Skyscraper large

انتخاباتی که مهندسی خواهد شد

ds555dfg4-سعید آگنجی - said aganji

سعید آگنجی

با نزدیک شدن به انتخابات ریاست جمهوری همانند ادوار گذشته از سوی نهادهای مدنی و غیر دولتی بحثی در خصوص حضور نظامیان در انتخابات و ورود دوباره این بخش (با تکیه بر سپاه پاسداران) به کارزار انتخاباتی حرف و حدیث های زیادی از دخالت، مهندسی در انتخابات و یا نتیجه انتخابات بسیار زده می شود. عده ای موافق، بر نقش نظارتی و یا حتی وظیفه ای ایدئولوژیک از این روند و دخالت (و یا مهندسی) دفاع کرده و عده ای مخالف، آن را خلاف مبانی دموکراتیک و حتی کارویژه های تعریف شده برای این نهادها می دانند و با تکیه بر مواضع از سوی دو طرف درگیر در این میان نوشته ها و تحلیل هایی مبادله می شود. در این نوشتار کوتاه تلاش بر این است که بر خلاف نگاه ها و نوشته های معمول گذشته با بررسی چند عامل تلاش دارم که نشان دهم نظامیان به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی لاجرم (بنا به دلایلی که گفته خواهد شد) باید در انتخابات و مسائل سیاسی دخالت کند و دخالت نکردن این نهاد نظامی در سیاست را می توان برابر با اضمحلال و متلاشی شدن آن دانست.

نقش سپاه در انتخابات

آقای خامنه ای از همان دوران ریاست جمهوری علاقه زیادی به نهادهای نظامی و امنیتی داشته و سعی می کرد تا بتواند رضایت آنان را همیشه جلب کند و میزان نفوذ و قدرتش را در این نهادها روز به روز افزایش دهد در طول دوران ریاست جمهوری و بعد از آن که رهبر ایران شد سعی کرد بدنه ای را که نزدیک به هاشمی رفسنجانی بودند را از سپاه و نهادهای امنیتی حذف کند و نیروها وفادار به خود را جایگزین کند تا در زمان نیاز از آنها استفاده کند؛ همان گونه که در انتخابات ۸۸ شاهد بودیم که چگونه سپاه با دستور آقای خامنه ای به انتخابات ورود کرد و نه تنها نتایج را تغییر داد بلکه نقش ماشین سرکوب گر را ایفا کرد و تمامی اعتراضاتی که نسبت به انتخابات مهندسی شده صورت گرفته بود را سرکوب کرد. در چنین شرایط و فضایی که از جامعه و نحوه معادلات نظامیان و نهادهایشان با بدنه اجتماعی و هرم قدرت ترسیم شد دور از ذهن و غیر محتمل نخواهد بود که نظامیان از جمله سپاه در سیاست و حتی انتخابات پیش رو دخالت کند .

آمادگی سپاه در خلاء دولت

احمدی نژاد تهدید کرده است که در صورت عدم تایید صلاحیت مشایی برای انتخابات استعفا خواهد داد، اما از سوی دیگر اگر احمدی نژاد بخواهد به چنین رفتارهایی ادامه دهد احتمال برکناری زود هنگام او وجود دارد و در صورت برکناری رحیمی معاون اول احمدی نژاد مسئول برگزاری انتخابات می شود و در صورتی که رحیمی نیز شانه خالی کند، آقای خامنه ای از اختیارات خود استفاده می کند و انتخابات را برگزار خواهد کرد از همین رو سپاه پیشاپیش آماده شده است تا در صورت استعفا یا برکناری احمدی نژاد آمادگی لازم را داشته باشد به همین دلیل سردار سعیدی جلساتی را با علما، روحانیون قم و نمایندگان ولی فقیه در استان ها داشته است که در صورت برکناری احمدی نژاد آمادگی داشته باشند برای مدتی مدیریت کشور را برعهده بگیرند؛ از سوی دیگر هم در صورت رد صلاحیت مشایی و استعفا احمدی نژاد، در آن مدت کوتاه معاون اول یا وزیر کشور وظیفه اداره کشور و برگزاری انتخابات را بر عهده خواهد گرفت؛ خامنه ای تمام تلاش خود را انجام می دهد تا بتواند اینبار انتخاباتی آرام برگزار کند و از همین رو پیشاپیش تمام جوانب را در نظر گرفته  تا بتواند در صورت بروز هر گونه اتفاق مدیریت امور را در دست داشته باشد.

تشکیل کمیته مشترک

 فرمانده نیروی انتظامی سردار احمدی مقدم در جدیدترین اظهارت خود از تشکیل کمیته ای مشترک از نیروی انتظامی و سپاه خبر داد و در ادامه افزود که این کمیته مشترک مدت ها است که کارهای اطلاعاتی خود را آغاز کرده این بیانگر حضور عیان سپاه پاسداران در انتخابات است، اینبار سپاه سعی دارد اشتباهاتی را که در سال ۸۸ انجام داده است بار دیگر تکرار نکند و انتخابات را به آرامی و بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای برگزار کند، همان گونه که در انتخابات مجلس ورود کرد و در شهرهای کوچک رای ها را به راحتی تغییر داد و کاندیدا مورد نظر خود را از صندوق در آورد. وظیفه این کمیته مشترک شاید در ظاهر برقراری امنیت انتخابات باشد اما سپاه وظیفه دارد که فضا انتخابات را در دست بگیرد و نگذارد جریان نزدیک به احمدی نژاد ( انحرافی) دخالتی را در انتخابات داشته باشد و همچنین از سوی دیگر در صورت اعتراضات خیابانی از سوی حامیان کاندیدا اصلاح طلب و جنبش سبز آمادگی برای برخورد داشته باشند. این برای بار اول است که سپاه به صورت مستقیم در انتخابات ورود کرده است تا بتواند از اتفاقاتی که احتمال دارد رخ بدهد جلوگیری کند، در گذشته سپاه از کاندیدا حمایت می کرد اما در پشت پرده مانند سال ۷۶ از ناطق نوری و در سال ۸۴ از احمدی نژاد ولی انتخابات سال ۹۲ با انتخابات های گذشته بسیار متفاوت است و نهادهای نظامی می دانند که باید جو امنیتی را حاکم کنند تا بتوانند فضا انتخابات را کنترل کنند.

کاندیداى خامنه ای و سپاه کیست؟

خامنه ای هیچ اشاره ای به نحوه ی برخورد حکومت با اعتراض شهروندان به انتخابات پرابهام و مسئله ی ۸۸ نمی کند؛ تنها به شکل غیرمستقیم به نقد هاشمی رفسنجانی و خاتمی و دیگر پیگیران انتخابات آزاد و سالم می پردازد. او با تاکید بر این که انتخابات در جمهوری اسلامی همیشه آزاد بوده عملا با انتخابات ۹۲ تعیین تکلیف می کند. هنوز معلوم نیست نظر راس هرم قدرت در ایران به کیست؛ آیا چنان که شایع شده و شواهد متعدد وجود دارد، او از الگوی حداد عادل یا ولایتی در مقام ریاست قوه مجریه با معاون اولی قالیباف، حمایت می کند یا نامزد دیگری را ترجیح می دهد و ترکیبی دیگر را واجد اولویت می داند.درهرحال خامنه ای و بخش امنیتی و رانتی سپاه پاسداران، به راحتی قوه مجریه را به هر باندی اعطا نخواهند کرد. بیهوده نیست که نماینده ولی فقیه در سپاه از ضرورت «مهندسی» انتخابات می گوید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large