Skyscraper large

بازار ۷ میلیارد دلاری چینی‌ها در ایران

آمار واردات سال ۹۰ نشان می‌دهد که ایران از چین، واردات عمده ای داشته و حجم این واردات به بیش از ۷ میلیارد دلار رسیده است. بر این اساس، چین با محصولات بی کیفیت و نامرغوب خود، بعد از امارات متحده عربی در سال گذشته بیشترین میزان صادرات را به ایران داشته است.

 به گزارش جرس، همزمان رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار ایران با بیان اینکه “خواب سنگین دولت و سحر‌خیزی واسطه‌ها جان مرغداران را خواهد گرفت”، تاکید کرد که “بی‌تدبیری و انفعال مقامات دولتی به زودی ریشه صنعت تولید تخم‌مرغ را می‌سوزاند. چون امسال ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید تخم مرغ در کشور وجود دارد و ترکیه به تازگی برای حذف ایران از بازارهای منطقه به صادرات هر کارتن تخم مرغ ۱۳ دلار یارانه می‌دهد اما هنوز برنامه صادراتی در کشور نیست و پیشنهاد جایزه صادراتی هم مسکوت مانده است.”

در حالیکه کشور سال گذشته با نوسان‌های ارزی شدید روبرو بود، از چین کالاهایی وارد کرد که قطعا امکان تولید آنها در داخل وجود داشته و دارد و همچنین بخش قابل توجهی از این کالاهای وارداتی،‌ محصولات کشاورزی بود.

بر اساس گزارش ایسنا، رب گوجه فرنگی، سیر،‌ شلنگ پلاستیکی، دکمه لباس و مسواک، تنها بخشی از این کالاها بود.

همچنین در این گزارش آمده است: از آنجا که فهرست واردات کالا از چین بسیار طولانی است، امکان مطالعه دقیق آن در زمان کم وجود نداشت و آنچه در پی می‌آید تنها بخشی از کالاهای وارداتی با نمونه مشابه داخلی است که در این فهرست مشاهده می‌شود:

 

 • ۱- رب گوجه فرنگی به ارزش ۱۴٫۵ میلیارد ریال
 • ۲- تیغه برف پاک‌کن به ارزش ۱۵٫۳ میلیارد ریال
 • ۳- مجسمه‌های کوچک وسایر اشیای تزئینی ازچوب غیرازصنایع دستی به ارزش ۱۵ میلیارد ریال
 • ۴- بطری، تنگ و همانند از مواد پلاستیکی به ارزش ۱۴٫۳ میلیارد ریال
 • ۵- مسواک به ارزش ۱۳٫۳ میلیارد ریال
 • ۶- دفاترثبت، دفاترحسابداری، دسته‌های یادداشت و دسته‌های کاغذ یادآوری به ارزش ۱۰٫۶ میلیارد ریال
 • ۷- شلوار راحتی به ارزش ۱۰٫۳ میلیارد ریال
 • ۸- شبرنگ به ارزش ۱۰٫۲ میلیارد ریال
 • ۹- میخ و پونز به ارزش ۹٫۵ میلیارد ریال
 • ۱۰- دگمه به ارزش ۸٫۱ میلیارد ریال
 • ۱۱- سیر به ارزش به ارزش ۷٫۹ میلیارد ریال
 • ۱۲- دستکش معاینه به ارزش ۷٫۳ میلیارد ریال
 • ۱۳- پرتقال به ارزش ۷٫۲ میلیارد ریال
 • ۱۴- شال و دستمال گردن،‌ چادر و روسری به ارزش ۶٫۳ میلیارد ریال
 • ۱۵- مداد پاک کن به ارزش ۶ میلیارد ریال
 • ۱۶- سیر خشک شده به ارزش ۴٫۷ میلیارد ریال
 • ۱۷- پولک و دگمه به ارزش ۴٫۶ میلیارد ریال
 • ۱۸- بادام زمینی به ارزش ۳ میلیارد ریال
 • ۱۹- چنگک کشاورزی به ارزش ۲٫۸ میلیارد ریال
 • ۲۰- بند شلوار به ارزش ۱٫۷ میلیارد ریال
 • ۲۱- لوبیا به ارزش ۳۰۰ میلیون ریال
 • ۲۲- نخود فرنگی به ارزش ۳۳۰ میلیون ریال
 • ۲۳- فلفل خرد نشده به ارزش ۲۱۲ میلیون ریال
 • ۲۴- تیغ سلمانی به ارزش ۴۸ میلیون ریال

این گزارش می افزاید: امسال ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید تخم مرغ در کشور وجود دارد و ترکیه به تازگی برای حذف ایران از بازارهای منطقه به صادرات هر کارتن تخم مرغ ۱۳ دلار یارانه می‌دهد اما هنوز برنامه صادراتی در کشور نیست و پیشنهاد جایزه صادراتی هم مسکوت مانده است.

به گزارش فارس، کشور امسال ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید تخم مرغ دارد که نیازمند اتخاذ برنامه صادراتی است، تخم مرغها در انبارها انباشته شده و به ناچار و برای جلوگیری از فساد توسط دوره‌گردها روی وانت‌بارها به فروش می‌رسد.

بر اساس این گزارش، محدود بودن بازار های منطقه رقابت برای حضور در این بازارها را بیشتر کرده و اخیرا با حذف تعرفه صادرات تخم مرغ از سوی ایران، ترکیه نیز به صادرات هر کارتن تخم مرغ ۱۳ دلار یارانه می‌دهد، در این میان تولید کنندگان کشور نیز پیشنهاد پرداخت جایزه صادراتی کرده‌اند تا در رهگذر رقابت منطقه‌ای پیروز میدان باشند که هنوز از سوی مسئولان پاسخی دریافت نکرده‌اند.

سید‌فرزاد طلاکش رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌گذار ایران در این باره گفت: خواب سنگین دولت و سحر‌خیزی واسطه‌ها جان مرغداران را خواهد گرفت بی‌تدبیری و انفعال مقامات دولتی به زودی ریشه صنعت تولید تخم‌مرغ را می‌سوزاند.

وی ادامه داد: در سالی که “تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی” نام گرفته، صنعت مرغداری که بزرگترین صنعت کشور بعد از نفت است در هاله‌ای از ابهام و تهدید قرار گرفته است.

طلاکش گفت: مدعیان تنظیم بازار و حمایت از تولید‌کنندگان از همین ابتدای سال تولید و حمایت از کار و سرمایه ایرانی به پستوها پناه برده‌اند برای حداقل ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید تخم‌مرغ که امکان انبار و مصرف آن نیست کسی پاسخگو نیست چه کسی مسئولیت زیان تخم‌مرغ در ازای هر کیلوگرم حداقل هزار و ۳۰۰ تومان است به دوش خواهد کشید.

طلاکش گفت: به واسطه فروش ۵۰ درصدی زیر قیمت، گله‌های مرغ تخم‌مرغ حذف می‌شوند آیا دولتی که در خصوص صنعت مرغ تخم‌گذار خود را به خواب زده است را می‌توان بیدار کرد.

وی گفت: مرغداران تولید‌کننده تخم‌مرغ از روی ناچاری و عدم حمایت از تولید در حال حذف گله‌های جوان خود هستند این در حالی است که دولت به آینده این صنعت و امکان گرانی مجدد آن در بازار نمی‌اندیشد.

رئیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی پرورش‌دهندگان مرغ تخم‌‌گذار اضافه کرد: با اینکه اخذ هر گونه عوارض صادراتی از کالاهای غیرنفتی در برنامه پنجم توسعه ممنوع شده اما دولت همچنان به وضع تعرفه در صادرات این نوع کالاها اصرار دارد.

طلاکش گفت: تولید بدون پشتوانه صادرات یا مصرف یعنی فاسد کردن نعمت الهی و ریختن آن در چاه است. در حالی که امروزه ماهانه بیش از ۱۵ هزار تن تخم‌مرغ در کشور تولید می‌شود که ۲ هزار تن آن مازاد است.

وی افزود: قیمت نهاده‌ها حداقل ۴۰ درصد افزایش یافته و خرید آن نقدی است در حالی که بدون حمایت‌های بانک و اخذ تسهیلات باید نهاده خود را تأمین کند.

طلاکش همچنین افزود: به دلیل شرایط ویژه کشور در اواخر سال ۹۰ و ۹۱ قیمت نهاده‌های مصرفی خوراک طیور حداقل ۲ برابر و شرایط خرید آن کاملا نقدی و در عین حال با کمبود شدید مواجه شد که وضعیت تولید را در ابهام جدی وارد کرده و مسئولیت‌پذیری خاصی هم از سوی دستگاه های دولتی دیده نمی‌شود.

وی گفت: در صورت عدم اقدام فوری به حل مشکلات و حداقل جبران خسارت وارده در سال ۸۹ تعدادی از فعالان این صنعت از چرخه تولید حذف خواهند شد.

هفته گذشته نیز، منابع خبری گزارش داده بودند در حالی که روز به روز قیمت مرغ گرانتر می شود و صنایع دامی در حال نابودی است، نایب رئیس اتحادیه واردکنندگان گوشت از صدور مجوز واردات ۲۰ هزار تن گوشت مرغ خبر داده و گفته است: “دولت مجوز واردات ۲۰ هزار تن گوشت مرغ را صادر کرده است.”

همچنین دو هفته پیش، در ادامه سوء مدیریت مسئولین کشور در حوزه تولید و کشاورزی، مدیرعامل اتحادیه زنبورداران، با اظهار شگفتی از واردات بی‌رویه و غیرقانونی عسل گفته بود: در حالیکه در کشور مازاد تولید عسل نسبت به سرانه مصرف داریم، تحت عناوین مختلف شاهد واردات عسل از آفریقا و کشورهای دیگر هستیم.

همچنین در رابطه با واردات بی رویه میوه به کشور، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان میوه اعلام کرده است که ” واردات میوه ۶۰ درصد از اشتغال موجود در بخش کشاورزی را نابود می‌کند.”

رضا نورایی، رئیس اتحادیه صادرکنندگان و وارد کنندگان میوه به ایلنا گفت: با توجه به اینکه ۶۰ درصد از صنعت کشور در بخش کشاورزی است از این رو واردات میوه ۶۰ درصد از اشتغال موجود در بخش کشاورزی را نابود می‌کند.

او با بیان اینکه ایران جزو ۱۰ کشور تولید کننده محصولات باغی در دنیاست یاد آور شده بود: واردات بی‌ رویه محصولات کشاورزی موجب شده است که با توجه به پتانسیل‌های موجود در این بخش ایران جزو ۵۰ کشور صادر کننده محصولات کشاورزی به شمار برود.

طی هفته های اخیر دبیر اتحادیه بارفروشان از زیر خاک کردن محصولات پیاز در جیرفت توسط برخی کشاورزان به دلیل قیمت پایین این محصول در شرایط فعلی خبر داده و گفته بود “به دلیل اینکه هزینه برداشت و حمل پیاز بیشتر از سود فروش آن در بازار بوده است تعدادی از کشاورزان پیازکار محصول خود را در منطقه جیرفت شخم زدند.”

دو هفته گذشته نیز، نایب رئیس اتحادیه چایکاران کشور اعلام کرده بود: به دلیل عدم پرداخت مطالبات توسط دولت، ۵۰ درصد از چایکاران به کارگر روز مزد ساختمانی تبدیل شده‌اند.

پرویز شعبانی گفته بود: عدم پرداخت مطالبات و واردات بی‌رویه چای توسط مافیای دولتی موجب شده است که بیش از ۵۰ درصد از کارگران باغات چای کشور را‌‌ رها کنند و در غالب کارگر ساختمانی و به صورت روز مزد گذران معیشت کنند.

بنا بر این گزارش، چندی پیش دویست تن از نمایندگان مجلس در نامه ای اعتراض آمیز به دولت، خاطرنشان کرده بودند که “اقدامات و رویه بخشی از دولت می رود تا خسارات جبران ناپذیری به تولید کشاورزی و امنیت غذایی کشور وارد کند.”

در این بیانیه همچنین نسبت به عدم افزایش قیمت خرید تضمینی تولیدات کشاورزی و لبنی مانند گندم و شیر در شرایطی که هزینه‌های تولید به‌شدت افزایش پیدا کرده است، انتقاد شده و دولت در مظان اتهام قرار گرفته بود که با چنین رویکردی زمینه را برای واردات ۲۴ میلیارد دلاری که پیش‌تر بودجه آن در دولت تصویب شده است، فراهم می‌کند. نمایندگان، دولت احمدی نژاد را به زمینه‌سازی برای جولان رانت خواران متهم کرده بودند.

اما وزیر صنعت و یکی از معاونانش نامه اعتراضی دویست نماینده مجلس درباره وضعیت نامناسب تولیدات کشاورزی و دامی را فاقد وجاهت اعلام کرده‌ و مهدی غضنفری، وزیر صنعت و تجارت نیز، صراحتا تاثیر منفی واردات ۲۴ میلیارد دلاری بر تولید داخلی را نه تنها رد کرده، که آن‌را مفید به حال تولید ملی هم دانست.

سال گذشته سایت آینده نیوز، قبل از توقیف خود گزارش داده بود که “طبق آمارهای رسمی ۴۳ درصد از کل واردات جمهوری اسلامی ایران (تقریبا از بدو تاسیس تا کنون) تنها در شش سال دولت احمدی نژاد انجام شده است؛ دولتی که اتفاقا بیش از تمام دولت های قبلی در خصوص عدالت، توجه به تولید، جلوگیری از تجمل گرایی، مبارزه با تبدیل بازارهای ایران به محل فروش کالاهای امپریالیسم و استکبار جهانی و… حساسیت نشان داده است”.

این گزارش خاطرنشان کرده بود: “در کشوری مثل ایران، که اگر نفت را از صادرات آن بگیریم، چیز زیادی باقی نخواهد ماند، واردات چونان سم مهلکی است که آرام آرام اشتغال را می خورد، چرخ کارخانه ها را از کار باز می دارد و نهایتا امنیت اقتصادی مردم جامعه را بر هم می زند… جالب است که در سه دهه پس از انقلاب، در هیچ دولتی چون دولت عدالت محور رشد واردات مشاهده نمی شود! حتی در دوران هاشمی رفسنجانی که همیشه متهم به رواج مصرف گرایی و ورود کالاهای غربی می شود، رشد واردات طی هشت سال ۵۵ درصد بوده، این در حالی است که تنها در شش سال ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد، رشد واردات ـ آن هم در مقایسه با ۸سال قبلی ـ بیش از ۹۸ درصد رشد داشته است.”

Our cover letter format guide suggests that you should start your cover letter with a bunch of contact information, including your address, name, zip code, state, city, email, phone essay help at eduessayhelper.org number.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large