Skyscraper large

اعتراض به فعالیت سیاسی سپاه

نماینده تهران درنطق پیش از دستور خود به دخالت سپاه پاسداران در انتخابات مجلس نهم اعتراض کرد و سخنان وی در نطق پیش از دستور واکنش حمید رسایی (عضو فراکسیون هوادار دولت) را درپی داشت.

به گزارش ندای سبز آزادی، علی مطهری در نطق پیش از دستور خود گفت: انتخابات مجلس نهم حائز نقاط قوت بسیاری بود اما از نقاط ضعف آن، دخالت سپاه پاسداران در برخی حوزهها از کاندیداهای مورد نظر خود بود که بسیاری از کاندیداها این مساله را تایید میکنند. حال آنکه برخلاف توصیه امام (خمینی) بود.

مطهری گفت: دخالت سپاه پاسداران در بسیاری از حوزه های انتخابیه مشهود بود و بسیاری از کاندیداهایی که چه در آن حوزه ها چه رای آوردند و چه رای نیاوردند این موضوع را تایید می کنند.وی افزود: دخالت سپاه در انتخابات آفتی برای سپاه و خطری برای انقلاب و نظام اسلامی است.

وی تصریح کرد:از مردم تهران به دلیل رای قابل توجهی که به بنده دادن، متشکرم. این در حالی بود که در دو لیست اصولگرایان، از من حمایت نشده بود. این نشان می​دهد که دیگر در پشت درهای بسته نمی​توان برای مردم تصمیم گرفت که زید باید وارد شود و عمر نباید راه یابد.

حمید رسایی نماینده تهران و عضو جبهه پایداری در تذکری نسبت به سخنان مطهری اعتراض کرد و گفت:این که سپاه پاسداران در انتخابات دخالت کرده است اتهامی است که در دور اول مطرح شد و از پشت این تریبون نباید این اتهامات متوجه نهادها شود.

وی افزود: اگر در گوشه و کناری کسی اقدام کرده است شامل کل سپاه پاسداران نمی شود.من از آقای مطهری می پرسم که آیا ایشان باید حرفی که رسانه های بیگانه می زنند از این تریبون بزنند؟

همین وبسایت در گزارشی دیگر از دخالت همه جانبه ی سپاه در سیاست و اقتصاد خبر داد و قرارگاه خاتم الانبیاء سپاه ر«ا امپراتوری یا دولت پنهان» توصیف کرد. در این گزارش آمده است:

 با توجه به حضور معنادار قرارگاه خاتم الانبیا سپاه پاسداران در قراردادهای کلان نفتی و غیرنفتی سال های اخیر و حضور رئیس سابق قرارگاه در رأس وزارت نفت، اتحادیه صادرکنندگان فراورده های نفتی عملا نقش واسطه میان سپاه پاسداران و صادرات نفت را ایفا خواهد کرد.

راستی کدام شرکت خصوصی و شبه خصوصی از توان مالی و لجستیکی و مدیریتی و ارتباطات بین المللی سپاه پاسداران برخوردار است و امکان صادرات صد ها هزار بشکه نفت خام را در بازار سیاه و شرایط سخت تحریم های فزاینده علیه جمهوری اسلامی دارد؟

بحث میلیاردها دلار پول نفت در بازار سیاه در میان است. این پول قرار است به باندهای قدرت در جمهوری اسلامی تعلق گیرد. وقتی سیطره ی نهادهای نظامی بر جریان صادرات نفت کشور محقق شود، دولت واقعی کجاست؟ از دولت جز ظاهری نمی ماند و دولت اصلی همان دولت نفتی در سایه و مافیای مسلط بر شریان نفت کشور است.

دولت در ایران به شکل روزافزونی همزمان نفتی و نظامی می شود. جریان امنیتی-رانتی-نظامی حاکم در جمهوری اسلامی با سلطه یافتن بر صادارات نفت، جامعه مدنی را بیش از پیش به حاشیه می راند.

سپاه پاسداران تنها در عرصه امنیتی و سیاسی فرمانروایی نمی کند؛ مدتهاست که سلطه در حال گسترش نهادهای اقتصادی این نهاد نظامی، ابعادی غریب به خود گرفته است.

قرارگاه خاتم الانبیا سپاه، به امپراتور یا دولت پنهانی تبدیل شده که از دولت موجود تنها اسم و ظاهری بجا گذاشته است.

سپاه پاسداران از زمان به قدرت رسیدن احمدی‌نژاد فعالیت های اقتصادی خود را به ویژه در عرصه نفت و گاز و گسترش داده است.

اسفندماه سال گذشته، نمایندگان مجلس هشتم حق واگذاری و اجرای طرح‌های مربوط به اکتشاف، توسعه، تولید، تعمیر و نگهداشت میادین مشترک نفت و گاز را به وزیر نفت سپاهی دولت احمدی نژاد اعطا کردند.

او که از رأس سپاه پاسداران (قرارگاه خاتم الانبیاء) راهی وزارتخانه‌ی مهم نفت شده، امکان یافت که بدون برگزاری تشریفات مناقصه، امتیاز بهره‌برداری از میادین مشترک نفت و گاز را به هر موسسه و فردی که مایل است واگذار کند. قابل پیش‌بینی است که شرکت ها و نهادهای طرف قرارداد او چه مضمونی دارند

قابل اشاره است که پاییز سال ۱۳۹۰ احمدی نژاد قرارداد ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری (خط لوله گاز پاکستان) و ادامه خط لوله ششم سراسری (خط لوله جدید گاز اروپا) را به قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا واگذار کرد. ارزش تقریبی این قرارداد ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون دلار اعلام شد. همان زمان خبر عقد قرارداد توسعه میادین پارس جنوبی، توسط قرارگاه خاتم‌الانبیا منتشر شد.

در بهمن ماه همین سال، فرمانده قرارگاه خاتم‌الانبیا، از واگذاری طرح ۵۰۰ میلیارد تومانی ساخت خط لوله انتقال نفت به این قرارگاه خبر داد، و دو هفته بعد، در هفتم اسفند ماه ، معاون وزیر نفت اعلام کرد که ساخت دو خط لوله انتقال نفت و فرآورده نفتی در مجموع به طول یک‌هزار و یک‌صد کیلومتر و به ارزش تقریبی ۱.٣ میلیارد دلار به صورت ترک تشریفات به قرارگاه خاتم الانبیا واگذار شده است.

پیشتر قرارداد طرح توسعه بندر نفتی ماهشهر و ساخت مخازن جدید فرآورده نفتی هم به این مجموعه واگذار شده بود.

افزون بر اینها قرارداد ساخت خط لوله صادرات گاز ایران به اروپا به ارزش تقریبی یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون دلار  نیز بین شرکت ملی گاز، قرارگاه خاتم الانبیا و بانک پارسیان امضا ‌شده و قرارداد ساخت فاز دوم خط لوله هفتم سراسری (خط لوله گاز پاکستان) هم به این قرارگاه واگذار گردیده است.

سردار عبداللهی از مسئولان ارشد قرارگاه خاتم الانبیا هم چندی پیش از اجرای هفت هزار و ۵٠٠ کیلومتر خطوط لوله جدید انتقال نفت و گاز در بخشهای مختلف کشور توسط متخصصان این مجموعه خبر داد.

واگذاری قرارداد ساخت خط لوله پتروشیمی اتیلن مرکز به قرارگاه خاتم الانبیا به ارزش تقریبی حدود ۵٠٠ میلیارد تومان یکی دیگر از موارد است. این قرارداد، نخستین اقدام وزیر جدید نفت (فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیاء) در عقد قرارداد با همکاران سپاهی خود بود.

ابوالقاسم مظفری، فرمانده جدید قرارگاه خاتم الانبیاء، ورود این قرارگاه را به حوزه نفت و گاز، «نقطه عطف» در فعالیت های عمرانی سپاه توصیف کرده است.

اینک و با فراهم آمدن امکان صادرات نفت توسط بخش خصوصی عملا امکان افزایش اقتدار و گسترش سلطه امپراتوری و دولت پنهان سپاهیان بر اقتصاد نفتی کشور مضاعف و مسجل شده است.

مافیای نفتی که با حضور نظامی ها و امنیتی ها سامان یافته، بر اقتصاد و مقدرات سیاست کشور مسلط می شود. جامعه مدنی ایران بجای آنکه با گسترش و تقویت بخش خصوصی تقویت شود، با افزایش دامنه و امکان فعالیت نظامی ها در اقتصاد نفتی به اسم شرکت های خصوصی و در قالب شبه خصوصی، تهدیدهای جدید و جدی تری را یش رو دارد.

Proofread your book report to find all grammar, punctuation, and spelling buy essays online mistakes and you can ask your friends to do the same thing because a new pair of eyes is better.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large