Skyscraper large
نامزد مخالفان حزب‌الله، نخست وزير شد

لبنان؛ روزگار نو؟

5d4fg

عکس از اسکای نیوز

آنا اشراقی

دیروز سرانجام گروه‌های سیاسی مخالف حزب الله در لبنان به توافق رسیدند که “تمام سلام” یک سیاستمدار میانه‌رو را به عنوان نخست وزیر جدید لبنان انتخاب کنند؛ اما آیا ریاست یک اقتصاددان میانه رو بر دولت، مى تواند راه روزگارى نو را براى لبنان هموار کند؟

به این ترتیب تمام سلام کاندیدای جناح ۱۴ مارس و ولید جنبلاط، رهبر دروزی‌های لبنان خواهد بود. این ائتلاف تازه از حمایت ۶۷ نماینده از ۱۲۸ عضو مجلس لبنان برخوردار است.

حزب‌الله ۶۱ کرسی و جناح ۱۴ مارس ۶۰ کرسی پارلمان لبنان را در اختیار دارند. ولید جنبلاط با ۷ کرسی نقش تعیین کننده‌ای در معادلات سیاسی لبنان بازی می‌کند. بنابر اخبار رسانه هاى لبنانى حزب الله و هم پیمانان اش نیز ترجیح داده اند از تمام سلام حمایت کنند.

به گزارش دویچه وله،  فواد سینیوره، نخست‌وزیر سابق لبنان و عضو جناح ۱۴ مارس، عصر پنجشنبه در یک نشست خبری از توافق بر سر معرفی تمام سلام خبر داد و افزود: « سلام به علت تعهد ملی و اخلاقی‌اش انتخاب شده است.»

تمام سلام نیز در این نشست با تشکر از حامیانش در جناح ۱۴ مارس، تصریح کرد: «در این شرایط فعالیت به عنوان نخست وزیر یک مسولیت بزرگ ملی است». 

تمام سلام فارغ التحصیل رشته اقتصاد و مدیریت از انگلستان و فرزند صائب سلام است که در بین سال‌های ۱۹۵۲ تا ۱۹۷۳ به مدت مجموعا شش سال نخست‌وزیر لبنان بود و در سال ۲۰۰۰ درگذشت.

تمام سلام که سنی است به عنوان یک فرد میانه‌رو در جناح ۱۴ مارس شناخته می‌شود. وی برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ به عضویت پارلمان لبنان در آمد. تمام سلام بار دیگر در سال ۲۰۰۹ به عنوان کاندیدای جناح ۱۴ مارس به مجلس لبنان راه یافت. 

دو هفته پیش، نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان ضمن استعفا از این مقام، اعلام کرد که نتوانسته با هم‌پیمان خود، گروه حزب‌الله، بر سر تشکیل هیئت نظارت بر انتخابات پارلمانی این کشور به توافق برسد. 

انتخابات پارلمانی در لبنان قرار بود در ماه ژوئن آینده برگزار شود. میقاتی گفت، به دلیل عدم توافق با حزب‌الله، امکان دارد که نتواند انتخابات پارلمانی را در زمان پیش‌بینی شده برگزار کند. 

نجیب میقاتی هم‌چنین افزود، در باره تمدید ماموریت فرمانده نیروهای امنیت داخلی لبنان (پلیس) نیز نتوانسته است با گروه حزب‌الله به توافق برسد. سرلشگر اشرف ریفی که تاکنون فرماندهی پلیس لبنان را بر عهده داشت، به زودی بازنشسته می‌شود و حزب‌الله موافق ادامه ماموریت او نیست. 

حالا اگرچه نامزد مخالفان حزب‌الله، نخست وزیر لبنان شده اما ولید جنبلاط سیاستمدار برجسته لبنانى در یک مصاحبه تلویزیونی گفته است: «سلام صدای اعتدال است. وی تاکنون یک کلمه در مخالفت با مقاومت (حزب‌الله) نگفته است». جنبلاط همچنین خواستار تشکیل دولتى با حضور همه جریانات سیاسی لبنان شده است؛ دولتى که آن را “دولت وحدت ملى” مى نامد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large