صدا و سیما با ارائه آمار حوادث طبیعی بطور رسمی تبلیغ شد که آخر زمان نزدیک است. عده ای از مقلدان و مریدان آیت الله خمینی نیز، او را مهدی موعود تلقی کرده و هنوز اعتقاد دارند که مسجد جمکران محلی است که امام زمان از آنجا ظهور خواهد کرد.

علاوه بر مسجد جمکران، کوه سفید در چند کیلومتری مسجد جمکران نیز از جمله مکان هایی است که تبلیغ می شود دامنه آن در زمانه ظهور پادگان نیروی نظامی موعود خواهد شد.

بی توجهی حاکمیت درباره پیامدها و عواقب زیانبار رواج باورهای نادرست و استفاده ابزاری و حداکثری از دین، سبب معضلاتی از جمله اشاعه فقر فرهنگی و دین گریزی از سوی جوانان شده است.

 بسیاری از علما و بزرگان شیعه نسبت به آسیب های استفاده سیاسی از دین و مدعیان مهدویت و رؤیت در ایجاد موج بی دینی هشدارهای جدی داده اند. اما با وجود این هشدارها موج ترویج خرافات دینی از سوی مقامات سیاسی و دولتی همچنان ادامه دارد.

احمدی نژاد مبلغ اصلی نزدیکی ظهور

 سوء استفاده ابزاری از دین همراه با ترویج خرافات بمنظور تامین مقاصد سیاسی و اقتصادی عامل اصلی گسترش بی اعتقادی به مبانی دینی را در جامعه است.

از آغاز اولین دولت احمدی نژاد مساله ظهور توسط بنیادهای وابسته به دولت سیری شتابنده گرفت. بدنبال آن موسسه مبشران ظهور نیز در سال ۸۴ آغاز بکار کرد و کتاب و اقلامِ صوتی و تصویری که از علائم آخر الزمان خبر می دادند در سطح گسترده ای منتشر و پخش شد.

محمود احمدی نژاد یکی از مبلغان نزدیکی ظهور امام دوازهم شیعیان است که تاکنون بارها عنوان کرده است که امام زمان فعالیت‌های روزانه دولت او را حمایت می‌کند و به او در مواجهه با فشارهای بین‌المللی کمک می‌نماید.

او “تسریع ظهور امام مهدی”، را از الگوهای سیاسی دولت خود دانسته و بارها مدعی شده است که دست امام مهدی را در همه امور می بیند و هدف او نیز فراهم کردن زمینه برای ظهور امام دوازدهم شیعیان است.

رئیس دولت همچنین، پیروزی انقلاب اسلامی و اینکه ایران در جنگ عراق پیروز شده را به مدیریت امام مهدی نسبت داد. وی در اظهار نظری عجیب از حمله آمریکا به عراق به هدف جلوگیری آمریکا از ظهور امام زمان نام برد.

پس از این اظهارات برخی از روحانیون در قبال او موضعگیری کرده و احمدی نژاد را متهم به استفاده سیاسی از امام  مهدی کردند و خواستار استیضاح رئیس جمهور از سوی مجلس شده است.

حجه‌الاسلام علی عسگری نماینده مشهد و مخبر فراکسیون حزب‌الله مجلس در واکنش به این اظهارات بیان کرد: “من وظیفه رئیس ‌جمهور را نظریه‌پردازی و دخالت در امور دینی نمی‌دانم اما مشخص نیست ایشان چرا سعی دارند در امور دینی نظریه‌پردازی کنند.”

همچنین به گفته حجه‌الاسلام مهدی طباطبایی، اینگونه اظهارنظر در مورد امام زمان موجب بی‌اعتمادی جوانان می‌شود زیرا ممکن است تصور شود تمام معضلات فعلی که به دست مجریان رخ می‌دهد با هدایت امام زمان است.

ظهور بسیار نزدیک است

اواخر سال۱۳۸۹ فیلم مستندی با نام “ظهور بسیار نزدیک است” درباره امام زمان و آخرالزمان پخش شد که انتقادات فراوانی از سوی سیاستمداران و روحانیون را بهمراه داشت.

این مستند محصول گروه فرهنگی مبشران ظهور است که در آن اینگونه تلقین می شود که اکنون در دوره آخرالزمان به سر می‌بریم و علی خامنه‌ای، سید خراسانی و احمدی نژاد، شعیب بن صالح است. سیجانی کارگردان فیلم مدعی بود که شمارش معکوس برای ظهور سریع آخرین امام شیعیان آغاز شده است.

بسیاری از مراجع و شخصیت ها واکنش های بسیار تندی نسبت به این مستند داشتند. فیلمی که با نظر منفی و انتقادی افکار عمومی روبرو شد.

در یکی از واکنش ها مرکز تخصصی مهدویت که زیرمجموعه حوزه علمیه قم در بیانیه ای گفت که این فیلم به کلی جعلی است و این قبیل ادعاها ممکن است اصل ظهور منجی را در نظر شیعیان خدشه دار کند.

کارگردان این فیلم نسبت به انتقادات موضع گرفت و مدعی شد که هدفش به راه انداختن موج بشارت مقدس ظهور بوده است. وی همچنین سکوت علی خامنه ای در باره تطبیق دادن او  با “سید خراسانی” را دلیلی بر درستی ادعای خود دانسته است.

مجتبی ذوالنور جانشین نماینده ولی فقیه در سپاه پاسداران در حمایت از این مستند گفت: “تنها تهیه کنندگان این فیلم این اعتقاد را ندارند بلکه بسیاری از بزرگان و شخصیت های علمی و علمای ما نیز می گویند محتمل و ممکن است که آن سید خراسانی ان شاالله وجود مبارک مقام معظم رهبری باشد.”

همچنین مهدی احدی از مدرسین حوزه علمیه قم به نقل از کاظم صدیقی امام جمعه تهران تعریف کرده است که علی خامنه ای، امام زمان را ملاقات کرده است. نقل قولی که هیچگاه از سوی صدیقی تکذیب نشد و دفتر رهبری هم هیچ واکنشی نسبت به این موضوع نشان نداد.

عبدالله شهبازی پژوهشگر تاریخ در مقاله ای انتشار این فیلم را به جناح های وابسته به انجمن حجتیه منتسب کرد که از ابتدای تبلیغات انتخاباتی محمود احمدی نژاد در سال ۱۳۸۴ حامی آقای احمدی نژاد بوده اند. اما پس از انتشار فیلم احمدی نژاد بطور مستقیم نظری نداد. اما یکی از نزدیکان از قول او گفتند که احمدی نژاد از ساختن این فیلم ناراحت است.

انجمن حجتیه یکی از تشکل هایی است که هدف اصلی آن، تلاش برای «فراهم کردن زمینه ظهور امام عصر» است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large