Skyscraper large

خشم مقامات ایران از تمدید ماموریت احمد شهید

xcvxcv

مژگان مدرس علوم

روز جمعه دوم فروردین ماه سال١٣٩۲، شورای حقوق بشر سازمان ملل ماموریت احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در حقوق بشر ایران را با اکثریت قاطع برای سومین سال پیاپی تمدید کرد. از میان اعضای شورای حقوق بشر، ۲۶ کشور به تمدید ماموریت گزارشگر ویژه رای مثبت، ۱۷ کشور رای ممتنع و تنها دو کشور رای منفی دادند. این در حالیست که سال گذشته ۲۲ رای مثبت، ۲٠ رای ممتنع و ۵ رای منفی داده شده بود. پاکستان و ونزوئلا تنها کشورهایی بودند که با تمدید ماموریت احمد شهید مخالفت کردند..

احمد شهید وزیر امور خارجه سابق مالدیو است که از خرداد ١٣٩٠ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل به عنوان گزارشگر ویژه امور حقوق بشری ایران در سازمان ملل انتخاب شده است. ایران تاکنون اجازهٔ ورود احمد شهید به ایران تاکنون را نداده است.

محمدرضا سجادی، نماینده ایران در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو، با محکوم کردن این قطعنامه، شورای حقوق بشر سازمان ملل را به انحراف از عملکرد غیرسیاسی و بی‌طرفانه متهم کرد و گفت: “استمرار این روند لطمه‌ای شدید به اعتبار و جایگاه سازوکارهای حقوق بشری سازمان ملل و به ویژه شورای حقوق بشرمی‌زند.”

قطعنامه مصوب شورای حقوق بشر بر پایه منشور سازمان ملل، اعلامیه جهانی حقوق بشر، میثاق های بین المللی حقوق بشری و عهدنامه های دیگر بین المللی حقوق بشر، با اشاره به قطعنامه های دو سال گذشته  و تمام قطعنامه های مجمع عمومی در باره وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران، صادر شده است.

اما هرگونه تلاش برای طرح موضوع حقوق بشرایران درشورای حقوق بشر با واکنش تند مقامات حکومتی ایران روبرو شده و آن را اقدامی سیاسی از جانب کشورهای آمریکایی دانسته و به این ترتیب از پاسخگویی به سوالات مطرح شده خودداری می کنند.

فدراسیون بین المللی جامعه های حقوق بشر و جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در بیانیه مشترکی با استقبال از تمدید ماموریت احمد شهید تاکید کرده اند که رای قاطع شورا حقوق بشر نشان می دهد که جامعه بین المللی حاضر نیست نقض رو به فزونی حقوق بشر، و سرکوب مردم ایران را تحمل کند. جمهوری اسلامی ایران باید به توصیه های گزارشگر ویژه عمل کند، و به او اجازه دهد با سفر به ایران و تحقیق مستقل به ماموریت خود عمل کند.

در همین زمینه، عبدالکریم لاهیجی، نایب رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر و رئیس جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران در گفت‌وگو با تارنمای فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر گفته است: “ادامه مأموریت گزارشگر سازمان ملل برای قربانیان نقض حقوق بشر، خانواده‌های آن‌ها و حتی برای ما، تنها راه فشار به مقامات ایرانی برای ترک سیاست سرکوبشان است.” 

نگاهی به وضعیت حقوق بشر طی چند سال گذشته در ایران نشان می‌دهد که حاکمیت از هیچ اقدام ضد بشری برای سرکوب مردم ممانعت نکرده و در این زمینه بارها توسط سازمان‌های بین‌المللی محکوم شده است. یکی از موارد آشکار نقض حقوق بشر بازداشت گسترده فعالان سیاسی، مدنی و حقوق بشری است، به گونه‌ای که هم اکنون بسیاری از این فعالان در زندان به سرمی‌برند. 

احمد شهید در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو روز دوشنبه ۲۱ اسفند با ارائه چهارمین گزارش خود، جمهوری اسلامی را به نقض سازمان یافته و منظم حقوق بشر متهم کرد. وی در این گزارش از اعدام دست‌کم ۴۸۷ نفر در سال ۲۰۱۲ میلادی خبر داده و فهرستی از اسامی بیش از ۱۵۰  زندانیان سیاسی، مذهبی و قومی در ایران و نیز اتهاماتی را که علیه آنها مطرح شده، منتشر کرده است. احمد شهید همچنین از شکنجه هفتاد و شش درصد از شاهدانی که با او گفتگو کرده اند گزارش داده است.

محمدجواد لاریجانی، نماینده ایران در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز که در این نشست حضور داشت، در واکنش به این گزارش با رد موارد مطرح شده در آن مدعی شد که گزارش احمد شهید غیرواقعی و با اهداف سیاسی تهیه شده است.

در گزارش احمد شهید به حبس فعالان سیاسی، مذهبی و قومی و شکنجه متهمان به هنگام بازجویی و همچنین به ادامه حصر خانگی میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی اشاره کرده و تاکید کرده است که در تداوم نقض حقوق بشر فشارها بر فعالان رسانه ها و بازداشت و احضار آن‌ها نیز ادامه دارد.این مفصل ترین گزارشی است که احمد شهید در طول دو سال ماموریت خود منتشر کرده است.

 محمد جواد لاریجانی، رییس هیئت ایرانی و رئیس شورای حقوق بشر قوه قضاییه ایران، پس از ارائه گزارش احمد شهید بدون پاسخ روشن به موارد ذکر شده در گزارش وی، گزارشگر ویژه متهم کرد که از وزارتخانه آمریکا پول گرفته تا نتواند چیزی خلاف خواسته آنها درباره ایران بنویسد.

وی در گفت‌وگویی با شبکه دوم تلویزیون ایران گفته است: “اصولاَ با تعیین گزارشگر ویژه برای رسیدگی به وضعیت حقوق بشر در ایران مخالفت دارد، زیرا ایران تاکنون به تمامی پرسش‌های نهادهای حقوق‌بشری سازمان ملل پاسخ داده است.” 

این در حالیست که احمد شهید تا کنون بارها از مقامات جمهوری اسلامی درخواست کرده که امکان سفر وی به ایران را فراهم کنند تا از نزدیک از زندان‌‌های ایران بازید کند و با بازداشت‌‌شدگان گفت‌وگو داشته باشد، اما مسئولین حکومتی این درخواست‌ها را رد کرده اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران با بیان اینکه برای تهیه این گزارش با ۱۶۹ شاهد از ایران گفت‌و‌گو کرده است، تصریح کرد: “متاسفانه غالب گزارش‌هایی که ظرف سال گذشته به من منتقل شده، نشان می‌دهد که وضعیت افرادی که در ایران طرفدار پیشرفت حقوق بشر هستند و یا کسانی که علیه نقض حقوق بشر اقدام به مستندسازی، گزارش، و یا اعتراض می‌کنند، وخیم است و همچنان رو به وخامت می‌رود. مصاحبه‌ها نشان می‌دهند که اکثر مدافعان حقوق بشر، شامل آن‌هایی که از حقوق زنان، اقلیت‌های مذهبی و قومی، طرفداران محیط زیست، و کارگران و کودکان دفاع می‌کنند، همچنان مورد آزار و اذیت، دستگیری، بازجویی، و شکنجه قرار می‌گیرند و متناوبا با اتهامات مبهم جرایم امنیت ملی روبرو می‌شوند که به نظر می‌آید به منظور تخریب خط مقدم دفاع از حقوق بشر در کشور صورت می‌گیرد.”

احمد شهید همچنین به پیشرفت‌های ایران در زمینه حقوق زنان از جمله تصویب افزایش مرخصی زایمان زنان در مجلس ایران و تلاش برای برابری دیه زنان و مردان اشاره کرد، اما یادآور شده است: “گزارش‌هایی در خصوص تصمیمات جدید برای محرومیت زنان از دسترسی به چندین زمینه تحصیلی، موانع جدید برای آزادی حرکت زنان و قوانین موجود که مانع توانایی زنان برای دسترسی به مشاغل تصمیم گیر در دولت می‌شوند، هنوز از مشکلات هستند.”

صاحبنظران معتقدند که با توجه به ناکارآمدی جواد لاریجانی رئیس شورای حقوق بشر قوه قضاییه ایران در این مدت در ایجاد ائتلاف با کشورهای عضو سازمان ملل بعید به نظر می رسد در سال آینده تغییری در وضعیت کنونی ایران ایجاد شود. 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large