Skyscraper large

عسگراولادی؛ ٧٨٠ روز پس از حصر رهبران جنبش سبز

zsef45

ندا سینا

٧٨٠ روز پس از حصر رهبران جنبش سبز، دبیر کل جبهه پیروان خط امام و رهبری در پی موضع‌گیری اخیرش درباره موسوی و کروبی گفت: این موضوع قفلی است که اگر باز نشود در انتخابات آینده هم دچار مشکل خواهیم شد.

حبیب الله عسگراولادی که در جمع اعضای شورای مرکزی تشکل‌های عضو این جبهه در خراسان رضوی سخن می‌گفت در ادامه گفت:  قفل این بود که فتنه را به کروبی و موسوی نسبت می‌دادند؛ در حالی که مقام معظم رهبری فرمودند که فتنه‌گر آمریکا و رژیم صهیونیستی است و من از همین سخن آقا استنباط کردم و گفتم که فتنه جای دیگری است و بین مفتون و فتنه‌زده تفاوت است.

 عسگراولادی، که یکی از چهره‌های عمده محافظه‌کاران سنتی در ایران است، از آذر ماه به دفعات گفته است که آقایان موسوی و کروبی را از “سران فتنه” نمی‌داند.

وی البته عملکرد احمدی نژاد را خالی از ایراد ندانست و گفت: یکی از ایرادات و نقاط ضعف  ایشان در این دوره این بود که هر روز با خلوص نیت از اتاقش بیرون می‌آمد و برنامه می‌داد، خود برنامه می‌داد، چرا که تیم نداشت و هر کس که از اطرافیانش رشد می‌کرد را کنار می‌گذاشت.

 همچنین عسگر اولادی مشورت نکردن در دولت نهم و دهم را از ضعفهای عمده احمدی نژاد خوانده و افزود: در دولت نهم و دهم مشورت پایمال شد. مشورت از نظر قرآن ارزش زیادی دارد؛ ما در دولت نهم و دهم مشورت را از دست دادیم و اینها ضعف است. قانون‌ستیزی از دیگر ضعف‌ها در این دولت بود. چیزی که مجلس تصویب و شورای نگهبان تأیید کند، قانون است، هم امام و هم آقا همین روال را تأیید کرده‌اند، اینکه کسی بگوید من این روال را قبول ندارم، صحیح نیست.

عسگر اولادی که به تازگى مواضعى متفاوت با نظر عمومى اصولگرایان را مطرح مى کند،  در میان جمعی از اعضای حزب موتلفه، میرحسین موسوی و مهدی کروبی را «برادر» خود خطاب کرد  و  گفت آنها مجرم نیستند. وی همچنین اظهار داشت روسای جمهور ایران از زمان ابوالحسن بنی‌صدر تاکنون کارهای خوبی داشته‌اند و نمی‌توان احمدی نژاد را تنها رئیس جمهور خوب دانست و جمهوری اسلامی را بی‌تاریخ کرد.

او که مواضع اخیرش در مورد میرحسین موسوی و مهدی کروبی با انتقادهای تند طیف‌هایی از اصولگرایان  مواجه شده، اظهار داشت که عضو هیات منصفه (مطبوعات) است و نظرش این است که  موسوی و کروبی مجرم نیستند.

عسگر اولادی تصریح کرد: «من به عنوان یک شهروند اظهارنظر کردم و به عنوان یک عضو هیات منصفه می‌گویم که من موسوی و کروبی را در “فتنه ۸۸ “ مجرم نمی‌شناسم. آیا نباید این را بگویم، چون به من انتقاد می‌کنند؟ آقایانی که بر مرکب احساسات سوارند در آن دنیا نمی‌توانند جواب مرا بدهند.»

پیشتر نیز  اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده کل پلیس ایران در مصاحبه با روزنامه کیهان گفته بود که پلیس در پی ناآرامی‌های پس از انتخابات مناقشه‌برانگیز سال ١٣٨٨ قصد بازداشت ۴۰ نفر از چهره‌های موثر و رهبران معترضان را داشته، اما آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، اجازه بازداشت میرحسین موسوی و مهدی کروبی را نداده و مسئولیت برخورد با آنان را خود به عهده گرفته است.. به گفته او اگر مخالفت رهبر ایران نبود برخوردی شدیدتر از “حصر خانگی” با آنان می‌شد. وی در این گفت گو  اضافه کرده است : “قرار بود واقعا با این‌ها برخوردهای جدی کنیم ولی آقا اجازه ندادند.”

گفتنی است، میرحسین موسوی و مهدی کروبی دو نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری سال ١٣٨٨ بودند که به نتایج اعلام‌شده آن اعتراض داشتند و سپس به رهبران جنبش اعتراضی بدل شدند که با اعتراض به “تقلب” آغاز شد. در ۶ دی ١٣٨٨ و هم‌زمان با مراسم عاشورا، معترضان تظاهرات گسترده‌ای برگزار کردند که در مواردی به درگیری خشونت‌آمیز میان معترضان و مأموران انتظامی انجامید.

این دو رهبر معترضان هم‌زمان با تحولات تونس و مصر، که به “بهار عربی” مشهور شد، برای برگزاری یک تجمع فراخوان دادند که در روز ۲۵ بهمن ١٣٨٩ با حضور معترضان در خیابان‌ها و سر دادن شعارهایی تند علیه حکومت و رهبر ایران همراه بود.

آقای موسوی و آقای کروبی به همراه همسرانشان در پی این فراخوان به بازداشت خانگی در آمدند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large