Skyscraper large

وقتى بهمنی هم از تورّم راضى نیست!

d85dg665sdfg

ندا سینا

مرکز آمار ایران، با انتشار جزئیات نرخ تورم سال گذشته و تغییرات قیمت کالا و خدمات مصرفی، نرخ تورم شهری را ۳۱٫۵ درصد و نرخ تورم نقطه به نقطه را نیز ۴۰٫۶ درصد اعلام کرد.

بر اساس این گزارش تورم نقطه به نقطه در اسفند ما سال ۹۱ نسبت به مشابه سال گذشته به ۴۰٫۶ درصد رسیده است. همچنین درصد تغییرات شاخص کل (نرخ تورم شهری) در ۱۲ ماه منتهی به اسفند سال ۹۱ (تورم سال ۹۱) نسبت به دوره مشابه سال قبل ۳۱٫۵ درصد است که در مقایسه با این رقم در بهمن ماه ۱۳۹۱ که ۳۰٫۲ درصد بوده افزایش یافته است. 

بر همین اساس شاخص گروه اصلی “خوراکی‌ها” در این ماه نسبت به ماه قبل ۷ درصد افزایش نشان می دهد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۵۷٫۴ درصد افزایش نشان می دهد و نرخ تورم دوازده ماهه این گروه ۴۶٫۷ درصد است. 

شاخص گروه عمده ” کالاهای غیر خوراکی و خدمات” نیز نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۰٫۸ درصد بوده است و نرخ تورم دوازده ماه منتهی به اسفندماه سال ۱۳۹۱ نسبت به دوره مشابه سال قبل این گروه ۲۳٫۸ درصد است. 

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی پیش‌بینی کرده بود تا پایان سال میزان تورم به ۳۲ درصد برسد. به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) بهمنی ۱۳ فروردین گفت: «تصور من این است که با توجه به کاهش نقدینگی، رقم تورم از ۳۲ درصد پیش‌بینی شده قدری پایین‌تر باشد و ان‌شاءالله رقم تورم در حدود ۳۱ درصد با خطای نیم درصد خواهد بود.» 

بهمنی افزود:«ما از این نقدینگی و تورم اصلا راضی نیستیم ولی از آنچه می‌توانست اتفاق بیفتد به این نقطه رساندیم و از این جهت راضی هستیم.» 

رئیس کل بانک مرکزی در مورد “آنچه می‌توانست اتفاق بیفتد” توضیح بیشتری نداد. او خرداد ماه سال پیش گفته بود:«برخی کارشناسان میزان تورم ناشی از اجرای طرح هدفمندی یارانه‌ها را تا ۷۰ درصد پیش‌بینی کرده‌اند.» زمانی که وی این سخنان را بر زبان می آورد، نرخ تورم کشور ۲۲٫۲ درصد بود و اکنون بیش از ۸ درصد از آن زمان افزایش یافته است که شاید وی تصور آن را نمیکرد و شاید همین موضوع بوده است که باعث شده که وی به جمع ناراضیان از تورم بپیوندد. 

یک سایت خبری اصولگرا ۱۳ فروردین جارى به نقل از شماری از اقتصاددانان میزان واقعی تورم را بین ۶۰ تا ۷۰ درصد اعلام کرد. تابناک نوشت: «یکی از دلایل اصلی که کارشناسان برای این امر ذکر می‌کنند، عدم دخالت کامل بهای برخی از کالاهای وارداتی است که طی مدت زمانی در حدود شش ماه از سال گذشته به دلیل افزایش یکباره نرخ ارز، بهای آن‌ها به بیش از سه برابر رسیده است.» 

البته دولت تا کنون راهکار قابل اعتنایی برای مهار تورم ارائه نکرده است. بهمنی می‌گوید کاهش نقدینگی یکی از این راهکارهاست و پیش فروش سکه را تدبیری موثر در این مسیر ارزیابی می‌کند. جدیدترین دور پیش فروش سکه طلا با استقبال زیادی روبرو نشده است. 

به گزارش ایرنا “‌سید شمس الدین حسینی” در آذر ماه،‌ در گفت وگویی تلویزیونی درخصوص گرانی و وضعیت اشتغال، اظهارداشت:‌ با توجه به اینکه به ماه های پایانی سال نزدیک می شویم باید سیاست های مدبرانه ای برای صرفه جویی اجرایی شده تا از رشد پایه پولی و در نتیجه آن افزایش تورم جلوگیری شود. 

حسینی همچنین  پرهیز از رسانه ای کردن تورم را از دیگر راهکارها برای مهار تورم در ماهای پایانی سال دانست. 

تابناک در ادامه نوشت: هرچند آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران با کمی تفاوت نسبت به آمار بانک مرکزی، جزئیات دقیق‌تری را بیان داشته است، اما هنوز بسیاری بر این باور هستند که این نرخ اعلامی نیز چندان با واقعیات تورمی جامعه هم‌خوانی ندارد. 

یکی از دلایل اصلی که کارشناسان برای این امر ذکر میکنند، عدم دخالت کامل بهای برخی از کالاهای وارداتی است که طی مدت زمانی در حدود شش ماه از سال گذشته به دلیل افزایش یکباره نرخ ارز، بهای آنها به بیش از سه برابر رسیده است. اقتصاددانان با احتساب این کالاها، نرخ تورم را در حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد ارزیابی میکنند. 

محمود احمدی نژاد در سال ۸۹ در یک سخنرانی تلویزیونی گفت: پس از بحران جهانی و مسئله ای که در مسکن بوجود آوردند؛ برخی پول هایی از بانک ها گرفتند و پس نمی دادند که باعث شد فضای اقتصاد دچار مشکلاتی شود، دولت وارد شد و تورم را کنترل کرد و مردم و بخش های مختلف هم خوب همراهی کردند؛ اگر همین منحنی را ادامه دهیم باید تورم تا شهریور امسال به زیر۷درصد برسد و این یکی از برنامه های مهم و اصلی دولت است. 

سال ۹۱ بدون شک سال تورم بود. در سال ۹۲ این تورم و نوسانات افزایشی آن به احتمال زیاد ادامه خواهد داشت زیرا هنوز تاثیرات افزایش نرخ ارز بر بسیاری از کالاها و خدمات خود را به خوبی نشان نداده است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large