Skyscraper large

شهرداری تهران، خانه فاطمی و اینک بهار…

ahmadpic1_635x250_1363097804

سراج پورعزیزی

از هفت سال پیش تاکنون، زمانی که احمدی نژاد از بهشت به پاستور رفت،  ۲  پرونده مهم انحراف مالی مربوط به حلقه اول همراهان او همچنان باز است : اولی، انحراف ۳۲۰ میلیارد تومانی از بودجه شهرداری ” همزمان با دور اول کاندیداتوری” و دومی،  اتهام دست داشتن محمدرضا رحیمی در فعالیت های مالی در قالب “حلقه فاطمی”  همزمان با دور دوم انتخابات ریاست جمهوری او در سال ۱۳۸۹٫

در پرونده شهرداری فقط ۳ نفر بر این موضوع اشراف دارند ، یک نفر در شهرداری تهران نفر دو و سوم در شورای شهر به اسامی  حسن بیادی و مهمتر از او مهدی چمران که گزارش حسابرسی این پرونده دست اوست و می گوید در این باره حرف نمی زنم.

این پرونده که به انحراف مالی شهرت یافته از ٧ سال پیش تا کنون  در تصرف مهدی چمران است، شخصی که  در آغاز کاندیداتوری احمدی نژاد اسپانسر مهم  معنوی  وی بود . و دیگر اعضا شورا بی خبر از محتوای آن.  مهدی چمران از جزئیات این پرونده با خبر است اما محمد علی نجفی می گوید که او مهر سکوت به لب زده و درباره این پرونده حرفی نمی زند.

از سال ۸۴ تاکنون بارها و بارها موضوع یک پرونده مالی پیش کشیده شده است. نخستین بار نادر شریعتمداری عضو شورای شهر تهران در دوره دوم از ۳۰۰ میلیارد تومان هزینه فاقد سند خبر داد و اعلام کرد مشخص نیست این رقم در کجا و چطور هزینه شده و سندی در دست نیست.

اما هنگامی که محمد باقر قالیباف به عنوان شهردار تهران  منصوب شد بازهم این پرونده و خبرهای مربوط به آن سر خط خبرها شد. در همان زمان شهرداری اعلام کرد بخشی از هزینه مربوط به برگزاری جشن پیروزی احمدی نژاد  که در زمان حضور شهردار سابق تهران در شهرداری برپا شده بود هم از محل ۳۲۰ میلیاردی مفقوده  تامین شده است.

 آنچه اکنون در مورد پرونده ۳۲۰ میلیارد تومانی سراسر ابهام  آلود شهردار سابق مطرح است، خود داری مهدی چمران از طرح موضوع گزارش حسابرسی از شهرداری  به ویژه پیشگیری از انتشار جزئیات  گزارش از چگونگی هزینه کرد مبلغ ۳۲۰ میلیاردی مفقودیست .   

در عین حال نجفی ، عضو شورای شهر در مصاحبه ای امکان شائبه سیاسی بودن موضوع  پرونده  ۳۲۰ میلیارد تومانی می گوید:.چنین انگیزه ای در کار نیست، تنها انگیزه‌  من بسته شدن این پرونده  در ۸ ماه باقی مانده از عمر شورا است. من همچنان اصرار دارم که این موضوع در شورای سوم مطرح و بررسی شود. و هنوز اصرار دارم که گزارش کمیته حسابرسی پیش آقای چمران است.

۳۲۰ میلیارد هزینه های فاقد سند شهردار سابق تهران ازآن دست پرونده هایی است که هر چند سال یک بارتوسط رسانه ها از آن به عنوان راز نهفته نام می برند . امسال نیز در سال پایانی شورای سوم تلاش شد از این پرونده قدیمی رمز گشایی شود که نتیجه ای جزتکرار سخنان گذشته اعضای شورای شهر را در پی نداشت .

خبرنگار مهر در این باره می نویسد ، زمانی که برای نخستین بار از ۳۲۰ میلیارد هزینه های فاقد سند در شهرداری سخن گفته شد و این ادعا که بخشی از این پول صرف توزیع گل و شیرینی و شکلات در جشن پیروزی انتخاباتی شهردار سابق بسیاری آن را حسودی سیاسی جناح شکست خورده دانستند. 

این خبرگزاری به نقل از چمران افزوده است ، بیشتر هزینه های فاقد در دیدارهای مردمی شهردار خرج شده است. چون شهردار به یک منطقه می رود مثلاً مردم منطقه درخواست احداث پارک می کنند و همان موقع شهردار دستور هزینه آن را صادر می کند و این بودجه مصرف می شود. ارقام فاقد دقیقاً مشخص نیست. جالب آنکه بخشی از آن هزینه ها هم در خوابگاه های دانشگاه های تهران و الزهرا صرف شده است.

حمزه شکیب یکی ازاعضای شورا نیز موضوع را کاملا سیاسی تلقی کرده و افزوده است : زمانی که احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور شد، افراد دور و اطراف وی به دو دسته تقسیم شدند، یک دسته کسانی بودند که همراه با وی به ریاست جمهوری رفتند و عده‌ای هم در شورای شهر ماندند.عده‌ای اعلام کردند که هزینه‌های فاقد سند در این زمان وجود داشته است که این هزینه‌ها مطابق برنامه نبوده است.

اما از دوستان سابق که حالا به  مخالفان فعلی وی مبدل شده اند که بگذریم  محمد علی  نجفی عضو اصلاح طلب شورا  بار دیگر یاد این پرونده را زنده می کند .

او در این رابطه به رسانه ها گفته است، پیگیری برای قرائت گزارش هزینه‌های بدون سند شهرداری تهران طی سال‌های ۸۲ تا ۸۴کماکان بدون نتیجه مانده است و تا زمانی‌که آن موضوع مشخص نشود هیچ گزارش حسابرسی دیگری را جدی نمی‌گیرم.

نجفی اضافه کرده:متاسفانه گزارش پرونده ۳۲۰ میلیارد تومانی با وجود پیگیری‌هایی که توسط من و برخی دیگر از اعضای شورا انجام دادیم، در دستور کار شورا قرار نگرفته است. نمایندگان شورای شهر و شهردار تهران در کمیته بررسی مدعی هستند این گزارش در اختیار رییس شوراست و آقای چمران اجازه طرح آن را در شورا نمی‌دهد.

نجفی افزوده است، به هرحال شورا باید هرچه زودتر این موضوع را برسی و به مردم گزارش دهد، چرا که این پول از جیب مردم هزینه شده است. به‌نظر می رسد این موضوع در شورای شهر سوم روشن خواهد شد.

و نیز اتهام دست داشتن محمدرضا رحیمی در فعالیت های  حلقه فاطمی، که از فروردین ماه سال ۱۳۸۹ و از زمانی خبرساز شد که الیاس نادران، نماینده اصولگرای تهران در حاشیه جلسه علنی مجلس گفت: “محمد رضا رحیمی رئیس حلقه خیابان فاطمی است که در مورد منابع فاسد و توزیع آنها تصمیم گیری می کرد و تقریبا تمام اعضای این حلقه به جز وی دستگیر شده اند و این که کسی را به دلیل مسئولیت اجرایی مستثنی کنند، نه عادلانه است و نه اقدام درستی است.”

پیشتر ، دویست و شانزده نفر از نمایندگان مجلس ایران، در نامه ای سرگشاده، با اشاره به بازداشت اعضای یک “باند فساد اقتصادی” تاکید کرده بودند: “برخی افراد با مسئولیت‌های بالای اجرایی نقش موثرتری از اعضای بازداشت ‌شده در این پرونده ها داشته‌اند”. حال باید منتظر سرنوشت سومین پرونده ى پر حرف و حدیث ماند؛ اول شهرداری بعد حلقه فاطمی و اینک بهار…

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large