Skyscraper large

نمایندگان مجلس و سال تورم حماسی

ali jalali علی جلالی

علی جلالی

در آغازین روزهای سال جدید آنچه در خبرگزاری های کشور به چشم می خورد، پیش بینی برخی از مسوولان و نمایندگان مجلس در خصوص ادامه روند روبه رشد تورم و رکود اقتصادی است، که با توجه به پیام رهبر جمهوری اسلامی و نام گذاری این سال به نام سال حماسه اقتصادی و سیاسی، حکایت از روزهای بسیار سخت در سال پیش روی مردم دارد. پیش بینی که در نبود تدبیر و مدیریت لازم، افق سرد و تاریکی را در حوزه های مربوط به اقتصاد و جامعه ترسیم خواهد کرد.

سایت خبرآنلاین در گزارشی در خصوص نرخ تورم و پیش بینی آن در سال جدید با اشاره به سابقه رشد نرخ تورم در کشور نوشت: “نرخ تورم در سال ۹۱ با عبور از ۳۱درصد به بالاترین رقم طی ۱۷ سال گذشته رسید. پیشتر در سال ۱۳۷۴، اقتصاد ایران، نرخ تورم ۴۹٫۴ درصدی را تجربه کرده بود. در سال ۱۳۷۳ هم نرخ تورم ۳۵٫۲ درصدی ثبت شده بود. یعنی نرخ تورم سال گذشته از سال ۱۳۷۴ تاکنون بی سابقه بوده است. در عین حال در فاصله ۱۳۲۳ تا ۱۳۹۱ نرخ تورم سال گذشته سومین نرخ تورم بالای تاریخ معاصر بوده است.”

این سایت اصولگرا در ادامه مطلب خود با طرح این سوال که چشم انداز نرخ تورم در سال ۹۲ چگونه خواهد بود؟ در پاسخ به نقل از رییس کمیسیون اقتصادی مجلس می افزاید: ” در حال حاضر حتی نرخ تورم از نرخ اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیز پیشی گرفته و مدام  بیشتر می‌شود. به طوری که اگر نرخ تورم سال ۹۱ در جامعه را بدون مقایسه با سال پیش از آن محاسبه کنیم نرخ تورم بالای ۳۵ درصد خواهد بود. همچنین با توجه به اینکه در سال جاری انتشار اسکناس درشت در دستور کار بانک مرکزی قراردارد شاهد روند صعودی نرخ تورم در سال جدید خواهیم بود.

بنابراین گزارش، نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش آهوراند در مجلس نهم با اشاره به افزایش اعتبار یارانه‌ها در بودجه ۹۲ تصریح کرد: “تزریق یارانه‌ها یعنی افزایش نقدینگی پس باید در انتظار تورم بیشتر و بیمار شدن اقتصاد کشوربود. “

خبرآنلاین همچنین در ادامه به نقل از ایرج ندیمی؛ عضو دیگر کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص چالش های مهار نرخ تورم در سال ۹۲ نوشت: “در سال ۹۲ باید گفت ما با مشکل ارزی مواجه خواهیم بود، چراکه عرضه و تقاضای آن با یکدیگر تناسبی ندارد که بخشی از افزایش قیمت دلار در کشور نیز به این امر مربوط بوده است. در سال گذشته این سوال برای بسیاری از کارشناسان اقتصادی بوجود آمد که چرا علی رقم اینکه میزان عرضه و پس انداز سکه و طلا در کشور بسیار زیاد است اما با این وجود قیمت‌ها افزایش پیدا کرده است.”

نماینده مردم لاهیجان و سیاهکل در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به کاهش ارزش پول ملی در کشور خاطر نشان کرد: “در سال ۹۱ ما شاهد کمترین موفقیت در مدیریت کنترل نرخ سکه و ارز بودیم و طرح شکست خورده پیش فروش سکه در سال گذشته نشان داد بانک مرکزی پذیرفته که ارزش پول ملی در کشور کاهش یافته است.”

دیگر عضو کمیسیون اقتصادی مجلس نیز با بیان اینکه ادامه روند کنونی به افزایش تورم در سال جدید ختم می‌شود، اظهار داشت: “دولت باید کمک به مردم را به صورت غیر‌نقدی دنبال کند تا مشکلات اقتصادی کاهش یابد. تورم موجود در جامعه و گرانی‌های اخیر نتیجه سوء‌مدیریت دولت و مسؤلان در وظایف خود است، و تا زمانی که سود‌جویان بتوانند فعالیت کنند و بازار را به دست بگیرند امیدی به کاهش تورم در جامعه نیست. کاهش مشکلات اقتصادی و پایین آمدن نرخ تورم در سال آینده منوط به کاهش نقدینگی در جامعه است و تا زمانی که افزایش تزریق منابع مالی در جامعه بدون تدابیر کارشناسی انجام شود امیدی به آغاز سال جدید بدون تورم نیست.”

همچنین عبدالرضا مصری نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: “اگر تولید کاهش یابد رکود ایجاد می‌شود و چون تورم بالاست دچار رکود تورمی خواهیم شد، در حالی که اگر تولید افزایش یابد تورم قابل جبران است، بنابراین توجه به تولید و حمایت از آن بهترین سیاست است که دولت می‌تواند در سال ۹۲ اتخاذ کند.”

از سوی دیگر، خبرگزاری مجلس شورای اسلامی به نقل از موسوی لارگانی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، در خصوص ادامه روند تورم در سال پیش رو نوشت: “امیدی به کاهش تورم با فعالیت دلالان در بازار نیست و تا زمانی که سود‌جویان بتوانند فعالیت کنند و بازار را به دست بگیرند امیدی به کاهش تورم در جامعه نیست. تورم موجود در جامعه و گرانی‌های سال گذشته نتیجه سوء‌مدیریت دولت و مسؤلان در وظایف خود است.”

به نوشته این خبرگزاری؛ سید‌ناصر موسوی‌‌لارگانی با بیان اینکه ادامه روند کنونی به افزایش تورم در سال جدید ختم می‌شود افزود: “دولت باید کمک به مردم را به صورت غیر‌نقدی دنبال کند تا مشکلات اقتصادی کاهش یابد. زیاد شدن مشکلات موجود اقتصادی در جامعه و سخت شدن شرایط زندگی برای مردم عزم مسئولان را برای بهبود اوضاع می‌طلبد.

اما به نظر کارشناسان حوزه اقتصاد، با کاهش تولید در کشور و آسیب دیدن بخش صنعت در سال گذشته و ادامه روند کنونی و همچنین فقدان افق روشن برای بهبود شرایط موجود، در صورت اقدام دولت به تزریق نقدینگی بیشتر به اشکال مختلف و چاپ پول و چک های اعتباری و عدم جمع آوری نقدینگی سرگردان در سطح جامعه و بازار، به زودی شاهد رکود تورمی خواهیم بود که به خودی خود بیش از تأثیرات بسیار مخرب و خطرناکی بر اقتصاد کشور خواهد گذاشت.

گرچه با به پایان رسیدن سال ۱۳۹۱ و از دست رفتن فرصت های بسیار برای اقتصاد کشور و ویرانی های گسترده ای که در حوزه های مختلف اقتصادی بر جای مانده، آنچه در اقتصاد سال جدید بیش از هر چیزی بر نگرانى صاحبنظران افزوده میراثی است که در دولت آتی گریبان اقتصاد ورشکسته ایران را خواهد گرفت.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large