Skyscraper large
سردبير "مجذوبان نور" در گفتگو با راه ديگر:

جمهورى اسلامى، دراویش را تهدیدى براى خود مى داند

dfsgdfg554

روشنک آسترکی

آقایان صالح مرادی و کسری نوری از دراویش گنابادی محبوس در زندان عادل آباد شیراز پس از ۶۴ روز اعتصاب غذای « تر » در اعتراض به انتقال تعدادی از دراویش و وکلای آنها به بند ۲۰۹ زندان اوین، از اول فروردین ماه دست به اعتصاب غذای « خشک » زده‌اند و آقایان علیرضا روشن و مصطفی عبدی، دراویش زندانی در زندان اوین نیز در حمایت از این ۲ درویش گنابادی و سایر وکلای دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور که بیش از ۷۰ روز است به سلول‌های امنیتی بند ۲۰۹ اوین منتقل شده اند، دست به اعتصاب غذا زده اند. به گفته خانواده های دراویش اعتصاب کننده در زندان عادل آباد شیراز وضعیت جسمی آنان بسیار نگران کننده است.

هفت نفر از وکلای زندانی دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور بیش از ۷۰ روز است که به علت اعتراض به روند غیر قانونی رسیدگی به پرونده و شکایت از تخلفات قاضی صلواتی به بند ۲۴۰، سلولهای انفرادی و بند ۲۰۹ منتقل شده‌اند.

گفتگو

در ادامه گفتگوی اختصاصی «راه دیگر» با فرهاد نوری، فعال حقوق دراویش و مدیر سایت مجذوبان نور را می خوانید:

آخرین خبری که از وضعیت اعتصاب کنندگان دارید بفرمایید؟

آقای کسری نوری و صالح مرادی که در زندان عادل آباد شیراز هستند، امروز هفتادمین روز اعتصاب غذایشان بود و طی شش روز گذشته اعتصاب غذای خشک را آغاز کرده اند و وضعیتشان بسیار وخیم است. خانواده هایشان دیروز آنها را ملاقات کرده اند که به گفته خانواده ها،آقایان نوری و مرادی هر کدام نزدیک ۳۵ کیلو وزن کرده اند و همچنین در چند روز گذشته مرتب بیهوش می شوند و آنها را در بهداری به زیر سرم می برند و اینقدر به رگ های دست و پای آنها در این مدت سرم وصل شده که تمام بدنشان کبود شده و ورم کرده است. در جمع از نظر جسمی در وضعیت بسیار بدی به سر می برند و وضعیتشان به شدت نگران کننده است.

از سوی دیگر ماموران زندان اوین پس از اینکه متوجه شده اند آقای علیرضا روشن و مصطفی عبدی هم از اول فروردین ماه به حمایت از آقایان مرادی و نوری، در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده اند، دیروز دو شنبه به دیدارشان رفته و از آنها خواسته اند به اعتصابشان پایان دهند و در عوض مسولین زندان قول می دهند که هفت نفر از دراویش و وکلای آنها را که بیش از هفتاد روز است در سلول انفرادی زندان اوین به سر می برند را به بند ۳۵۰ بازگردانده و به وضعیت آقایان نوری و مرادی هم رسیدگی کنند. علیرضا روشن و مصطفی عبدی این موضوع را نپذیرفته اند و بعد از فشارو تهدید مسولان زندان و اقدام برای انتقال به انفرادی، آنان اعتصاب غذا را تبدیل به روزه سیاسی کرده اند و در حال حاضر کمی از نظر شرایط جسمی بهترند.

خانواده هفت تن زندانی و اعتصاب کنندگان چه پیگیری هایی در مورد وضعیت آنان داشته اند؟

خانواده های این زندانیان و همچنین وکلای آنها از فردای روز انتشار اخبار، بارها به دادگاه انقلاب و همچنین دفتر قاضی صلواتی که در واقع برخوردبا آن هفت تن به دستور ایشون انجام شده، مراجعه کرده اند. قاضی صلواتی حتی حاضر به دیدار با خانواده زندانیان نشده است. خانواده ها همچنین به مراکز مربوطه دیگری از جمله دفاتر دادستانی ، دفتر امور زندان ها ، دفتر حقوق بشر قوه قضاییه و نماینگان وزارت اطلاعات هم مراجعه کردند که متاسفانه هیچ پاسخی به درخواست پیگیری خانواده ها داده نشده است. طی دو روز گذشته با توجه به وخیم شدن وضعیت اعتصاب کنندگان برخی مسولان قضایی قول هایی داده اند. مشخص نیست این قول ها واقعی بوده یا از نمونه وعده های سر خرمن مسولان جمهوری اسلامی می باشد. کما اینکه امروز تعدادی از دراویش گنابادی درب زندان عادل آباد شیراز تجمع کردند و تصمیم به تحسن داشتند که مسولین آمدند قول دادند به وضعیت این زندانیان رسیدگی می کنند. بعد هم با چند خبرنگار و فیلم بردار و نمایندگان وزارت اطلاعات رفتند در سلول آقایان نوری و مرادی ، آنها را مجبور کردند تکه ای نان در دهان بگذارند و این فیلم را به اصطلاح برای سند نگه داشتند که اگر در ادامه اعتصاب غذا، این زندانیان فوت شدند یا به کما رفتند یا مشکلات جسمی برایشان پیش آمدند، مسولین بگویند اینها در زندان اعتصاب غذا نبودند و این فیلم را به عنوان سند نشان دهند.

دلیل اعتصاب غذای آقای نوری و مرادی چه بوده است؟

هفت نفر از وکلای زندانی دراویش و مدیران سایت مجذوبان نور بیش از ۷۰ روز است که به علت اعتراض به روند غیر قانونی رسیدگی به پرونده و شکایت از تخلفات قاضی صلواتی به بند ۲۴۰، سلولهای انفرادی و بند ۲۰۹ منتقل شده‌اند. ضمن انتقال از بند ۲۴۰ به ۲۰۹ با آنها برخورد ناشایستی انجام شده و حتی سر و صورت و سبیل های آنها را می تراشند. ضمن این انتقالات آقای حمید رضا مرادی را در مقابل چشمان آقای دانشجو مورد ضرب و شتم شدید قرار می دهند طوری که خون بالا می آورد و بعد لختش می کنند و با وجود هوای سرد چند ساعت در هواخوری رهایش می کنند. وقتی این اخبار به خارج از زندان منتقل شد و به آقای نوری و آقای مرادی رسید، آنها در اعتراض به رفتار غیر قانونی با این هفت نفر و انتقالشان به بند ۲۰۹ دست به اعتصاب غذا زدند.

علت بازداشت وکلای دراویش چه بوده است؟

دراویش گنابادی در طی هشت سال گذشته خیلی تحت فشار بودند. سه عدد از حسینیه های دراویش را تخریب کردند، تعداد زیادی از دراویش در طی این سالها احضارهای غیر قانونی شدند به وزارت اطلاعات و بازداشت و برخی دراویش که مشاغل دولتی داشتند اخراج شدند. دراویش بازداشتی نیز پرونده های قضایی مختلفی در شهرهای مختلف داشتند. این وکلا عهده دار دفاع از این دراویش بودند. همچنین در رسانه های درون ایران اخبار دراویش به هیچ وجه منتشر نمی شود و به همین دلیل ما از اواخر سال ۸۵ وب سایت مجذوبان نور را راه اندازی کردیم که بتوانیم اخبار مربوط به دراویش را پوشش دهیم. این هفت نفر در واقع یا وکلای دراویش بودند یا از خبرنگاران و مدیران سایت مجذوبان نور هستند. هدف اصلی این حرکت حکومت هم کور کردن راه پوشش اخبار دراویش بوده است و ایجاد نوعی اختناق در اطلاع رسانی به طوری که در سال ۹۰ حدود بیست نفر از افراد مرتبط با سایت مجذوبان نور در ایران بازداشت شدند.

از سال ۸۴ برخورد با دراویش گنابادی از سوی حکومت شدت یافته است. آیا قبل از آن نیز دراویش گنابادی از سوی ماموران و نیروهای امنیتی تحت فشار بوده اند؟

بعد از انقلاب همیشه دراویش گنابادی تحت فشار بوده اند. حسینه های دراویش گنابادی بارها در شهرهای مختلف مورد هجوم نیروهای امنیتی و به اصطلاح فشار قرار گرفته است. در دهه هفتاد بزرگان دراویش را هر از گاهی احضار می کردند و تحت فشار قرار می دادند ولی شدت فشارها از سال ۸۴ و تمایل جوانان به تصوف شدت پیدا کرد. با شکل گیری بحث مبارزه با عرفان های کاذب و نوظهور در جمهوری اسلامی برخی مراجع قم از جمله مصباح یزدی، ناصر مکارم و نوری همدانی از نیروهای فشار که قانون گریز هم هستند،حمایت کردند که از آن پس فشارها روی دراویش شدت پیدا کرد.

از دید شما دراویش چه تهدیدی برای جمهوری اسلامی هستند که اینگونه با آنها برخورد می شود؟

جمهوری اسلامی و علمایی که در راس حکومت هستند،تمام زندگیشان آن اسلامی است که در جمهوری اسلامی تعریف کرده اند، به خاطر ترس از دست دادن قدرت و حکومت با دراویش به شدت برخورد می کنند. چرا که یکی از ارکان فکری دراویش مساله جدایی دین از سیاست است. این تفکر واهمه ای در حکومت به وجود آورده و به دراویش به عنوان یک تهدید نگاه می کنند. این در حالی است که مسلک و اندیشه درویشی هیچ وقت نخواسته قدرت در دست بگیرد و وارد حکومت شود. از سال ۸۸ که برخی دراویش از کاندیداتوری آقای مهدی کروبی حمایت کردند هم احساس خطر از دراویش از سوی حاکمیت افزایش پیدا کرد.

همچنین اسلامی که آیت الله ها در ایران راه اندازی کرده اند اسلام خشونت، بدبختی و گریه و زاری است، خیلی جوان ها با کنجکاوی به دنبال اسلام واقعی به سمت دراویش می آیند و روز به روز از افرادی که پای منبر آقایان می نشینند کم می شود و این هم می تواند یکی از دلایل احساس خطر حکومت از دراویش باشد.

و کلام آخر؟

می خواهم این نکته را تاکید کنم که دراویشی که در زندان دست به اعتصاب غذا زده اند، خواستار رعایت قانون هستند. این دراویش برای خودشان چیزی نمی خواهند بلکه خواستار رعایت قانون از سوی قوه قضاییه و وزارت اطلاعات هستند تا برادرانشان در زندان اوین به صورت غیر قانونی در سلول انفرادی نباشند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large