Skyscraper large

اول تحریم؛ سپس گفتگو

سنای آمریکا دیروز بسته جدید تحریم علیه برنامه هسته‌ای ایران را به اتفاق آرا تصویب کرد.

رابرت منندز، سناتور دمکرات و از طراحان اصلی بسته جدید تحریم‌های ایران در این باره گفت: «هم کاخ سفید و هم کنگره متعهد شده‌اند تا از دست‌یابی ایران به توانایی تولید سلاح هسته‌ای جلوگیری کنند».

این بسته دو روز پیش از آغاز دور دوم گفت‌وگوهای هسته‌ای ایران با گروه پنج به علاوه یک، متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه، چین و آلمان تصویب شده است. دور دوم مذاکرات فردا در بغداد آغاز خواهد شد.

به گزارش دویچه وله، بسته جدید به باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا اجازه می‌دهد، هر کشور یا شرکتی که در زمینه توسعه و کمک به حوزه نفتی یا اورانیوم ایران وارد معامله با این کشور می‌شود را تحریم کند.

مصوبه جدید همچنین برای اشخاصی که در جهت “کمک به برنامه توسعه سلاح‌های کشتار جمعی و فعالیت‌های تروریستی مربوط به آن” مواد یا تجهیزات لازم را در اختیار ایران می‌گذارند اقدام‌هایی تنبیهی در نظر گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، رابرت منندز گفت ایران یا “با برنامه‌ای واقعی وارد بغداد می‌شود” تا به برنامه هسته‌ای خود خاتمه دهد یا “ما برنامه خود که شامل تحریم و اقدام‌های لازم دیگر است را علیه این کشور اجرا خواهیم کرد تا مطمئن شویم که ایران قادر به دست‌یابی به جاه‌طلبی هسته‌ای خود نیست.”

بسته تحریمی جدید علیه ایران در ابتدا با مخالفت جمهوری خواهان روبرو شده بود. جمهوری‌خواهان عنوان کرده بودند که به منظور تصویب این طرح احتیاج به زمان بیشتری برای مطالعه دارند.

میچ مک‌کانل، رهبر جمهوری‌خواهان سنای آمریکا در این باره گفته است: «سنا سخت کار کرد تا تحریم‌های ما علیه ایران را اصلاح کند.»

وی افزود: «و این تلاش همراه با تحریم‌های اتحادیه اروپا باید دست مذاکره‌کنندگان ما را تقویت کند.»

بسته جدید تحریم‌های ایران اینک باید با بسته‌ای که در ۱۴ دسامبر در مجلس نمایندگان آمریکا علیه ایران به تصویب رسید و طی آن تحریم‌ها علیه صنعت نفت ایران گسترش یافت تطبیق داده شود.

بسته جدید تحریم‌ها حوزه نفت، شرکت‌های نفتی، سپاه پاسداران و بخش انرژی ایران را هدف قرار داده است.

این بسته همچنین شامل ممنوعیت سفر به آمریکا و انسداد دارایی‌های افراد و شرکت‌هایی می‌شود که فناوری‌هایی از قبیل گلوله‌های لاستیکی و تجهیزات نظارت و شنود برای سرکوب مخالفان در اختیار تهران می‌گذارند.

طبق بسته جدید، شرکت‌هایی که می‌خواهند طرف معامله دولت آمریکا شوند باید تضمین دهند که خود و شرکت‌های تابعه‌شان هیچ “رابطه اقتصادی قابل توجهی” با سپاه پاسداران یا اشخاص و شرکت‌های وابسته به آن ندارند.

بسته جدید همچنین شامل اصلاحیه راند پاول، سناتور جمهوری‌خواه نیز می‌شود که تأکید کرده است، این طرح شامل استفاده از نیروی نظامی نمی‌شود.

 یوکیا آمانو، دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، دیدار دیروز خود با مقام‌های ایرانی در تهران را “سازنده” توصیف کرده و گفته است که این مذاکرات در فضایی “سازنده” پیش رفته و “قطعا تأثیر مثبتی” بر مذاکرات بغداد خواهد داشت.

Should it have a https://writemyessay4me.org/ specific genre, length, or characters.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large