Skyscraper large

بزرگترین شریک تجاری؛ نقشى که کمرنگ می‌شود

ali jalali علی جلالی

علی جلالی

در حالیکه خبرگزاری هاى دولتى از مثبت بودن روند تجارت خود با شرکای خارجی تجارت ایران خبر می دهد، خبرگزاری های منتقد دولت، از کاهش ارزش تجارت کشور با بزرگترین شرکای تجاری خود خبر داده و کاهش بی سابقه این ارقام را ناشی از فشار تحریم های بین المللی می دانند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، ارزش تجارت ایران و دوبی با  ۳۰ درصد کاهش به رقم ۲۵ میلیارد درهم در سال گذشته میلادی رسید.

بنابراین گزارش که به نقل از فایننشیال تایمز منتشر شده است؛ تجارت بین ایران و دوبی از ۳۶ میلیارد درهم (۹٫۸ میلیارد دلار) در سال ۲۰۱۱ به ۲۵ میلیارد درهم در سال گذشته میلادی کاهش داشته و این موضوع از قبل قابل پیش بینی بوده است. این در حالیست که بازرگانان دو کشور در سال گذشته تلاش کردند با دور زدن تحریم‌ها زمینه ورود محصولاتی مانند محصولات کشاورزی و ماشین‌آلات را به ایران از طریق دوبی و امارات فراهم کنند.

خبرگزاری دانشجویان ایران در گزارش خود می افزاید: “همچنین برخی شرکت‌های غربی نیز که در پی صادرات به ایران بودند کالاهای خود را ابتدا به دوبی ارسال کرده و از آنجا به صورت ری اکسپورت به ایران صادر کردند.

بنا بر این گزارش “تهران به جای دوبی به دنبال پیدا کردن شرکای تجاری دیگری مانند ترکیه، مالزی، چین و عمان بوده است.”

این در حالیست که خبرگزاری دولت عملکرد تجارت خارجی سال ۹۱ را مثبت ارزیابی کرده و تأثیر تحریم ها را در این خصوص ناچیز دانست.

به گزارش خبرگزاری ایرنا؛ عراق، چین و امارات هنوز سه کشور عمده بازار صادراتی ایران به حساب آمده و بر اساس آمار تجارت خارجی عملکرد سال ۱۳۹۱ که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران انتشار یافت، قاره آسیا ۹۲ درصد از صادرات ایران را جذب کرد که عراق، چین و امارات سه کشور عمده بازار صادراتی ایران بودند.

بنابراین گزارش در واقع عراق، چین و امارات، به همراه افغانستان، هند، ترکیه، جمهوری کره، ترکمنستان، پاکستان و آذربایجان ۱۰ شریک اصلی ایران در زمینه بازار صادراتی بودند.

همچنین پس از کشورهای آسیایی که ۹۲ درصد از ارزش صادرات ایران را در سال ۱۳۹۱ جذب کردند، اروپا پنج درصد این میزان را به خود اختصاص داد و بقیه در قاره های آمریکا، آفریقا و اقیانوسیه جذب شد.

خبرگزاری دولت در ادامه توجیه عملکرد تجاری خود در سال گذشته می نویسد: “بر اساس برنامه پنجم توسعه کشور(۹۴-۱۳۹۰) دستیابی به رقم ۵۱ میلیارد دلار صادرات غیر نفتی در سال ۱۳۹۱ هدف گذاری شده بود که انتظار می رود تا پایان اسفند ماه گذشته بدون احتساب ارزش صادرات خدمات فنی و مهندسی، خدمات ترانزیتی و آی تی بیش از ۴۰ میلیارد دلار جذب شده باشد”.

این خبرگزاری علی رغم انتقادات وارده به سیاست های تجاری کشور میافزاید :”از سوی دیگر ارزش صادرات غیرنفتی تا پایان بهمن ماه ۱۳۹۱ به ۳۸ میلیارد دلار رسید که به طور متوسط ماهانه ۳٫۴۵ میلیارد دلار تحقق یافت.”

ایرنا در ادامه گزارش خود با اشاره به آمارهای منتشر شده از سوی دولت می نویسد: ” در سال ۱۳۹۱ بالغ بر ۱۶۰ کشور جهان وارد کننده کالای ایرانی بودند و این در حالی است که تحریم ها دشواریهای زیادی را برای صادرکنندگان کالاهای ایرانی فراهم ساخته بود.”

این در حالیست که پیش از این امارات متحده عربی یکی از بزرگترین شرکای تجاری ایران به حساب آمده و تا قبل از وضع تحریم ها بیش از ۳۲ درصد کل تجارت ایران با این کشور صورت گرفته و بیشترین حجم واردات از مبادی تجاری امارات متحده عربی به ایران صورت گرفته است. اگر چه در حال حاضر هر دو کشور در خصوص بروز مشکلات تجاری متحمل خسارات بسیاری شده اند.

شروع مشکلات تجاری میان دو کشور در پی تلاش های غرب برای به انزوا کشیدن ایران و سفرهای مقامات امریکایی به امارات رسمیت یافت و در آذر ماه سال گذشته،  وزیر صنعت، معدن و تجارت دستورالعمل، توقف هرگونه مراوده تجاری با کشور امارات متحده عربی را تا اطلاع ثانوی ابلاغ کرد. اگر چه در پی سیاست های شتابزده دولت، مقامات ایرانی عقب نشینی کرده و منکر کاهش تجارت میان دو کشور شدند.

اما در حال حاضر منابع معتبر خبری از کاهش مراودات تجاری میان دو کشور و ضرر و زیان فراوان ایران و امارات متحده عربی در این خصوص اطلاع رسانی کرده اند.

ناظران مى گویند در حال حاضر و با توجه به فشارهای بین المللی موجود و همچنین نیازهای شدید داخلی برای تهیه مایحتاج کشور، سیاست های تجاری و اقتصادی به سمت و سویی می رود تا کشورهایی تازه مانند پاکستان، هند، مالزی و … در مقام جایگزینی وارد عمل شده و با توجه به نیاز ایران در خصوص مراوده و تجارت با دیگر کشورها در صدد کسب امتیازات خاص و ویژه از کشور ایران بوده و با برنامه های تحمیلی خود به بازار اقتصاد ایران علی رغم دست یابی به کاستی های اقتصادی خود شکلی تازه و یک طرفه به روابط تجاری خود با ایران بدهند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large