Skyscraper large

سونامی نقدینگی و دردسر دولت آتی

e5e4ee

علی جلالی

نقدینگی سرگردان در کشور از مرز ۲۳۱ هزار میلیارد تومان گذشته و افزایش نرخ ارز باعث کاهش قدرت خرید این نقدینگی سرگردان به میزان ٣٠ درصد شده است.

به گزارش خبرآنلاین، بنا بر تازه ترین ادعای بانک مرکزی، حجم نقدینگی کشور در پایان آذرماه سال ۹۱ به رقمی معادل ۴۳۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. این حجم نقدینگی در مقایسه با حجم نقدینگی در اسفند سال ۹۰ معادل ۶۶ هزار میلیارد تومان افزایش نشان می دهد و در مقایسه با آذرماه سال ۹۰ با افزایش ۱۰۴ هزار میلیارد تومانی خبر از نرخ رشد ۳۲ درصدی نقدینگی طی نه ماهه ۹۱ دارد. همچنین این افزایش حجم نقدینگی یکی از دلایل رسد تورم محسوب می شود، تورمی که در آذرماه معادل ۲۷٫۴ درصد اعلام شد و در اسفند ماه سال ۹۱ نیز به مرز ۳۱٫۵ درصد رسید.

این سایت اصولگرا در ادامه می افزاید: “روند رو به رشدنقدینگی به غیر از اثر تورمی که در پی داشته به رشد شدید حجم نقدینگی سر گردان نیز منجر شده است. نگاهی به حجم سپرده های دیداری و حجم بورس در سال ۹۱ نشان می دهد در زمان مورد اشاره گزارش بانک مرکزی، در عمل حجم نقدینگی مدیریت شده در اقتصاد ایران معادل ۱۹۸٫۸ هزار میلیارد تومان بوده است و به این ترتیب بالغ بر ۲۳۱ هزار میلیارد تومان از نقدینگی کشور مدیریت نشده و سرگردان محسوب می شود. ”

این سایت منتقد دولت همچنین با اشاره به بی ارزشی پول ملی در برابر ارزهای معتبر خارجی نوشت:”البته نکته قابل تامل آنکه با توجه به کاهش ارزش تومان در ماقبل ارزهای خارجی، در عمل قدرت خرید این نقدینگی نیز به شدت کاهش پیدا کرده است. در پایان سال ۹۰ حجم نقدینگی سرگردان کشور حدود۱۹۲ هزار میلیارد تومان بوده است ولی با احتساب نرخ دلار در سال ۹۰ قدرت خرید این نقدینگی سرگردان رقمی معادل ۱۴۱ میلیارد دلار بوده است. در حالی که در اذز سال ۹۱ به رغم افزایش ۳۹٫۶ هزار میلیارد تومانی نقدینگی سرگردان ارزش واقعی نقدینکگی سرگردان به حدود ۱۰۰ میلیارد دلار کاهش پیدا کرده است. متوسط قیمت دلار در بازار آزاد طی نه ماهه نخست سال ۹۱ معادل ۲۳۲۰ تومان بوده است. ”

این در حالیست که خبرگزاری ایسنا در گزارشی متفاوت به نقل از رییس کل بانک مرکزی نوشت: ” محمود بهمنی در نخستین اظهار نظر خود در سال ۹۲ با بیان اینکه تلاش ما این بوده که نقدینگی را جمع کنیم و در این راستا اقداماتی انجام داده‌ایم که از جمله آن می‌توان به پیش فروش سکه اشاره کرد. ما توانستیم رقم رشد نقدینگی را به حدود ۳۰ درصد برسانیم و بزودی میزان دقیق آن را اعلام می‌کنیم.”

رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به هزینه‌های چاپ اسکناس اظهار کرد: “در خصوص اسکناس‌های هزار تومانی، صد تومانی، دویست تومانی و پنجاه تومانی، بیش از ارزش اسکناس باید برای چاپ آن هزینه کنیم بنابراین ضمن اینکه سعی می‌کنیم الکترونیکی بودن مبادلات را حفظ کنیم اما شرایط ایجاب می‌کند که از اسکناس‌های درشت استفاده کنیم در حالی که اسکناس‌های کنونی درشت نیستند.”

این در حالیست که براساس اعلام بانک مرکزی در روز پنجشنبه نرخ یورو و پوند با افزایش به ترتیب ۱۱۳ ریالی و ۱۲۶ ریالی باز هم بالا رفت و در عین حال دلار مبادله ای نیز کاهش یافت. بانک مرکزی قیمت هر دلار آمریکا برای معامله در مرکز مبادلات ارزی را ۲۴ هزار و ۵۸۷ ریال یعنی ۱ ریال پایین تر از روز گذشته اعلام کرد.

بر این اساس در جریان مبادلات روزپنجشنبه مرکز مبادلات ارزی، همزمان با افت دلار، روبل، کرون، ریال قطر و لیر شاهد کاهش قیمت هستند. درهم، یوان و وون هم به ثبات قیمت تن دادند. همچنین پوند، یورو، فرانک و ین دچار رشد قیمت شدند.

اما از سوی دیگر نیز وزیر صنعت، معدن و تجارت از احتمال تشدید بحران تحریمی در سال جدید خبر داده و ضمن پیش بینی افزایش نرخ ارز، از طرح‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور جلوگیری از نوسانات قیمتی بازار در سال جدید خبر داد.

به گزارش ایلنا، مهدی غضنفری،  با اشاره به اهمیت تنظیم بازار گفت: “این امر بسیار مهم است. بیش از پیش نیازمند حمایت‌های قیمتی هستیم تا شاهد تلاطم بازار نباشیم. همچنین در سال جدید ممکن است بحث تغییرات در تجارت خارجی را داشته باشیم و مهم‌تر از همه اینکه نرخ سرمایه گذاری کاهش یافته در سال قبل را افزایش دهیم.”

خبرگزاری کار همچنین در ادامه به نقل از وزیر صنعت، معدن و تجارت نوشت: “در سال ۹۱ اقدامات و قوانین مورد نیاز برای‌‌ رها شدن از اقتصاد مبتنی بر نفت به خوبی انجام شد که بایستی در سال ۹۲ پیگیری شود. در حوزه اقتصاد یکسری مزیت محوری داریم، مثل مزیت انرژی… اگر بتوان این مزیت را از طریق صادرات غیرنفتی به ارز تبدیل کنیم، می‌توانیم برای همیشه از وابستگی به ارز نفتی نجات یابیم. همچنین لازم است جریان ارزآوری به کشور را آنقدر شدت بخشیم که از طریق فراوانی ارز، قیمت‌ها کاهش پیدا کند.”

اما کارشناسان براین باورند که با توجه به افت شدید ارزش پول ملی در سال گذشته و به رغم کاهش قدرت خرید در کشور، نقدینگی موجود در بازار در مقایسه ارزشی با دلار، در عمل طی سال جدید یکی از جدی ترین و مهمترین دغدغه های پیش روی مدیران مالی و اقتصادی کشور خواهد بود. چرا که این مهم به میراثی بحث برانگیز و چالش های فراوانی برای دولت یازدهم بدل خواهد شد و این دولت برای نجات خود و بقاى مالی کشور مجبور به اصلاح و ثبات بازار مالی و ارزش پولی کشور و همچنین جمع آوری حجم بالای نقدینگی سرگردان خواهد بود. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large