Skyscraper large

افلاک از تو سرنگون…

مهرانه رضایی‌فر

به گزارش خبرگزاری مهر، محمد عباسی وزیر ورزش و جوانان روز دوشنبه در حاشیه نشست هم اندیشی دبیران سمن‌های جوانان سراسر کشور در جمع خبرنگاران، با ذکر این نکته که وزارت جوانان در حکم دیده بان مشکلات جوانان است، گفت : «۱۲۰ میلیارد تومان اعتبار غیر عمرانی برای امسال تصویب شده است که ۴۰ میلیارد تومان آن به جوانان اختصاص دارد.» به گفته وزیر ورزش و جوانان، همچنین بر اساس گزارشهای ستاد ساماندهی، در حوزه ازدواج، مسکن و اشتغال  قرار شد که رئیس جمهور این دستورالعمل را به تمام دستگاهها برای اختصاص اعتبار امور جوانان ابلاغ کند.

هر چند که این خبر باید به خودی خود مسرت بخش باشد اما گشتی دوباره در اخبار، به طرفۀ العینی، خوشحالی را به یاس تبدیل کرده و علامت سوال ها ی ذهن خواننده را بیشتر از قبل قوت می بخشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، سردارعلی مویدی در دیدار و گفتگو با “محمدالخریجی” افسر رابط سفارت عربستان و مسئول مبارزه با موادمخدر این کشور، اظهارداشت: امروز موادمخدر، تهدید بزرگی است که همه انسانها، جوامع و کشورها را مورد هدف قرار داده و هیچ جامعه ای از این تهدید در امان نخواهد بود. سردار مویدی با اشاره به اینکه متاسفانه کانون تولید موادمخدر در منطقه ما واقع شده است، یادآور شد: در سال گذشته بیش از ۸۰ تن حشیش در ایران توسط پلیس کشف شد این در حالی است که این ماده مخدر در داخل ایران کمترین مصرف را دارد بنابراین با تلاش پلیس ما، از ترانزیت بیش از ۸۰ درصد حشیش به کشورهای حوزه خلیج فارس، ممانعت شد، که این حاکی از اقدام بشر دوستانه پلیس ایران است.

سوال اینجاست که سردار مویدی با استناد به کدام آمار اظهار می دارد که ماده مخدر حشیش در ایران کمترین مصرف را دارد و اینکه آیا “اقدامات بشردوستانه” پلیس ایران شامل حال جوانان ایرانی هم می شود و یا اینکه غریب نوازی دوستان، سیاستی فراموش ناشدنی است؟

در شرایطی که “تصویب برنامه های هفته جوان” و “تشکیل ستاد اوقات فراغت جوانان در استانها” و خبرهایی از این دست مدام از تریبون های رسمی به گوش می رسد، خبرگزاری ایلنا طی گزارشی از قول یک کارشناس اقتصادی اعلام می دارد که نرخ بیکاری بیش از ۲۳ درصد است. حسن اعتضادی با تاکید بر لزوم افزایش حجم سرمایه گذاری های خارجی در ایران یادآور شد: «اجرای سیاست های غلط اقتصادی موجب افزایش بیش از پیش نرخ بیکاری است که با در نظر گرفتن بیکاری پنهان می توان آمار را در کشور بیش از ۲۳ درصد اعلام کرد.»

آیا جز این است که “اقدامات بشردوستانه” ی هر مقامی باید بیش و پیش از هر نکته ای، به ریشه کن کردن بیکاری، که معضل امروز جوان ایرانی است منجر شود؟

به این آمار و ارقام، جدیدترین اعلام اداره کنترل ایدز، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت را هم اضافه کنید که تا دی ماه سال گذشته خورشیدی ۲۳ هزار و ۹۰۲ نفر مبتلا به ایدز و اچ‌آی‌وی مثبت در ایران شناسایی شده اند که ۹۱ درصد آنها مرد و ۹ درصد زن بوده اند. تزریق مواد مخدر با استفاده از سرنگ مشترک، رابطه جنسی، دریافت خون و فرآورده‌های خونی آلوده و انتقال از مادر به فرزند از مهم ترین راه های ابتلا به این بیماری در ایران است.

در میان هیاهوی بیکاری و اعتیاد و افزایش روزافزون بیماری های مقاربتی مثل ایدز، صحبت از “شیوه های جذب جوانان به مسجد”، چیزی شبیه شوخی است که شاید فقط مفرح ذات مبتکرین طرح بی قواره ی امنیت اخلاقی باشد و فقط به تازه شدن روحیه ی دوستان در حین دیده بانی مشکلات جوانان، یاری رساند. وگرنه جوانی که در معضلات اجتماعی و فرهنگی خویش دست و پا می زند را به اطوار این کبک های سر در برف فروبرده چه کار؟

Vorstellungen von Richtung tod und sterben in der apostelgeschichte historische, theologische und literaturgeschichtliche aspekte.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large