Skyscraper large

مسئولیّت خاتمى در گفتنِ “نه”

df6g54sd-رشید اسماعیلى- rashid esmaili

رشید اسماعیلى

«حسین لقمانیان نماینده مردم همدان در مجلس ششم و رییس شاخه همدان جبهه مشارکت ایران اسلامی صبح دیروز به همراه ۴ نفر دیگه از فعالان اصلاح طلب همدان راهی تهران بودند تا با خاتمی دیداری داشته باشند، که بین راه بازداشت شده و در حال حاضر در اداره اطلاعات همدان نگهداری می‌شوند. محمدرضا افخمی، هادی احتظاظی، خانم رحیمی، امین فریدیان از فعالان سیاسی همدان همراهان این نمایندهٔ اسبق مجلس بودند که در میانهٔ راه بازداشت شده‌اند.»  

این خبر بد را در سایت کلمه خواندم. آن‌ها که لقمانیان را از نزدیک دیده و می‌شناسند می‌دانند که حسین لقمانیان انسان شریفی است، افتادگی و ساده زیستی او مثال زدنی است و البته هم کلامی با او لذت بخش. او اصلاح طلبی معتدل و مقید به قانون است که بازداشت‌اش موجب تاسف است. با این حال این خبر بد مرا متعجب نکرد و قابل پیش بینی است که اگر اصلاح طلبان و اطرافیان آقای خاتمی بر ورود ایشان به انتخابات اصرار داشته باشند هر روز شاهد سیلی از این اخبار از سراسر ایران خواهیم بود.  

اما به جز این و در حاشیهٔ این بازداشت ۳ نکتهٔ مهم به ذهنم می‌رسد:  

نکتهٔ اول: اینطور که از متن خبر سایت کلمه بر می‌آید احتمالا بازداشت آقای لقمانیان در ارتباط با دعوت از خاتمی برای نامزدی در انتخابات است. به نظر می‌رسد هر چه این موج بالا بگیرد تعداد بازداشت‌ها نیز جهت جلوگیری از حضور آقای خاتمی بالا خواهد گرفت، دیدم فرد بی‌نام و نشانی احتمالا از همین «مبارزین مجازی» زیر متن این خبر در یکی از سایت‌ها نوشته که این رفتار‌ها باید خاتمی را مصمم‌تر کند! بر عکس معتقدم این رفتار‌ها باید ما و آقای خاتمی را قانع کند که این انتخابات میدان حضور ایشان نیست و تاخیر در فهم این مسئله تنها دست آوردش افزایش فشار‌ها و دستگیری تعداد بیشتری از فعالین سیاسی اصلاح طلب در داخل کشور خواهد بود.  

نکتهٔ دوم: دیدم که ۹۱ شخصیت وجیه، وزین و بسیار قابل احترام اصلاح طلب که در صداقت و دلسوزی شان هیچ شکی نیست نامهٔ کوتاهی به آقای خاتمی نوشته‌اند و از ایشان دعوت کرده‌اند که در این انتخابات شرکت کند. «اخبار موثق» حاکی از این است که آقای خاتمی شخصا و به دلایلی که هم عاقلانه است و هم واقع بینانه مایل به نامزدی در این انتخابات نیست به نظرم انتشار این نامه فرصت مناسبی است تا آقای خاتمی با انتشار متنی خطاب به این ۹۱ نفر و با برشمردن دغدغه‌هایش و دلایلی که دارد قاطعانه و صریح اعلام کند که در انتخابات شرکت نمی‌کند و در عوض از این ۹۱ نفر و سایر اصلاح طلبان بخواهد تا در نامه‌هایی خطاب به او راه حل‌های جایگزین ارائه کنند. آقای خاتمی به این ترتیب می‌تواند ابتکار عمل جهت اتخاذ یک تاکتیک انتخاباتی مناسب برای اصلاح طلبان را به دست گیرد و در عین حال مبتکر اصلی گفتگوی درونی بین اصلاح طلبان شود. گفتگویی که نتیجه‌اش می‌تواند اجماع و انسجام اصلاح طلبان بر سر اتخاذ یک سیاست انتخاباتی با حداکثر فایده و حداقل هزینه باشد.  

نکتهٔ سوم: آقای خاتمی و اطرافیانشان باید بدانند که نسبت به این بازداشت‌ها مسئولند، ما که داخل ایران زندگی و فعالیت می‌کنیم می‌دانیم که این اخبار چه تاثیر مخربی بر روحیهٔ فعالین اصلاح طلب-خصوصا جوان‌تر ها- در استان‌ها دارد. با یک «نه» به موقع اجازه ندهید احساس ناامنی و یأس بیشتر از این دامن نیروهای اصلاح طلب را بگیرد. از همین الان باید به کمک خود آقای خاتمی به دنبال گزینهٔ دیگری جز نامزدی ایشان در انتخابات باشیم.

 


  • روزنامه نگار و از فعالان ستاد انتخاباتى مهدى کروبى در سال ٨٨
  • صفحه فیس بوک نویسنده
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large