Skyscraper large
دانشگاه خبرساز

رشته روزنامه‌نگاری‌ حذف شد

دانشگاه علامه طباطبایی برای سال تحصیلی ۹۱- ۹۲ در رشته روزنامه‌نگاری دانشجو نمی‌پذیرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدجعفر محمدزاده، معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد هم دیروز دریک نشست خبری نسبت به عواقب حذف «روزنامه‌نگاری» از رشته‌های دانشگاه علامه طباطبایی هشدار داد.
این در حالی است که در سال ۱۳۹۰ نیز خبر حذف ۱۳ رشته علوم انسانی، از جمله روزنامه نگاری، روابط عمومی، علوم اجتماعی، فلسفه و روانشناسی از فهرست رشته های تحصیلی این دانشگاه منتشر شد و واکنش هایی را در میان اساتید و داوطلبان برانگیخت؛ اما مسئولان دانشگاه علامه طباطبایی حذف این رشته ها را “کاملا طبیعی” دانستند و سرانجام طبق تصمیم وزارت علوم، داوطلبان کنکور سال ۱۳۹۰ در رشته علوم انسانی دانشگاه علامه طباطبایی که مهم‌ ترین دانشگاه علوم انسانی کشور است، تنها توانستند در شش رشته «حقوق، زبان و ادبیات عربی، زبان و ادبیات فارسی، الهیات و معارف اسلامی، مدیریت بیمه اکو و مدیریت جهانگردی» ادامه تحصیل دهند.

عبدالله شفیع آبادی، معاون آموزشی دانشگاه علامه طباطبایی سال گذشته در پاسخ به واکنش رسانه ها در مورد حذف ۱۳ رشته علوم انسانی از این دانشگاه، مطبوعات را به “بزرگ نمایی” در انعکاس این خبر متهم کرده بود.

همان زمان اما جلال طباطبایی، معاون اجرایی سازمان سنجش ایران در پاسخ به خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، در مورد دلیل حذف این رشته ها، از انجام چنین تغییراتی در دانشگاه علامه طباطبایی اظهار بی اطلاعی کرده بود.

 در پی انتقاد دو سال پیش آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران از تدریس علوم انسانی غربی در دانشگاههای ایران، شورای عالی انقلاب فرهنگی و پژوهشگاه علوم انسانی مسئول بازنگری در رشته های علوم انسانی شدند و نام ۳۸ رشته را به عنوان رشته هایی که لازم است در محتویات آنها بازنگری صورت گیرد اعلام کردند.

آیت الله خامنه ای تحصیل حدود دو میلیون نفر از سه و نیم میلیون دانشجو در ایران در رشته های علوم انسانی را مایه نگرانی دانسته بود.

هفته گذشته نیز در خبرها آمده بود که دانشگاه علامه طباطبایی تهران در سال تحصیلی گذشته بیش از ۲۶۳ کلاس درس را در راستای اجرای سیاست‌های تفکیک جنسیتی به دختران اختصاص داده و در مقابل ۸۷ کلاس هم به پسران اختصاص داده شده است.

این دانشگاه  با در اختیار داشتن بیش از ۱۷۰۰ دانشجو در مقاطع تحصیلی، اولین دانشگاهی در کشور است که به شکل رسمی تفکیک جنسیتی کلاس‌های درسی را اجرا کرده است. براساس اطلاعات رسمی از این دانشگاه، مسوولان در سال تحصیلی ۱۳۹۰-۱۳۸۹ بحث تفکیک جنسیتی برای کلاس‌های عمومی را که دارای تراکم جمعیتی بالایی هستند، عملیاتی کرده‌اند.

 در حال حاضر بیش از ۳۵۰ کلاس تفکیک شده در دانشگاه علامه طباطبایی تهران وجود دارد و سهم دختران ۲۶۳ و سهم پسران تنها ۸۷ کلاس درس است، به عبارت دیگر سهم دختران در کلاس‌های تفکیک شده سه برابر پسران است.

از سوی دیگر آمار تعداد استادان و اعضای هیات علمی این دانشگاه نشان می‌دهد تنها دانشگاه علوم انسانی کشور ۴۲۹ استاد و عضو هیات علمی دارد که در مقام مقایسه به نظر می‌آید ۹۰‌درصد از ظرفیت آموزشی استادان دانشگاه علامه طباطبایی تنها باید صرف حضور در کلاس‌های درس تفکیک شده شود.

گفته می شود ریاست این دانشگاه، ارتباط نزدیکی با موسسه امام خمینی قم (که زیر نظر آیت الله مصباح یزدی اداره می شود) دارد.

A few help me with homework http://pro-homework-help.com/ final steps reread your boom report a few times and reorganize it when needed.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large