Skyscraper large
از تهران تا مشهد

مجموعه‌ی دروغ‌ها

هفته گذشته منابع خبری اصولگرایان، از ۲ دروغ بزرگ در رسانه های رسمی خبر دادند؛ نخست معلوم شد روایت های تاریخی ستایش آمیز در کتابی که به تازگی پیرامون زندگی رهبر جمهوری اسلامی منتشر شده دروغ از آب درآمده و نهادهای رسمی، چاره ای جز جمع آوری کتاب نیافته اند. دیگر اینکه از اظهارات رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران هم معلوم شد که صدا وسیمای جمهوری اسلامی “تصاویری غیر واقعی” از استقبال مردم مشهد از محمود احمدی‌نژاد در جریان صدمین سفر استانی وی منتشر کرده است.

یکی از کتابهائی که در نمایشگاه تهران جمع آوری شد، «شرح اسم» زندگینامه آیت اله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی، نوشته هدایت اله بهبودی نویسنده ای بود که رهبر جمهوری اسلامی زمانی گفته بود اگر شاعر بود در ستایش این نویسنده و پژوهشگر قصیده ای می سرود. به گزارش جرس، ناشر این کتاب هم «موسسه مطالعات و پژوهشهای سیاسی» است که موسسه ای وابسته به وزارت اطلاعات است. اما حیدرمصلحی وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد، دوروز پیش در پاسخ به این سؤال که اخیرا «موسسه نشر و تنظیم آثار مقام معظم رهبری» درباره کتابی واکنش نشان داده است و گفته می شود که انتشارات مذکور زیرمجموعه وزارت اطلاعات است، آیا چنین چیزی صحت دارد یا خیر؟ فقط به گفتن این مطلب بسنده کرد که وزارت اطلاعات انتشاراتی ندارد!

در جریان برگزاری نمایشگاه کتاب تهران، نامه ای در رسانه های داخلی منتشر شد که درآن آمده بود: “مؤسسه‌ پژوهشی فرهنگی انقلاب اسلامی ضمن سپاس فراوان از نویسنده‌ متعهد و توانا و نیز ناشر کتاب «شرح اسم زندگینامه‌ حضرت آیت‌الله سیدعلی خامنه‌ای ۱۳۵۷ – ۱۳۱۸» به اطلاع می‌رساند کتاب مذکور بر اساس بررسی‌های کارشناسانه‌ متعدد، به دلیل وجود اغلاط مختلف تاریخی و غیرتاریخی موفق به دریافت مجوز نشر از این مؤسسه نگردید. طبعاً ناشر محترم متعهد به رفع اشکالات کتاب خواهد بود.” به این ترتیب کتابی که رسانه های حکومتی از مدتها قبل تبلیغ در مورد آنرا آغاز کرده و به نمایشگاه کتاب رسانده بودند، به یکباره «غلط» از آب درآمد و دلیل اصلی جمع آوری آنهم در پرده ای از ابهام باقی ماند، جز آنکه گفته می شود خود رهبر ازبرخی عکسها و نوشته های آن راضی نبوده و نارضایتی وی بوسیله «موسسه نشر و تنظیم آثار» به مسئولین وزارت ارشاد منتقل و موجب جمع آوری کتاب از سطح نمایشگاه شده است.
«شرح اسم» معمولا به نوشته ها و گفته هائی اطلاق می شود که به شرح معنی و ویژگیهای اسامی و مفاهیم مقدس دینی می پردازد؛ اما این بارنام کتابی است درشرح زندگی رهبر جمهوری اسلامی ازتولد تا سال انقلاب ۱۳۵۷ که سایت «موسسه مطالعات و پژوهش‌های سیاسی» در مورد آن نوشته است: “پژوهش حاضر، شرحی است بر زندگی آیت‌الله سیدعلی حسینی خامنه‌ای از تبار و تولد تا سال‌های کودکی و نوجوانی؛ و کارنامه‌ای است مختصر از آغازین کنش‌های سیاسی اجتماعی او تا پیروزی انقلاب اسلامی. قطع نظر از نقش و موقعیت استثنائی ایشان پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بی‌تردید آیت‌الله خامنه‌ای یکی از عالمان تأثیرگذار در تبیین و ترویج اندیشه سیاسی اسلام و برآمدن انقلاب اسلامی ایران است. بنابراین، چنین پژوهشی به معنای بازخوانی و بازگویی بخشی از تاریخ مبارزات ملت ایران است.”
نقشی که کتاب «شرح اسم» برای آقای خامنه ای در شکل گیری انقلاب تصویر می کند، در هیچ یک از نوشته های نقش آفرینان اصلی انقلاب سال ۵۷ به چشم نمی آید و ناشر با آگاهی از این موضوع می نویسد: “نمی‌توان این پژوهش را فاقد دشواری‌های خاص ندانست؛ از کمبود منابع گرفته، تا امساک برخی مراکز دست‌اندرکار، و پریشانی و پراکندگی اسناد موجود درباره صاحب ترجمه. اینها موجب گردید که با مرارت فراوان هر برگی از جایی گردآوری شود؛ و شد. اخلاق حرفه‌ای ایجاب می‌کرد که موقعیت کنونی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بر این کار سایه نیفکند و این پژوهش با دیگر تحقیق‌های علمی، در روش، جملات، عبارات و تعبیرات همسان باشد. بر این باور هستیم که در این امر موفق بوده‌ایم. گرچه اسناد استفاده شده قادر نیست تمامی زوایای پیدا و پنهان زندگی شخصی و مبارزاتی ایشان را روشن سازد، اما مصداق بیان «سرّی» است در «حدیث دیگران» کتاب علاوه بر محتوا از تصاویری بهره برده است که در کمتر اثری تا کنون فرصت انتشار پیدا کرده است”!

و اما خبرآنلاین، به نقل از عباس سلیمی نمین، رئیس دفتر مطالعات و تدوین تاریخ ایران می نویسد: “طی چند روز اخیر تماس‌های زیادی از سوی دانشجویان و چهره‌های سیاسی مشهد داشته‌ام که گفته‌اند، خودمان در محل سخنرانی رئیس‌‌جمهور در مشهد حضور داشتیم ولی جمعیتی که تلویزیون از حضور مردم در صحن جامع رضوی نمایش داد با واقعیت منطبق نیست.”

سلیمی نمین با بیان اینکه تلاش‌های دولت برای اینکه کارهایش را در معرض دید قرار بدهد و بزرگ‌نمایی کند امری مرسوم است، افزود: “بررسی‌هایم نشان می‌هد که خبرنگار محترم رسانه ملی تصاویری را از سفر قبلی آقای احمدی‌نژاد به عاریت گرفته است تا نمای دیگری را ارائه دهد.”

سلیمی از رئیس سازمان صدا و سیما خواست، در این باره تحقیق کرده و اگر مغایرتی میان تصاویر حقیقی و تصاویر منتشرشده وجود دارد با “خبرنگاری که این کار را کرده “برخورد شدید اداری شود.”

این فعال اصولگرا و از حامیان انتخاباتی احمدی نژاد با بیان اینکه رسانه ها باید نبض جامعه را نشان دهند تصریح کرد: در کشور ما بر خلاف بسیاری از کشورها سنجشی از آرای عمومی درباره مواضع مسئولان دولتی نداریم و در حالیکه رسانه ها در بسیاری از کشورها بلافاصله در مقابل هر موضع گیری مسئولان نبض جامعه را بررسی می کنند که به چه میزان رئیس جمهور و یا نخست وزیر افزایش و کاهش محبوبیت داشته، ولی در کشور ما چنین مکانیزیمی که مشخص شود فلان اقدام به محبویبت مقامی افزوده و یا محبوبیت او را کاهش داده وجود ندارد.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large