Skyscraper large

وقتی مصلحی هم نگران می‌شود

گویا “موازی‌کاری و به تیپ‌ هم زدن‌ها در کارهای اطلاعاتی” حیدر مصلحی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی را نیز نگران کرده است.

به گزارش خبرگزاری آلمان، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران دیروز در حاشیه “همایش امنیت پایدار در تهران” از لزوم جلوگیری از “موازی‌کاری‌های اطلاعاتی” سخن گفته است.

حیدر مصلحی با تأکید بر ضرورت “به‌کارگیری دستگاه‌های امنیتی با تعریف موضوعات مختلف” گفته است: «باید جلوی مواز‌ی‌کاری‌ها و به تیپ‌ هم زدن‌ها در کارهای اطلاعاتی گرفته شود.

در همین زمینه و در سال‌های اخیر به خصوص پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، دخالت نهادهای امنیتی موازی دیگری هم‌چون حفاظت اطلاعات سپاه، حفاظت اطلاعات نیروی انتظامی، حفاظت اطلاعات قوه قضاییه، سازمان اطلاعات بسیج و حفاظت اطلاعات و ضد اطلاعات ارتش هم در حوزه فعالیت وزارت اطلاعات گزارش شده است.

با وجود فعالیت نهادهای موازی با وزارت اطلاعات در سال‌های اخیر، مخاطب هشدار اخیر حیدر مصلحی درباره لزوم جلوگیری از “موازی‌کاری و به تیپ‌ هم زدن‌ها در کارهای اطلاعاتی” را می‌توان در لا‌به‌لای جنگ لفظی روزهای اخیر بین وزارت اطلاعات و محمود احمدی‌نژاد جست.

روز پنج‌شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۱ حیدر مصلحی ضمن شکایت از خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران این خبرگزاری را به “انتشار خبر خلاف واقع” متهم کرده بود.

گزارشی که به نظر وزارت اطلاعات “خلاف واقع” بود، روز چهارشنبه ۳خرداد، تحت عنوان” وزیر اطلاعات: فعلا راجع به اظهارات رئیس جمهور سکوت می کنم” منتشر شده بود.

 

انتقاد محمود احمدی‌نژاد و نزدیکان او از وزارت اطلاعات

در گزارش سایت فارس آمده بود حیدر مصلحی وزیر اطلاعات در پاسخ به سئوال خبرگزاری فارس پیرامون سخنان اخیر محمود احمدی‌نژاد گفته است: «طبیعت کارهای اطلاعاتی سکوت است؛ اجازه دهید فعلا راجع به این مسئله صحبت نکنم.» احمدی‌نژاد گفته بود که نیروهای اطلاعاتی در مورد گران‌شدن ناگهانی ارز و دلار غافلگیر شده‌اند.

محمود احمدی نژاد در هفته‌های اخیر و در جریان سفر استانی خود به مشهد از “توطئه‌هایی” سخن گفته بود که هدف اخلال در بازار ارز و سکه را داشتند.

او با بیان این که برخورد با این توطئه‌ها، نیازمند اطلاعات دقیق و صریح در زمان مناسب است، گفته بود: «چون دست دولت خالی بوده، نتوانسته است با این توطئه‌ها برخورد دقیقی انجام دهد.

محمود احمدی‌نژاد در توضیح دلایل این ناکارایی نهادهای امنیتی، ادامه داده بود: «عده‌ای با طرح موضوعات فرعی کاذب و دروغین و با طراحی پیچیده تلاش کردند ذهن و اندیشه عناصر اطلاعاتی ما را به حوزه‌های غیراصلی و غیرواقعی معطوف و در واقع غفلت ایجاد کنند.

در همین زمینه علی‌اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای محمود احمدی نژاد نیز روز دوشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۱ در سرمقاله‌ای برای روزنامه ایران نوشته بود:«با دخالت دست‌های خیانتکار، قیمت سکه و ارز در کشور از کنترل دولت خارج می‌‌شود و به صورتی بی‌‌منطق و حباب‌گونه افزایش می‌‌یابد.

مدیرعامل خبرگزاری ایرنا و مدیر موسسه مطبوعاتی ایران از وزارت اطلاعات پرسیده بود: «چرا وزارت اطلاعات به عنوان دستگاه مسئول شناسایی خیانتکاران گزارش عملکرد خود در این زمینه را به اطلاع افکار عمومی نمی‌‌رساند؟ چرا دستگاه‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور در این خصوص تمرکز کافی برای مقابله با خیانتکاران را نداشته‌اند؟

هرچند برکناری حیدر مصلحی از وزارت اطلاعات در اردیبهشت ۱۳۹۰ با مخالفت آیت‌الله خامنه‌ای رو به رو شد اما این جریان شروع بحرانی بود که منجر به بروز اختلاف میان رئیس دولت و رهبر جمهوری اسلامی و خانه‌نشینی ۱۱ روزه محمود احمدی‌نژاد شد.

این اولین‌بار در زمان رهبری آیت‌الله خامنه‌ای بود که او با استعفای یک وزیر دولت مخالفت کرد. طبق قانون اساسی ایران پذیرش یا عدم پذیرش استعفای وزرا بر عهده رئیس‌جمهور است.

چند روز پیش از اعلام خبر استعفای مصلحی، اسفندیار رحیم‌مشایی رئیس دفتر وقت محمود احمدی‌نژاد به پایگاه اطلاع‌رسانی دولت گفته بود: «دستگاه‌های مسئول ما باید در اسرع وقت ضعف‌های اطلاعاتی و ارتباطی خود را درخصوص تحولات منطقه جبران کنند، زیرا نداشتن اخبار و تحلیل صحیح و دقیق درباره هر یک از این کشورها و ارتباط همه این رویدادها با طرح کلان سلطه‌گران، ما را در موضع‌گیری‌ها و تصمیم‌گیری به اشتباه خواهد انداخت.

 

تیم احمدی‌نژاد و خروج پرونده‌های ویژه از وزارت اطلاعات

در همین زمینه روزنامه ایران در شماره شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۰، ادعا کرده بود محمود احمدی‌نژاد ۱۴۰ هزار سند مکتوب علیه، ۳۱۴ نفر از رقبا و مخالفان خود دارد.

روزنامه “ملت ما” ۳۰ مهر ۱۳۹۰، به نقل از محمد خوش‌چهره نماینده سابق مجلس نوشت، تیم آقای احمدی‌نژاد “با خروج پرونده‌های ویژه از وزارت اطلاعات در یک دوره‌ای که به دوره برزخ معروف شده” از اطلاعات محرمانه این وزارت‌خانه سو‌استفاده می‌کند.

به گفته محمد خوش‌چهره، «دسترسی به این مدارک از‌‌همان ابتدا نه برای اصلاح امور که برای سوء‌استفاده و ساختن فرصت برای زدن رقبا بوده است.

“دوران برزخ”، اشاره به مدت کوتاهی است که حیدر مصلحی وزیر اطلاعات با دستور محمود احمدی‌نژاد برکنار و با دخالت آیت‌الله خامنه‌ای در مقام خود ابقا شد.

Ostererfahrung und osterverstndnis im urchristentum https://www.bachelorschreibenlassen.com/ghostwriting/ ghostwriter kosten a case study in psychohistory and psychobiography.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large