Skyscraper large
مرگ 7 زندانی در 7 روز

وقتی حافظه‌ی دادستان ضعیف می‌شود

در هفته گذشته، هفت زندانی در زندان رجایی شهر، جان باخته اند. “محمود سالارکیا” که معاونت دادستان تهران در امور زندان ها را در دوران حوادث پس از انتخابات عهده دار بوده می گوید “آنها به مرگ طبیعی مرده اند و اگر کسی شکایتی دارد باید به دادستانی مراجعه کند” اما وقتی مسیح علی نژاد (خبرنگار ایرانی مقیم لندن) از او می پرسد “آیا در دوران مسئولیت شما در همین دو سال گذشته کسی را سراغ دارید که به شکایت آنها رسیدگی شده باشد؟” به یاد نمی آورد و پاسخ می دهد: “الان حضور ذهن ندارم اما قطعا مواردی بوده.” 

 سالارکیا در مورد مرگ زندانیان در زندان های ایران می گوید: “مگر عزراییل در زندان نمی رود؟ عزاییل همه جا می رود مگر درهای زندان را بستند و گفتند اینجا کسی نمیرد؟ عزراییل وقتی می آید دیگر کوه و دشت و زندان نمی شناسند”.

به تازگی خبر درگذشت “منصور رادپور” زندانی سیاسی، به دلایل نامعلوم در زندان گوهر دشت کرج منتشر شده است. همزمان گزارشی در سایت کلمه منتشر شده که از مرگ هفت زندانی در طول یک هفته در همین زندان خبر می دهد.

 این نخستین بار نیست که آماری در مورد مرگ زندانیان در زندان های ایران منتشر می شود؛ سالارکیا معاون سابق دادستان تهران در امور زندان ها پس از انتخابات ریاست جمهوری وظیفه رسیدگی و پاسخگویی در خصوص دستگیر شدگان تظاهرات را به عهده داشت و در دوران مسولیت وی نیز شمار چشمگیری از بازداشت شدگان در زندان و از جمله در بازداشتگاه کهریزک جان خود را از دست دادند.

وی اکنون در پاسخ به پرسش های مسیح علی نژاد، مرگ و میر در زندان را طبیعی می داند و می گوید نمی توان جلوی عزراییل را گرفت که به زندان نرود.

سالارکیا در پاسخ به این پرسش که خانواده ها می گویند بر بدن بسیاری از این زندانیان آثار ضرب و شتم وجود داشت می گوید: من اطلاعی ندارم الان دو سال و اندی از مسئولیت من گذشته است و من اطلاعی ندارم.

خبرنگار  از او می پرسد به هر حال مسولیت جان آدمهاست آماری که اعلام شده در دوران مسولیت شما بوده. معاون سابق دادستان در امور زندان ها پاسخ می دهد: من آن زمان آمار و ارقامی اگر بوده پاسخگو بودم. الان هیچ اطلاعی ندارم.

وی در پاسخ به این پرسش که خانواده ها اگر شکایتی دارند باید چگونه پیگیر کنند، می گوید: می توانند به دادستانی شکایت ببرند و اگر مرگی مشکوک باشد قطعا به شکایت هایشان رسیدگی می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که برخی از خانواده ها از اینکه طرح شکایت کنند نگران هستند که وضعیت آنا بدتر شود می گوید: نه خیر اینطور نیست خانواده ها اگر شکایت دارند دادستانی رسیدگی می کند.

خبر نگار از او می پرسد آیا در دوران مسولیت شما در همین دو سال گذشته کسی را سراغ دارید که به شکایت آنها رسیدگی شده باشد.

محمود سالار کیا پاسخ می دهد الان حضور ذهن ندارم اما قطعا مواردی بوده. 

بر خلاف گفته آقای سالار کیا بعد از انتخابات تنها در یک مورد به شکایت خانواده هایی که در مورد مرگ اعضای خانواده ی خود در زندان شکایت کرده بودند رسیدگی شد که آن هم مربوط به کشته شدن چند تن از بازداشت شدگان کهریزک بود اما سعید مرتضوی متهم ردیف اول این پرونده بعدها از سوی دولت در چندین پست دولتی منصوب شد.

محمود سالار کیا اگر چه این روزها بازنشسته شده اما او نیز طی حکمی از سوی مدیرعامل باشگاه پرسپولیس به عنوان سرپرست معاونت حقوقی و رئیس کمیته انضباطی باشگاه پرسپولیس منصوب شد.

اتحادیه اروپا در سال نود فهرست تحریم تازه ای متشکل از ۲۹ نفر را منتشر کرد که به نقض جدی حقوق بشر در ایران از جمله اعدام، شکنجه و صدور احکام قضایی ناعادلانه متهم شده اند نام محمود سالار کیا نیز در این لیست به چشم می خورد.

محمود سالار کیا همچنین سابقه معاونت  قاضی سعید مرتضوی را هم پرونده ی خود دارد و در دادستانی تهران از مدافعان طرح امنیت اجتماعی بود.

Besides, this way of making your 5th grade book report has something homework-writer.com common with the way where you try to sell the book, doesn’t it.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large