Skyscraper large

دولت باکو و تهدید تمامیت ارضی ایران

sd6f54ss-روشنک آسترکی-roshanak astaraki

روشنک آسترکی

برگزاری نشستی تحت عنوان «فردای آذربایجان جنوبی معاصر» در روز شنبه گذشته ۱۱ فروردین در باکو، با اعتراض شدید بسیاری از ایرانیان و جمهوری اسلامی روبرو شده است. وزارت خارجه جمهوری اسلامی با احضار سفیر جمهوری آذربایجان در تهران، تشکیل این جلسه را «دخالت در امور داخلی» ایران خوانده و مراتب اعتراض خود را به او ابلاغ کرده است. از آن سو، مقامات جمهوری آذربایجان دخالت خود را در این امر تکذیب کرده‌اند. آذربایجان مدعی است که از مقامات دولتی این کشور کسی در نشست مذکور شرکت نکرده است، ولی چند تن از مقامات پیشین این رژیم و اعضای حزب حاکم و نمایندگان مجلس در آن حضور داشته‌اند.

نشستی با هدف تجزیه طلبانه 

 شنبه گذشته، دهم فروردین ماه، گروهی موسوم به «جبهه‌ آزادی ملی‌ آذربایجان جنوبی» با برگزاری نشستی با عنوان «فردای آذربایجان جنوبی» در هتل «پارک این» باکو برگزار کرد که جمعی از نمایندگان احزاب مخالف، چند کار‌شناس و دو نماینده پارلمان جمهوری آذربایجان و برخی ایرانیان آذری زبان مقیم خارج در آن شرکت داشتند.

در این اجلاس همچنین وفا قلی‌زاده مشاور رئیس جمهوری سابق آذربایجان و جانشین مدیر انستیتوی جغرافی آکادمی علوم آذربایجان، همچنین نماینده‌های احزاب مخالف مساوات، جبهه خلق و آزادی شرکت کرده بودند.

به گزارش رسانه‌های جمهوری آذربایجان، موضوع‌های مطرح شده در این کنفرانس از جمله عبارت بودند از «وضعیت زندانیان سیاسی آذربایجان ایران، لزوم خبررسانی بین‌المللی درباره تبعیض‌های قومی‌ای که توسط دولت جمهوری اسلامی اعمال می‌شود و برنامه هسته‌ای ایران».

همچنین برخی شرکت‌کنندگان کنفرانس موضوع جدایی استان‌های آذربایجانی‌نشین از ایران را نیز مطرح کرده‌اند.

برگزارکنندگان، نشریاتی را در همین زمینه، بین شرکت کنندگان در آن نشست توزیع کردند 

پس از برگزاری این نشست، سالار سیف الدینی در مقاله‌ای می‌نویسد: کسانی که تاریخ کوتاه روابط دو کشور را در بیست و پنج سال گذشته بررسی کرده‌اند، به خوبی آگاه‌اند که از بدو تاسیس این جمهوری در اوایل دهه نود، اقدامات وسیعی در سطح سیاسی، فرهنگی، مطبوعاتی و حتی تاریخی از سوی نهادهای وابسته به دولت این کشور علیه ایران انجام یافته است. بایگانی اخبار واحد مرکزی خبر از سال ۱۳۷۱ تا ۱۳۷۴ مبین جزئیات عملیات روانی انجام یافته علیه کشورمان در این جمهوری نوپا است.

با وجود اینکه بیشتر مخالفان دولت جمهوری باکو در روسیه و اروپا پراکنده هستند و ایران تا کنون به مخالفان این دولت نه پناهندگی اعطاء کرده است و نه اجازه برگزاری کنفرانسی علیه رژیم باکو را در خاک کشورمان داده است، ولی در سال‌های گذشته دولت باکو از هیچ عملی بر ضد منافع منطقه‌ای، تمامیت ارضی و امنیت ملی ایران دریغ نکرده. جالب اینجا است که دیپلمات‌ها و سفرای باکویی نیز در ایران به اندازه سیاست مدارانی چون صابر رستمخانلی (نماینده مجلس، رئیس کنگره آذری‌های جهان) رویکردهای ضد ایرانی داشته و از ابراز و اظهار این علایق در نشست‌های مشترک پرهیز نمی‌کنند. 

قدرت حسنقلی رهبر حزب جبهه خلق آذربایجان واحد نیز در بهمن ماه سال ۹۰ پیشنهاد کرده بود که نام جمهوری آذربایجان باید به جمهوری آذربایجان شمالی تغییر داده شود. ویدر اینباره اظهار کرده بود: زیرا، دو سوم اراضی آذربایجان در ترکیب قلمرو ایران کنونی قرار دارد!

فرج قلی اف یکی دیگر از نمایندگان مجلس ملی نیز از پیشنهاد رهبر حزب جبهه خلق آذربایجان واحد حمایت کرده بود.

فضائیل آقامالی رهبر حزب مام میهن پیشنهاد تغییر نام جمهوری آذربایجان را مثبت خوانده و گفته بود که مذاکرات در رابطه با ایران باید در دستور کار اجلاس بهاره مجلس ملی قرار گیرد. وی گفت: جمهوری آذربایجان باید در تحریم‌ها علیه رژیم ایران شرکت کند.

این موضوع که در ادامه سیاستهای ضد ایرانی دولت باکو مورد توجه قرار گرفته بود، در حالی است که بر اساس اسناد تاریخی معتبر عنوان تاریخی منطقه‌ای که اکنون جمهوری آذربایجان نامیده می‌شود آران بوده و استعمال عنوان آذربایجان برای آن از سال ۱۹۱۸ توسط محمد امین رسول‌زاده شروع شده است 

هر چند رژیم باکو که یکی از حکومت‌های استبدادی منطقه است اقدامات خود را با بهانه دموکراسی و آزادی فعالیت نهادهای مدنی در کشور توجیه می‌کند و تا کنون ده‌ها نشست ضدایرانی با همین عناوین برگذار شده است که از میان آن‌ها نشست موسوم به کنگره آذری‌های جهان، شاخص‌ترین مورد به شمار می‌رود، اما برخی از سفرای پیشین ایران در این کشور معتقدند که مسئله پان ترکیسم در این کشور امر جدی و خطری مهم محسوب نمی‌شود. به نظر می‌رسد این دیدگاه با در نظر گرفتن ظرفیت‌ها و نفوذ ایران در جمهوری باکو، ناتوانی دولت و فساد ریشه دار و مشکلات متعدد داخلی از جمله مسئله قراباغ بیان می‌شود 

واکنش مردم و دولت ایران 

پس از برگزاری نشست «فردای آذربایجان جنوبی معاصر» بسیاری از ایرانیان در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی به این عمل تجزیه طلبانه و خصمانه علیه تمامیت ارضی ایران، اعتراض کردند و یادداشت‌های زیادی در اعتراض به این برگزاری این نشست صورت گرفت.

مقامات دولتی ایران نیز نسبت به این عمل گستاخانه از سوی دولت باکو، اعتراض کردند. صبح فردای نشست یاد شده، سفارت ایران در باکو طی اعلامیه‌ای به شدت این نشست را محکوم کرد و وزارت خارجه ایران نیز سفیر باکو در تهران را احضار کرد و یادداشت اعتراض آمیز تحویل داد.

 عباس عراقچی، معاون آسیا و اقیانوسیه وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، یادداشتی اعتراض‌آمیز را به جمهوری آذربایجان تسلیم کرده است که در آن به انفعال دولت آذربایجان در جلوگیری از برگزاری یک گردهمایی سیاسی در باکو به شدت انتقاد شده است.

از سوی دیگر سفارت ایران در جمهوری آذربایجان به برگزاری «نشست ضدایرانی عناصر تجزیه‌طلب در باکو» واکنش نشان داده است. به گزارش مهر، محمد آیت‌اللهی، مسئول رسانه‌ای سفارت جمهوری اسلامی ایران در باکو، روز یکشنبه گفت: «جمهوری اسلامی ایران مراتب ناخرسندی خود از برگزاری نشست اخیر را رسما به جمهوری آذربایجان اعلام خواهد کرد.»

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: ۱۷ شهر از قفقاز که شهر‌های آذربایجان و باکو نیز جزو آن‌ها بوده است در دوران قاجار از ایران جدا شده و مردم آن علاقمند هستند که به دامن کشورمان بازگردند.

به گزارش عصر ایران، منصور حقیقت‌پور در گفت‌و گو با خبرگزاری فارس در خصوص اقدام سخیف اخیر دولتمردان آذربایجان اظهار داشت: جریانی به راه افتاده است تا ۱۷ شهر قفقاز از جمله آذربایجان به کشورمان ملحق شود که امیدواریم با همراهی مردم و حمایت همه جانبه دستگاه‌های بین‌المللی این امر محقق شود. وی همچنین افزود: جوانان غیرتمند اردبیل، تبریز، ارومیه و زنجان آماده هستند تا اقدامات مزورانه دولتمردان آذری را پاسخی قاطع داده و آمادگی خود را برای بازپس‌گیری شهرهای به یغما رفته ایران در دوران قاجار اعلام کنند. 

این واکنش‌ها از سوی مقامات ایران در صورتی انجام می‌گیرد که برخی معتقدند حق مطلب آنگونه که شایسته بود ادا نشد و به طور جدی با برخی اظهارات سخیف دولتمردان آذربایجان برخوردی صورت نگرفت.

آذربایجان پاره ای از تن ایران 

جمهوری آذربایجان فعلی، همواره جزیی از ایران بوده که در سالهای ۱۱۹۳ و ۱۲۰۷ خورشیدی در پی پیمان گلستان و ترکمانچای میان ایران و روسیه از ایران جدا و به روسیه تزاری ضمیمه شد.

پس از انعقاد پیمان گلستان و ترکمانچای میان ایران و روسیه تزارهای کنترل منطقه قفقاز را در دست گرفتند اما همچنان نفوذ فرهنگی و معنوی ایران در منطقه بیشر از نفوذ روسیه بود. بسیاری از مردم این منطقه کماکان خود را ایرانی می‌دانند و حتی پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی موج وسیعی برای بازگشت این سرزمین به ایران، در میان مردم آذربایجان بوجود آمد.

طی سالهای گذشته دولت باکو نسبت به سازماندهی جریان پان ترکیسم در ایران تلاش‌های بسیاری داشته است. سیاست‌های غلط و ضعف جمهوری اسلامی در اداره مملکت و نقض حقوق بشر که منجر به نارضایتی در سطح عمومی جامعه ایران شده است، بهانه‌ای برای گروه‌های تجزیه طلب در ایران است تا با ادعای واهی نقض حقوق قومی در ایران، مردم مناطق مرزی را به تجزیه طلبی علاقمند کنند. برگزاری نشست «فردای آذربایجان جنوبی» در باکو بدون شک تلاشی در ادامه حرکت خصمانه دولت باکو علیه ایران و تقویت تجزیه طلبان پان ترک می‌باشد. در مقابل تحرکات تجزیه طلبانه در ایران، گروه های ملی گرا همواره بر دفاع از تمامیت ارضی ایران اصرار داشته و تلاش های بی وقفه ای در زمینه آگاه سازی ملت و همچنین مبارزه با تجزیه طلبان انجام داده اند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large