Skyscraper large
سینمای ایران؛ فراتر از دیوارها

کوتیار به فرهادی پیوست

 سینما مرز ندارد؛ حتی اگر دولتی بخواهد دور سینما هم دیوار بکشد. این بار «ماریون کوتیار» بازیگر فرانسوی برنده جایزه اسکار، میهمانِ اصغر فرهادی، برنده جایزه اسکار و یکی از صد چهره تأثیرگذار سال جهان از سوی مجله تایم می شود. فرهادی در گفت‌وگو با مجله “فیلم فرانسه” هدف خود از ساختن فیلم تازه اش را “ایجاد سئوال در ذهن تماشاگران به‌جای پاسخ” می داند و می گوید:

«این چیزی است که دنیای امروز بیش از هر زمان دیگر به آن نیاز دارد؛ طرح سئوال‌های جدید در برابر جواب‌های قدیمی. شاید بتوان این سینما را سینمای پرسش‌گرانه نامید.»

«ماریون کوتیار» بهترین بازیگر زن نقش اصلی برای ایفای نقش ادیت پیاف، خواننده افسانه‌ای فرانسه در فیلم «زندگی همچون گل سرخ»،  قرارداد بازی در پروژه سینمایی «اصغر فرهادی» را امضا کرد؛ کوتیار در ادامه همکاری‌هایش با کارگردانان بزرگ معاصر – وودی‌آلن، استیون سودربرگ، کریس نولان، جیمز‌گری، گیوم کانه- این بار می خواهد همکاری با پروژه تازه فرهادی، فیلمساز ایرانی برنده جوایز اسکار، گلدن گلوب، سزار و خرس طلایی برلین را نیز تجربه کند.

تهیه‌کننده فرانسوی این فیلم به مجله «فیلم‌فرانسه»، می گوید: «از اینکه ماریون کوتیار در این ماجرای شگفت‌آور به ما ملحق شده، بسیار خوشحالم». برای اولین بار است که ماله-گی فیلمی از اصغر فرهادی را تهیه می‌کند. او دو فیلم «درباره الی» و «جدایی نادر از سیمین» فرهادی را در فرانسه توزیع کرد. فیلم دوم در سطح بین‌المللی حدود ۲۵ میلیون دلار فروخت.

«ممنتو فیلمز اینترنشنال» حق پخش بین‌المللی فیلم جدید فرهادی را در جشنواره کن – که از چهارشنبه آغاز شد – به فروش می‌رساند. این فیلم که عنوان آن هنوز مشخص نیست، پاییز امسال در پاریس مقابل دوربین می‌رود. فیلم جدید فرهادی با بودجه‌ای درحدود ۱۱ میلیون یورو ساخته می‌شود. برای اولین بار است فرهادی فیلمی را خارج از ایران می‌سازد.

جزئیات داستان فیلم هنوز اعلام نشده و فرهادی این روزها نسخه نهایی فیلمنامه را آماده می‌کند. با این حال ماله-گی گفت این فیلم یک تریلر اجتماعی / احساسی است که رگه‌هایی از «جدایی نادر از سیمین» را دارد، فیلمی که با پیچیدگی‌های داستانی چندگانه خود تماشاگر را از اولین نما تا نمای پایانی در تعلیق نگه می‌دارد.

فرهادی و ماله-گی فردا در جشنواره کن اولین جایزه رسانه‌ای اتحادیه اروپا را دریافت می‌کنند. این جایزه به بهترین پروژه با احتمال موفقیت تجاری اعطاء می‌شود. پروژه فرهادی از میان ۵۰۰ پروژه ارائه‌شده انتخاب شد. آندرولا واسیلیو کمیسر اتحادیه اروپا در امور آموزش، فرهنگ، چندزبانی و جوانان این جایزه را به فرهادی و ماله-گی اعطاء خواهد کرد.

ماریون کوتیار با فیلم «زنگ و استخوان» ساخته ژاک اودیار در بخش مسابقه این دوره جشنواره کن حضور دارد. او در این فیلم که روز پنجشنبه گذشته در کن روی پرده رفت، نقش یک تربیت‌کننده وال قاتل را بازی می‌کند که دچار تراژدی می‌شود.

کوتیار سال ۲۰۰۸ برای بازی در نقش ادیت پیاف در فیلم «زندگی زیبا» ساخته اولیویه دان برنده اسکار بهترین بازیگر زن شد. «یک سال خوب» ساخته ریدلی اسکات، «دشمنان مردم» مایکل مان، «۹» راب مارشال، «تلقین/آغاز» کریستوفر نولان، «نیمه‌شب در پاریس» وودی آلن و «شیوع» استیون سودربرگ از دیگر فیلم‌‌های این بازیگر ۳۷ ساله متولد پاریس است. او فیلم «شوالیه تاریکی برمی‌خیزد» ساخته نولان را آماده نمایش دارد.

This is not to be given one of https://writemyessay4me.org the shallow answers.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large