Skyscraper large

ضرب آهنگ جنگ در غرب آسیا

sd5f4s6d

روشنک آسترکی

کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی روز جمعه، ۹ فروردین، پس از برگزاری یک جلسه اضطراری با فرماندهان ارتش این کشور ضمن بیان اینکه زمان تسویه حساب با امپریالیست‌های آمریکا فرا رسیده است، افزود در صورت هرگونه تحریکی از سوی ایالات متحده، نیروهای کره شمالی باید «بیرحمانه» ایالات متحده و پایگاه‌های نظامی آمریکا در جزایر هاوایی، گوام و کره جنوبی را مورد حمله قرار دهند.

شدت تهدیدهای دو جانبه

رهبر کره شمالی این اظهارات را یک روز پس از آن‌که واشینگتن از پرواز دو بمب‌افکن رادار گریز خود بر فراز کره جنوبی خبر داد، بیان کرد. کره شمالی که در پی تمدید تحریم‌های شورای امنیت و رزمایش مشترک ایالات متحده و کره‌ جنوبی، به ادبیاتی تهاجمی روی آورده، در هفته‌های گذشته آمریکا را هدف تهدیدهای شدید خود قرار داده است.

از سوی دیگر چاک هیگل، وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی در واکنش به اقدام جدید رهبر کره شمالی اعلام کرد، آمریکا آماده است با هر اقدام احتمالی از جانب کره شمالی مقابله کند.

با اینکه در میان مقامات و تحلیل گران نظامی امریکا بر سر توانایی حمله موشکی کره شمالی به خاک امریکا اختلاف نظر وجود دارد و کره شمالی همواره بر سر توانایی‌های نظامی خود بزرگ نمایی کرده است؛ اما در آخرین اظهار نظر‌ها برخی فرماندهان نظامی امریکا از توانایی نظامی کره شمالی برای استفاده از موشک‌های دور برد تا خاک امریکا ابراز نگرانی کرده‌اند.

از زمان اعلام ترک مخاصمه در جنگ دو کره در سال ۱۹۵۳، ایالات متحده به عنوان متحد کره جنوبی، در این کشور حضور نظامی دارد و در سال‌های اخیر، نیروهای آمریکایی در مانورهای مشترک با واحدهای نظامی کره جنوبی شرکت داشته‌اند که همواره باعث واکنش خشم آلود کره شمالی شده است.

در سال جاری، مانورهای مشترک در حالی برگزار شده است که کره شمالی پیشاپیش به دلیل انجام آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای، با تشدید تحریم‌های شورای امنیت و همچنین وضع تحریم‌های جدید یکحانبه از سوی ایالات متحده مواجه بوده است.

همچنین پس از شدت گرفتن تهدید‌ها از سوی دو کشور امریکا و کره شمالی، روسیه و چین اولین کشورهایی بودند که روز گذشته نسبت به ایجاد تنش در منطقه هشدار داده‌اند و طرفین را دعوت به خویشتن داری کردند. سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه هشدار داده است که تنش در منطقه ممکن است از کنترل خارج شود.

هونگ لی، سخنگوی وزارت خارجه چین هم از آمریکا و کره شمالی خواسته برای تغییر شرایط پرتنش کنونی تلاش کنند.

کشوری دوست برای جمهوری اسلامی

ایران و آمریکا از چندی پیش، به صورت همزمان به تجدید نظر در سیاست آسیایی خود پرداخته‌اند. همزمان با افزایش فضای رقابت بین ایران و آمریکا در این زمینه، آسیا می‌تواند یک مکان مناسب برای رقابت این دو باشد.

آسیا یک شاهراه اقتصادی کلیدی مهم برای جمهوری اسلامی محسوب می‌شود و بیش از نیمی از معاملات انرژی ایران با این کشور‌ها انجام می‌شود. علاوه بر انرژی، ایران با چین و کره شمالی نیز در زمینهٔ دفاعی همکاری می‌کند که شامل برنامهٔ اتمی این کشور نیز می‌شود؛ و مانند دیگر فعالیت‌های ایران در جاهای دیگر دنیا، توسعهٔ فعالیت‌های ایران در آسیا همراه با اقدامات پنهانی و نامتقارن بوده است که توسط نمایندگان و فرستادگانش انجام می‌شود.

اگر چین را مهم‌ترین شریک اقتصادی ایران در آسیا بدانیم، کرهٔ شمالی نیز مهم‌ترین همکار نظامی ایران است. گفته می‌شود که یکی از موشک‌های اصلی ایران با نام شهاب ۳ بر اساس مدلی از کره شمالی ساخته شده است. در سال ۲۰۱۲ کره شمالی و ایران یک قرارداد برای همکاری‌های بیشتر در زمینهٔ تکنولوژی امضاء کردند که می‌تواند شامل تحقیقات موشکی بیشتر و تبادل اطلاعات شود.

تغییر در حکومت کرهٔ شمالی باعث افزایش این همکاری‌ها شده است. شکل گیری و به ثبات رسیدن مجدد دولت کره شمالی تحت رهبری کیم جون اون جوان امری فرا‌تر از انتظار بود. بنابراین بنا به چند دلیل از جمله جوان بودن و بی‌تجربه بودن او، رهبران کره شمالی تحت فشارند تا او را به عنوان یک رهبر استالینی تثبیت کنند. بنابراین کاملاً معقول به نظر می‌رسد که روابط کره شمالی با کشورهایی مانند ایران در کوتاه مدت و میان مدت افزایش پیدا کند.

کره شمالی و ایران در آخرین حرکت مشترک خود، به همراه سوریه روز گذشته مانع تصویب پیش‌نویس طرحی شدند که به منظور تعدیل تجارت چند میلیارد دلاری اسلحه در سازمان ملل مورد بررسی قرار گرفته بود.

برخی کارشناسان معتقدند در صورت بروز جنگ احتمالی بین کره شمالی و امریکا، بدون شک کره شمالی در مدت کوتاهی، شکست سختی خواهد خورد و یکی دیگر از دیکتاتورهای حامی جمهوری اسلامی از صحنه معادلات سیاسی جهان خارج خواهد شد.

ایجاد بحران خارجی برای مصرف داخلی

نظامیان نقش مهمی در حکومت کمونیستی کره شمالی دارند و سهم عمده‌ای از امکانات آن کشور را به خود اختصاص می‌دهند در حالی‌که اقتصاد کره شمالی با دشواری‌های عمده مواجه است که تشدید تحریم‌های بین المللی و کاهش یا قطع کمک‌های خارجی، از جمله از سوی آمریکا و کره جنوبی، آن را وخیم‌تر کرده است.

ظاهرا با شدت گرفتن بحران اقتصادی و احتمالا افزایش فشار بر مردم، مقامات و رسانه‌های کره شمالی مواضع تندتری در سیاست خارجی خود در پیش گرفته و با تاکید بر خطر حمله مرگبار دشمن، فداکاری مردم و تقویت بنیه نظامی کشور را لازم دانسته‌اند.

تعداد قابل توجهی نظامی و غیر نظامی کره شمالی جمعه ۹ فروردین در مرکز پیونگ یانگ در تظاهراتی در حمایت گسترده از حمله نظامی احتمالی به آمریکا شرکت کردند، در این تجمع که در میدان کیم ایل سونگ برگزار شد، نظامیان، کهنه سربازان، کارگران و دانشجویان شرکت داشتند و شعار می‌دادند: سلاح‌ها و بمب‌ها را برای رهبر بسیار محترم خود کیم جونگ اون استفاده کنیم.

در هر حال برخی تحلیلگران معتقدند تهدیدهای کره شمالی چندان جدی نیست و با اشاره به اینکه احتمالا کره شمالی از توانایی عملی برای به اجرا گذاشتن این تهدید‌ها برخوردار نیست، گفته‌اند که این نوع موضعگیری‌ها عمدتا مصرف داخلی دارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large