Skyscraper large

ادعاهاى دولت و گرانی “اشک آور”

SAMSUNG

علی جلالی

در حالی خبرگزاری دولت از تولید محصولات کشاورزی بالاتر از مرز ۱۱۸ میلیون تن گزارش می دهد که به نوشته بسیاری از سایت ها و خبرگزاری های دیگر در کشور، قیمت محصولات کشاورزی و کمبود میوه و سبزیجات در بازار این روزها بیش از هر چیز خودنمایی کرده و به نوشته برخی سایت های اصولگرا “اشک مردم را در شب عید درآورد”.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ طی روزهای پایانی سال ۹۱، تولید محصولات کشاورزی اعم از باغی، زراعی، دام و طیور، شیلاتی از مرز ۱۱۸ میلیون تن گذشت.

بنابراین گزارش علی رغم اعمال شدید تحریم ها علیه ایران، به دلیل وجود ظرفیت ها و پتانسیل های موجود و استفاده از توان محققان و پژوهشگران داخلی صنعت کشاورزی کشور با یک فرصت استثنایی روبرو شده است.

این خبرگزاری در گزارش خود می نویسد: “با نگاهی اجمالی به نتایج فعالیت بخش صنعت کشاورزی در بخش های مختلف دامپزشکی، شیلات، دام و طیور، تحقیقاتی، باغی و زراعی می توان همت محققان، پژوهشگران، تولید کنندگان و مسئولان بخش کشاورزی را به خوبی مشاهده کرد. به طوریکه در سال ۹۱، بیش از ۹۰ درصد محصولات کشاورزی به صورت سالم و ۱۰ درصد محصولات به صورت ارگانیک تولید شده است. طی این مدت، صادرات محصولات کشاورزی نیز از مرز ۲۵ درصد گذشت که نسبت به سال گذشته نیز افزایش مطلوبی داشته است. امسال حدود ۱۸ میلیون تن محصولات باغی در کشور تولید شد که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. طی سال ۹۱، صادرات محصولات باغی کشور نیز ۱۴ درصد رشد داشته است. ایران در تولید ۲۲ محصول مهم کشاورزی در میان هفت کشور نخست دنیا قرار دارد، به طوری که رتبه اول تولید زعفران، خاویار و انار، رتبه دوم تولید پسته، خرما و زردآلو ، رتبه سوم در تولید گیلاس، خیار، رتبه چهارم در تولید هندوانه، کیوی، سیب و گردو را به خود اختصاص داده است.”

این درحالیست که روز گذشته خبرگزاری فارس در مطلبی با عنوان “آشفتگی بازار میوه بیداد می‌کند/ آسوده بخواب آقای مسئول!” با اشاره به افزایش سرسام‌آور قیمت اقلام خوراکی و به ویژه میوه طی روزهای آغازین سال، این مسئله را مایه نگرانی‌های جدی برای مصرف‌کنندگان دانست.

خبرگزاری وابسته به سپاه در انتقاد از سیاست های دولت احمدی نژاد در این خصوص نوشت: “شاهکار مسئولان در طول سال‌های ۹۰ و ۹۱ همچنان ادامه یافت و مردم تلاش کردند تا با حذف بسیاری از کالاهای ضروری، اجناس ضروری‌تر را خریداری کنند. اما هنوز ساعاتی از آغاز سال نو سپری نشده بود که شهروندانی که برای خرید میوه به بازار مراجعه می‌کردند یک‌باره در برابر قیمت‌های نجومی شوکه شدند. پرتقال کیلویی ۵ هزار تومان و گوجه‌فرنگی ۴ هزار تومان، تنها دو نمونه از این افزایش سرسام‌آور نرخ میوه در بازار است. چه آنکه طبق شنیده‌ها قیمت این اقلام در شهرستان‌های دیگر استان نیز بیش از این است. مردمی که لحظه تحویل سال، در بهت و حیرت قیمت کالایی چون پسته بودند، این‌بار باید میوه و صیفی‌جات را با قیمتی گزاف خریداری می‌کردند یا آنکه به کل قید مصرف میوه را می‌زدند. حتی به نظر می‌رسد در صورت استمرار این موضوع میوه‌ای همچون پرتقال که تا چندی قبل با قیمتی نسبتاً قابل تحمل و به وفور در بازار یافت می‌شد نرخی ۵ رقمی را تجربه کند. شاید هم مسئولان قصد دارند با این وضعیت، فرهنگ مصرف میوه در کشورهای اروپایی را به شهروندان آموزش دهند و مردم را تشویق به خرید میوه به تعداد و با شمارش کنند.”

از سوی دیگر خبرگزاری تابناک نیز در اعتراض به وضع موجود نوشت: “برخی از مسئولان هنوز از تعطیلات نوروزی برنگشته اند و قیمت میوه سر به فلک کشیده است!”

تابناک در ادامه نوشت: ” خواب خرگوشی نوروزی برخی از مسئولین را درنوردیده است و بازار میوه و تره باره هم انتقام تورم را از مردم می گیرد.این در حالی است که هنوز صدای مسئولان مختلف در گوش مردم طنین انداز است که مردم نگران میوه نوروز خود نباشند. همه چیز تحت کنترل است، مردم با خیال راحت در صف ها بایستند و نفری چهل هزار تومان یارانه بگیرند تا بتوانند حداقل هفت کیلو موزیا هشت کیلو پرتقال ، یا هشت کیلو گوجه فرنگی برای یک ماه خود بخرند.مردم عموما فراموش نمی کنند، این برخی از مسئولان هستند که فراموش می کنند. پسته و آجیل را که به راحتی این ملت نجیب بی خیال شدند! اما اکنون پرتقال را هم ، موز را هم ، خیار را هم ، گوجه فرنگی را هم ، سیب را هم باید بی خیال شوند! اگر قرار است هر کسی خود تعینن کننده قیمتش باشد، اگر قرار است مردم هر روز شاهد از دست رفتن قلمی از اقلام زندگی خود باشند و هیچ کس هم رسیدگی نکند، پس دولت ها به چه کار می آیند؟ اگر بناست دولت تایید کننده گرانی ها باشد که این همه قشون نمی خواهد!”

اما خبرگزاری ایسنا نیز در این باره نوشت: ” براساس آخرین مصوبات جلسه ستاد تنظیم بازار قرار بود قیمت مصرف کننده و زمان توزیع میوه در اختیار شوراهای نظارت و کنترل بازار استان‌ها قرار گیرد. بر همین اساس شورای نظارت و کنترل بازار استان تهران قیمت مصوب توزیع سیب را ۱۶۰۰ و قیمت مصوب پرتقال را ۱۵۰۰ تومان اعلام کرد. وی تاکید کرده بود که توزیع میوه شب عید تا ۱۵ فروردین ماه ادامه دارد و هیچ محدودیتی در توزیع میوه شب عید وجود ندارد و مصرف‌کنندگان می‌توانند از میادین میوه و تره بار و تعاونی‌های مصرف کالا اقدام به خرید میوه مورد نیاز خود در شب عید کنند.”

این در حالیست که ایسنا از توقف توزیع میوه ذخیره شده از ۲۹ اسفند خبر داده و می نویسد: “در حالی شاهد اظهاراتی مبنی ادامه روند توزیع میوه تا ۱۵ فروردین ماه سال جاری بودیم،که سید حسین مهاجران، رییس اتحادیه میوه و سبزی‌فروشان، درباره دلایل افزایش قیمت میوه در روزهای ابتدایی سال جاری، زمان توزیع میوه ذخیره‌سازی شده  ۲۹ اسفند ماه دانسته و معتقد است که به همین دلیل قیمت‌ها عادی بود. اما وی همچنین معتقد است که از بیست و نهم که توزیع میوه با قیمت‌های مصوب قطع شد و سردخانه‌ها بسته شد، کسانی که در کمین شب عید بودند، قیمت میوه‌ها را به شدت افزایش دادند.”

ایسنا همچنین حمل و نقل جاده‌ای، تعطیلی میادین بزرگ در سراسر کشور و مرخصی کارگران در انبارها، باراندازها و سردخانه‌ها را باعث کم شدن میوه و بعضا بالارفتن قیمت آن دانست.

همشهری نیز در مطلبی با عنوان ” پرتقال پوست می‌کَنَد و پیاز اشک درمی‌آورد” نوشت: “به نظر می‌رسد در سایه تعطیلات و کمی نظارت‌ها، قیمت‌ها هم روند صعودی به خود گرفته‌اند تا همچون آجیل و پسته شب عید اشک مردم را در تعطیلات در بیاورند.”

همشهری همچنین به نقل از یک میوه فروش با اشاره به اینکه برخی میوه‌ها به کشور عراق صادر می‌شود، نوشت: “همین صادرات علت کمبود و گرانی میوه است.”

این در حالیست که در ماه اسفند خبرگزاری فارس به نقل از رئیس اتحادیه صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات کشاورزی نوشته بود: “میوه تولید داخل فراوان و ارزان است، موز وارد نشود. به دلیل فراوانی و ارزانی میوه تولید داخل و شرایط سخت واردات موز، نیازی به واردات موز وجود ندارد.”

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large