Skyscraper large

همه در دادگاه‌اند جز متهمان

یک: معاون اول احمدی‌نژاد

در دادگاه رسیدگی به پرونده اختلاس بیمه که دیروز برگزار شد جای محمدرضا رحیمی معاون اول احمدی نژاد خالی بود؛ پیش تر نام وی به عنوان یکی از عوامل اصلی این پرونده توسط چهره هایی چون علی مطهری،الیاس نادران و احمد توکلی مطرح شده بود.
به گزارش ندای سبز آزادی، پیش از این سخنان نادران با واکنش محمدرضا رحیمی همراه شده بود نادران رحیمی را متهم کرد که  رئیس حلقه فساد در خیابان فاطمی است که نسبت به جمع‌آوری منابع از محل منابع فاسد و توزیع آن تصمیم‌گیری می‌کرده است.علی مطهری نیز اعلام کرده بود که قرائن نشان می‌دهد اتهام رحیمی در پرونده خیابان فاطمی جدی است.الیاس محمودی رئیس سابق حفاظت اطلاعات قوه قضاییه نیز یکی از نام های مطرح دراین پرونده است.دادگاه این پرونده پس از کش و قوسهای فراوان امروز درحال برگزاری است.
 پرونده‌ بیمه ایران در اولین مرحله رسیدگی ۵۴ متهم داشت که پس از ایراد نقض و بازگشت به دادسرا و تکمیل تحقیقات برای ۲۴ متهم دیگر نیز در این پرونده کیفرخواست صادر شد که در مجموع در حال حاضر این پرونده ۷۸ متهم دارد و اتهام آنها بر اساس کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب تهران، مشارکت در اختلاس، معاونت در اختلاس توام با تشکیل شبکه‌ چند نفره به واسطه‌ همکاری با کارمندان بیمه، وصول وجه چک‌های ناشی از اختلاس شرکت بیمه و تحصیل مال نامشروع از محل وجوه چک‌های مذکور است.
نخستین جلسه‌ رسیدگی به این پرونده، ۸ اسفند ماه سال ۱۳۸۹ در دادگاه کیفری استان تهران با حضور پنج قاضی (قاضی مدیر خراسانی (رییس)، مرادی، ملکی، کوهکن و جهانی) برگزار و دومین جلسه دادگاه نیز، فردای آن روز ـ ۹ اسفندماه ـ برگزار شد. سومین جلسه نیز ۱۱ اسفند ۸۹ برگزار شده بود که پس از برگزاری سومین جلسه، پرونده به دلیل وجود نقص در تحقیقات به دادسرا اعاده شد که پس از رفع نقص، رسیدگی‌ به این پرونده پس از بیش از یک سال وقفه باردیگر با همان هیات قضایی از سر گرفته شد.۱۰متهم این پرونده تاکنون در بازداشت بودند و بقیه نیز با قرار مناسب آزاد بوده‌اند که در جلسه امروز دادگاه هر ۷۸ متهم و وکلای و برخی از اعضای خانواده‌های آنان حضور دارند.
هم‌چنین «افتخاری» سرپرست دادگاه‌های کیفری استان تهران نیز در دادگاه حاضر است. ذبیح‌زاده نیز نماینده دادستان تهران در این دادگاه است.
در این پرونده چند تن از مدیران بیمه‌ ایران شعبه‌های کرج و فاطمی تهران با به کاربردن ترفندهای گوناگون مانند صدور ۲ چک بابت خسارت و دیه در یک پرونده، یکی برای زیان دیده و دیگری برای خود، تشکیل پرونده‌های خسارت واهی و صدور چک‌هایی به نام بستگان و آشنایان خود به عنوان زیان‌دیده و عدم واریز حق بیمه برخی بیمه گزاران، مبادرت به برداشت وجوه از حساب شرکت بیمه‌ی ایران در این شعبه کرده‌اند، در این راستا تعدادی از افراد که از کارکنان شرکت بیمه‌ی ایران نبوده‌اند نیز دخیل در پرونده هستند.
به گزارش ایسنا در ابتدای جلسه رسیدگی به پرونده اختلاس بیمه، قاضی سیامک مدیرخراسانی با بیان اینکه این چهارمین جلسه رسیدگی به این پرونده است، در خصوص علت تاخیر در رسیدگی به این پرونده پس از برگزاری سه جلسه، گفت: رسیدگی به این پرونده حدود یک سال به دلیل نقایص موجود در آن به تعویق افتاد و پرونده برای رفع نقایص به دادسرا اعاده شد و کیفرخواست نسبت به متهمان تغییر کرد و به تعداد متهمان نیز اضافه شد.
در ادامه، «ذبیح‌زاده» نماینده مدعی‌العموم در جایگاه قرار گرفت و اظهار کرد: کیفرخواست صادره در تاریخ ۸۹/۹/۳ در خصوص اتهامات اعضای شبکه اختلاس توام با جعل از بیمه ایران بوده که به شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد اما پس از برگزاری سه جلسه در تاریخ‌های هشتم، نهم و یازدهم اسفندماه سال ۸۹ به دلیل نقص در تحقیقات پرونده از سوی دادگاه به دادسرا برگردانده شد.
بر اساس کیفرخواست کنونی، متهمین حاضر از اعضای شبکه اختلاس و ارتشاء از بیمه ایران و استانداری تهران هستند و نواقص دادگاه رفع شده و هر دو کیفرخواست‌های قبلی و کنونی از نظر دادسرا به قوت خود باقی است.
نماینده دادستان با اشاره به کیفرخواست جدید یادآور شد: با توجه به تحقیقات بعدی، شبکه سازمان یافته مورد اشاره علاوه بر بیمه، در استانداری تهران نیز وجود داشته است.
وی تصریح کرد: پنج متهم ردیف اول اقدامات مجرمانه‌ای داشتند که برای آنها تقاضای اشد مجازات می‌شود و سایر متهمان نیز معاونت در اختلاس همراه با جعل و تحصیل مال نامشروع کرده‌اند که برای آنها نیز اشد مجازات را خواستاریم.
بر اساس این گزارش، نماینده دادستان در قرائت کیفرخواست به رابطه برخی از متهمان با برخی افراد دارای سمت در دستگاه‌های رسمی اشاره کرد.

درکیفرخواست آمده است: شش نفر متهم اول کیفرخواست قبلی به اسامی آقایان «م.ح.ن» رییس وقت شرکت بیمه ایران در شعبه کرج، «د.ف» معاون وقت اداری و مالی شرکت سهامی بیمه ایران شعبه کرج، «ب.ک» رییس وقت حسابداری شرکت بیمه ایران در شعبه میدان فاطمی تهران، «غ.و» کارمند وقت شعبه کرج بیمه ایران، «ج.الف»، «ع.خ» نمایندگی بیمه ایران که نسبت به اختلاس مبلغ ۷۴ میلیارد و ۹۵۸ میلیون و ۷۵ هزار و ۱۴۰ ریال به صورت شبکه‌ای اقدام و حسب مورد اسناد و مستندات مربوطه ذکر شده است.
براساس کیفرخواست آقای «ج.الف» فرزند حسن، ۳۸ ساله متهم است به معاونت در اختلاس مبلغ یک و نیم میلیارد تومان توسط و با مباشرت «الف.م» معاون وقت اداری مالی استانداری تهران و تحصیل مال نامشروع همین مبلغ.
معاونت در اختلاس مبلغ پانصد میلیون تومان توسط و با مباشرت «ی.د» معاون وقت استانداری تهران و تحصیل مال نامشروع به همین مبلغ دیگر اتهام این فرد است.
براساس این گزارش مبلغ ۳۴۰ / ۶۳۷/ ۰۱۲/ ۶۵ ریال از شرکت بیمه‌ی ایران (مازاد بر خسارت­‌های حقیقی پرداخت شده) برداشت غیرقانونی انجام شده که از مصادیق بارز اختلاس است.قسمت اعظم مبلغ فوق به حساب­‌های شخصی «ج.الف» واریز گردیده و یا تحت نظر وی هزینه شده است. سایر افرادی که در این جریان همکاری و مباشرت داشته­‌اند، از جمله «م.ح» (شعبه­‌ی مذکور) «د.ف» (مسؤول امور مالی شعبه)، «ک.الف» (مدیر وقت امور شعب بیمه­‌ی ایران) و برخی افراد شاغل در بخش خصوصی مرتبط با بیمه ایران (نمایندگی­‌ها) نیز مبالغی منتفع شده­‌اند. همچنین با توجه به ارتباطات ناسالم «ج.الف» با سایر دستگاه­‌ها از جمله استانداری تهران، امکانات مدیریتی و یا مشاوره­ای را برای آنان فراهم آورده است.»

در این گزارش، به مواردی از قبیل ارتباط مشارالیه با آقای «ی.د» معاون استاندار تهران، تاسیس شرکت تجاری با مدیران شرکت بیمه­‌ی ایران، افرادی که به دفتر نمایندگی خانم «م.الف» در خیابان فاطمی تردد داشته­‌اند.
 نماینده دادستان با اشاره به سوء استفاده متهم ردیف اول از همسرش در این پرونده، گفت: مدیر وقت بیمه ایران در کرج با تشکیل شبکه ای سازمان یافته، بیش از ۷.۵ میلیارد تومان پول از شرکت بیمه برداشت کرده بود.
 در جریان نخستین جلسه رسیدگی به پرونده اختلاس بزرگ بیمه قاضی ذبیح زاده معاون دادستان تهران در تشریح کیفرخواست متهم ردیف اول پرونده اختلاس از بیمه، اظهار داشت: ح.ن، ۴۶ ساله رئیس وقت بیمه ایران شعبه کرج بازداشت متهم به مشارکت در اختلاس توام با جعل به میزان ۷۴ میلیارد و ۹۵۸ میلیون ریال از شرکت بیمه و همچنین اختلاس اولیه ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریالی از بیمه شعبه فاطمی است. وی در جریان بازجویی ها با اعتراف به جرم خود مدعی شده از تاریخ ۱۲ آذر سال ۸۴ به سمت مسئول شعبه بیمه ایران در کرج منصوب شدم. با تقاضای آقایان با پرونده سازی “ج” و “م” مبالغی را از حساب شرکتها خارج می کردیم. یکی از متهمان قطعه زمینی را در میدان نور تهران خرید و آن را به صورت دو دنگ بین هر سه نفر تقسیم کردیم. پس از گرفتن چک ها آن را به همسرم می دادم و او بدون اطلاع از ماجرا چک ها را برای از بانک نقد می کرد.
نماینده دادستان در ادامه تشریح کیفرخواست، گفت: آقای د. ف، معاون مالی وقت شعبه که از متهمان پرونده نیز است در جریان بازجویی ها با اعتراف به جرم خود گفته است وقتی معاون اداری مالی شرکت در کرج شدم از پیشرفت خود خیلی خوشحال بودم. یک روز که از کرج به تهران می آمدم، متهم ردیف اول فاز سوء استفاده از من را مطرح کرد به دلیل اینکه می گفتند او آدم خطرناکی است پاسخی به پیشنهادش ندادم. او شب همراه آقای ج. الف، به خانه ام آمدند و دوباره آن پیشنهاد را مطرح کردند. آقای ج. الف، فرد بسیار خطرناک و با نفوذی بود و من از او می ترسیدم به همین خاطر قبول کردم با آنها همکاری کنم.

 دو: قائم مقام بانک مرکزی

 سایت های خبری دیروز گزارش دادند قائم مقام سابق بانک مرکزی جمهوری اسلامی که از متهمان پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی است و در حال حاضر با قید وثیقه آزاد است در نشست های مهم دولت محمود احمدی نژاد شرکت می کند.

حمید پورمحمدی که تا آبان ماه سال گذشته قائم مقام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بود پس از متهم شدن در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، از سوی قوه قضاییه بازداشت و سپس از مقام خود کنار گذاشته شد. آقای پور محمدی هم اکنون به قید وثیقه آزاد است.

خبرگزاری مهر روز یکشنبه، ۳۱ اردیبهشت ماه، در گزارشی خبر داد که حمید پورمحمدی اخیرا در برخی از جلسات مهم دولتی شرکت می کند. این خبرگزاری عکسی از حضور آقای پورمحمدی در جلسه اخیر «کارگروه توسعه صنعت پتروشیمی» منتشر کرده که ریاست آن با محمدرضا رحیمی، معاون اول رییس جمهوری ایران، بوده است.

خبرگزاری مهر نوشته است: «وی که به محض دستگیری در سال گذشته از سمت قائم مقامی بانک مرکزی کنار گذشته شد، حالا مشخص نیست با چه پست و سمتی در جلسات دولتی حضور می‌یابد.»

سایت «الف» نزدیک به احمد توکلی، رییس مرکز پژوهش های مجلس، نیز در گزارشی با انتقاد از حضور این متهم اختلاس سه هزار میلیارد تومانی در جلسات دولتی پرسیده است: «مسوولان محترم نهاد ریاست جمهوری پاسخ دهند این متهم با چه عنوانی در یک جلسه تصمیم گیری در نهاد ریاست جمهوری شرکت کرده است. آیا شخصی که به قید وثیقه آزاد شده، همچنان قائم مقام بانک مرکزی است؟»

نام آقای پورمحمدی در خصوص پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی نخستین بار شهریور ماه سال ۱۳۹۰ بر سر زبان ها افتاد که از سوی آقای توکلی به «دروغگویی» در زمینه مدرک تحصیلی خود و ضعف در نظارت بر بانک ها متهم شده بود.

آقای توکلی در یکی از جلسات غیرعلنی مجلس که رسانه های ایران گزارش آن را منتشر کردند گفت: قائم ‌مقام بانک مرکزی که «اصلاً دکترا ندارد و به دروغ خود را دکتر معرفی می‌کند»، مسئول نظارت بر بانک‌ها، صدور مجوز برای بانک‌ها و مسئول تنظیم مقررات اعمالی برای نظارت است، «اما به کدام وظیفه خود عمل کرده است؟»

وی گفته بود: «وقتی افراد ناشایست و نالایق با پشتیبانی دفتر رییس جمهوری سمت می‌ گیرند، نتیجه‌اش همین می‌شود؛ ما می‌گوییم که وقتی افراد نالایق سر کار هستند و افراد مسئله‌داری که از دفتر رییس‌ جمهوری حمایت می‌شوند و شخص مشایی از آنها حمایت کرده و شخص احمدی‌نژاد با این کارها موافقت می‌کند، اینها به طور طبیعی سیستم را مستعد فساد می‌کنند.»

بازداشت حمید پورمحمدی اعتراض محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری اسلامی ایران را برانگیخت تا جایی که وی روز ۱۷ آبان سال گذشته در «همایش تببین طرح تحول نظام بانکی» با صراحت از دستگیری وی انتقاد کرد و گفت: «چرا انتقام از ملت می گیرید. آنها که رشوه داده و تخلف کرده اند و پشتیبانی نفوذی داشتند را دستگیر و محاکمه کنید، چرا قائم مقام بانک مرکزی را دستگیر کردید؟»

قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران هنوز اعلام نکرده که قرار است چه زمانی به اتهام های آقای پورمحمدی در زمینه دخالت وی در پرونده اختلاس سه هزار میلیارد تومانی گروه «امیرمنصور آریا» رسیدگی کند.

پرونده  فساد مالی سه هزار میلیارد تومانی مربوط به اتهامات فردی به نام «مه آفرید امیر خسروی» صاحب مجموعه «گروه امیر منصور آریا» است که بر اساس گزارش‌ها، توانسته است از طریق روابط خاص با بانک صادرات و بانک ملی ایران به گشایش اسناد اعتباری به مبلغ صد‌ها میلیارد تومان اقدام کند، بدون آنکه تمام یا دست کم بخش عمده‌ای از وجه این اعتبار نامه‌ها را پرداخته باشد.

Examples of completed orders discrimination unit 4 math homework the effects on the family caused by women working reflection papper adult adhd company background ableism will the us economy really benefit from tax cuts.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large