Skyscraper large

اسفندیارِ دولت در آغاز بهار

gh6j54

روشنک آسترکی

اسفندیار رحیم مشایی یکی از جنجالی ترین شخصیت‌های دولت دهم بود که هم اکنون با تقویت احتمال نامزدی وی برای انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم، توجه بیشتری را به خود جلب کرده است. کار‌شناسان معتقدند، جناح دولت که در ادبیات محافظه کاران به عنوان جریان انحرافی از آن‌ها یاد می‌شود، مشایی را به عنوان بهترین گزینه برای کاندیداتوری ریاست جمهوری آتی از سوی جناح خود در نظر گرفته‌ است.

اسفندیار رحیم مشایی که در دو دوره ریاست جمهوری احمدی‌نژاد مسولیت‌هایی را بر عهده داشته است، یکی از افراد بسیار نزدیک به محمود احمدی‌نژاد شناخته می‌شود. رحیم مشایی در تیر ۸۸ توسط احمدی‌نژاد به سمت معاون اولی رییس جمهور برگزیده شد. این تصمیم با حواشی و اظهار نظرهای مختلفی مواجه شد و در ‌‌نهایت در مرداد ۸۸ و پس از یک ماه مقاومت احمدی‌نژاد اسفندیار رحیم مشایی طی حکم رهبر جمهوری اسلامی از سمت خود بر کنار شد. وی هم اکنون رییس دبیر خانه جنبش عدم تعهد می‌باشد. شواهد نشان می دهد، جناح دولت با تاکید بر عبارت «زنده باد بهار» این عبارت را به عنوان شعار انتخاباتی خود در نظر گرفته است.  

ابهام در زنده ماندن بهار 

رهبر جمهوری اسلامی اول فروردین ماه ۱۳۹۲ در مشهد گفته بود: «در انتخابات همه سلیقه‌ها و جریان‌های معتقد باید مشارکت کنند.»

 این در حالیست که در روزهای گذشته و پس از اظهارات رهبر،  اصول گرایان هنوز تلاش دارند تیم دولت را برای شرکت در رقابت‌های ریاست جمهوری فارغ از مشروعیت بدانند.

احمد خاتمی٬ عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان روز یکشنبه ۴ فروردین در گفتگو با مهر اعلام کرد: «طبیعی است کسانی حق دارند در این جشن بزرگ مشارکت داشته باشند که در سوابق خود این موضوع را به اثبات رسانده باشند که این چارچوب را با همه باید‌ها و نبایدهای آن پذیرفته‌اند.»

محمد دهقان٬ عضو هیات رئیسه مجلس نیز می‌گوید: «چه کسانی که در دوران غربت و سختی نظام اسلامی برابر ضعف‌های دولت اصلاحات، جریان فتنه و حلقه انحرافی موضعی نگرفتند و چه کسانی که بدلیل شیفتگی به آقای احمدی‌نژاد در برابر ضعف‌های ایشان اعتراضی نکردند هیچکدام نمی‌توانند از نظر ملت قابل اعتماد باشند و مردودند.»

در مقابل اظهارات اخیر اصول گرایان، حامیان دولت هنوز بر حضور در رقابت‌های انتخاباتی مقاومت دارند.

اسفندیار رحیم‌مشایی در آخرین اظهار نظر خود در سال ۱۳۹۲ گفته است، مردم باید بدانند دولت «ذره‌ای» در برابر هر «تلاشی ولو مذبوحانه» برای ایجاد «خدشه» در سلامت انتخابات «کوتاه» نخواهد آمد.

وی گفته که احمدی‌نژاد «حتی بیان کرده است اگر احساس کنم به طور پنهان و آشکار شائبه‌ای به تامین سلامت انتخابات وجود داشته باشد با جدیت با آن برخورد خواهم کرد.»

رحیم‌مشایی در بخش دیگری از اظهاراتش با انتقاد از عملکرد صدا و سیما در آستانه انتخابات افزود: «این رسانه در آستانه انتخابات از لحاظ جانبداری از نامزدهای انتخابات آتی ریاست جمهوری خوب عمل نکرده و این سابقه خوبی برای آن نیست.»

رحیم‌مشایی همچنین گفته است احمدی‌نژاد نشان داده است «عزل و نصب افراد در بالا‌ترین سطوح برای این دولت کار آسانی است» و رئیس دولت «حتی یک روز مانده به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری نیز ممکن است تغییراتی انجام دهد». 

محمود احمدی‌نژاد نیز که با حمایت‌های مستقیم و غیرمستقیم سپاه به قدرت رسید٬ نسبت به دخالت این نیرو٬ سایر نظامیان و دستگاه‌های امنیتی در انتخابات ریاست جمهوری آینده هشدار داده است.

محمد شریف رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری در روز یکشنبه ۴ فروردین ماه طی گفتگویی ضمن به کار بردن عبارت «زنده باد بهار» افزوده است: بعد از نوروز اخباری بسیار خوب در مورد بهاری شدن کشور خواهید شنید، منتظر باشید.

این در حالی است که در برخی محافل سیاسی و خبری شایع شده که کاندیداتوری اسفندیار رحیم مشایی قطعی شده و سخنان جدید ملک‌زاده نیز می‌تواند در همین راستا باشد.

گفتنی است به کار بردن عبارت زنده باد بهار توسط مسولان بلند پایه دولتی انتقاداتی را در بر داشته است. 

حمله آخر سال محافظه کاران به بهاری‌ها 

حملات و انتقاد محافظه‌کاران حامی علی خامنه‌ای در هفته آخر اسفندماه گذشته علیه محمود احمدی‌نژاد و بدنبال اهدای نشان ویژه «فرهنگ و هنر» به اسفندیار رحیم مشایی افزایش قابل توجهی داشت. 

 روزنامه کیهان که زیر نظر نماینده ولی‌فقیه اداره می‌شود در شماره روز دوشنبه (۲۱ اسفند) خود نشان «فرهنگ و هنر» را «الکی» خوانده و نوشت بهتر بود به رحیم‌مشایی نشان «بی‌فرهنگی» داده می‌شد.

این روزنامه نوشته «درباره او (مشایی) سوء تفاهمی نزد آقای احمدی‌نژاد به وجود آمده و گرنه باید عامل وقوع برخی قانون شکنی‌ها و انحرافات را توبیخ و مواخذه کرد.

سایت رسمی مجلس نیز که در ماه‌های گذشته به یکی از پایگاه‌های ثابت حمله به احمدی‌نژاد تبدیل شده نیز به نقل از سه نماینده مجلس انتقاد‌های تندی متوجه این اقدام رئیس دولت کرده است.

این سایت به نقل از حسین سبحانی نیا، عضو هیات رئیسه مجلس خطاب به احمدی‌نژاد نوشته است: «آقای رئیس‌ جمهور اولویت حل مشکلات معیشتی مردم است نه اهدای مدال‌های ساختگی.»

احمد سالک، نایب‌ رئیس فراکسیون روحانیون مجلس نیز گفته نشان «فرهنگ و هنر» را باید به «خرازی‌ها و همت‌ها و… داد؛ نه کسانی که با تفکرات خود در برابر اسلام و شهادت ایستادند.» 

محمد باقری، عضو هیئت رئیسه کمیسیون فرهنگی مجلس هم گفته که احمدی‌نژاد درباره مشایی دچار اختلالات روان‌شناختی شده است. باقری افزوده این نشان با اهداف سیاسی به رئیس دببرخانه جنبش عدم تعهد اعطا شده و این اقدام احمدی‌نژاد «لجاجت» است.

محمد حسن قدیری ابیانه، سفیر سابق ایران در مکزیک و استرالیا هم در اعتراض به این اقدام از احمدی‌نژاد خواسته این نشان را از رحیم‌مشایی پس بگیرد.

محمود احمدی‌نژاد اما در پی اهدای نشان «فرهنگ و هنر» به اسفندیار رحیم مشایی اظهار داشت: «برای من سخن گفتن از مشایی سخت است٬ اما باید شهادت بدهم این مرد دلی دارد مانند آیینه پاک و زلال، و قلبی مهربان و ایمانی به استواری دماوند و سبلان.»

احمدی‌نژاد افزوده ۲۸ سال است رحیم‌مشایی را می‌شناسد و این آشنایی را «عنایت خداوند» می‌داند٬ چرا که به گفته وی «مشایی مرد اخلاق، هنر و عشق» است.

رئیس دولت دهم همچنین افزود، هر فردی که با رحیم‌مشایی ملاقات نند «شیفته اخلاق و رفتار وی می‌شود» چرا که وی «صاحب اندیشه و نظری است بخصوص در مسایل بنیادین و اساسی جهان.»

وی در پایان افزوده «اگر بخواهم مشایی را در یک کلمه معرفی کنم باید بگویم که او مردی است بهاری، بهاری و بهاری.» 

ایران و ایرانی در ادبیات مشایی 

 اسفندیار رحیم مشایی ازیکسال پس از انتخابات ریاست جمهوری با استفاده از عبارات ملی تلاش کرد شکل جدیدی از ادبیات دولتمردان جمهوری اسلامی را بوجود آورد چرا که تا کنون هیچکدام از مقامات نظام بر روی هویت ملی و تاریخی مردم ایران تاکید نمی‌کردند. مشایی در مراسم اختتامیه دومین همایش ایرانیان خارج از کشور در مرداد ماه ۱۳۸۹ از اصطلاح «مکتب ایران» استفاده کرد که بعد‌ها به «مکتب ایرانی» معروف شد. وی گفت: برخی‌ها از من خرده می‌گیرند که چرا نمی‌گویی مکتب اسلام و می‌گویی مکتب ایران، گفت: از مکتب اسلام دریافت‌های متنوعی وجود دارد اما دریافت ما از حقیقت ایران و حقیقت اسلام، مکتب ایران است و ما باید از این به بعد مکتب ایران را به دنیا معرفی کنیم.

در این سخنرانی مشایی بهترین راهکار معرفی اسلام اصیل را، ارائه اسلام با نام مکتب ایران معرفی نمود. مشایی در این سخنرانی شاخصهٔ اصلی مکتب ایران را توجه همزمان به انسان و خدا دانست.

وی همچنین در اسفند ماه سال جاری طی سخنرانی بر هویت ملی و تاریخی ایرانیان دوباره تاکید کرد.

شورای عالی انقلاب فرهنگی در اردیبهشت ماه ۱۳۹۰ با اعطای مجوز تأسیس دانشگاه غیرانتفاعی به اسفندیار رحیم مشایی با عنوان دانشگاه جامع بین‌المللی ایرانیان موافقت کرد.

با این همه هنوزسرانجان انتخابات آتی و همچنین نحوه حضور جناح دولت و واکنش های جناح اصول گرا و از همه مهمتر رهبر جمهوری اسلامی در هاله ای از ابهام به سر می برد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large