Skyscraper large
آلودگی هوای تهران

از هشدار تا اضطرار

با نزدیک شدن ریزگردهای آلوده کننده هوا به تهران، احتمال تعطیلی پایتخت می رود. اعلام شده که هوای تهران درحال حاضر در شرایط “هشدار” است و فردا به وضعیت “اضطرار” خواهد رسید پروازهای صبح دیروز تهران ـ سنندج هم به علت آلودگی بسیار شدید هوا و کاهش دید لغو شده است. این تصمیم در پی هجوم ریزگردها به استان های غربی کشور و آلودگی شدید هوا در آذربایجان و کرستان اتخاذ شده است.

ورود ریزگردها در هوای استان کردستان از چهار روز پیش آغاز شده و هم‌اکنون به ۸ برابر حد معمول رسیده است.

منشاء آلاینده‌های موجود در هوا، ذرات معلق ناشی از گرد وغبار بیابان‌های حد فاصل مرز عراق و سوریه است.

همچنین میزان دید از ۱۰هزار متر در شرایط عادی به ۲۰۰ متر کاهش یافته است.

از سوی دیگر، معاون عمرانی استانداری تهران با استناد به گزارش هواشناسی گفت، شدت آلودگی هوا طی روزهای آینده در تهران افزایش می‌یابد و در صورتی که به سلامت شهروندان ضرر برساند احتمالی تعطیلی وجود دارد.

در این باره، جلسه کمیته هماهنگی و نظارت موارد اضطراری آلودگی هوای تهران برگزار شد.

در جلسه کمیته هماهنگی و نظارت موارد اضطراری آلودگی هوای تهران با تاکید بر اینکه شاخصه کیفیت هوای پایتخت به دلیل افزایش شدید غلظت آلاینده ذرات معلق در شرایط «هشدار» قرار گرفته است، تاکید شد که با توجه به تشکیل کانون جدید گرد و غبار در عراق پیش‌بینی می‌شود هوای تهران در روز چهارشنبه در شرایط «اضطرار» قرار گیرد.

به گزارش ایسنا،  رسول علی اشرفی‌پور، مدیرکل محیط زیست استان تهران در جلسه امروز با تاکید بر اینکه هوای تهران هم‌اکنون در شرایط «هشدار» است افزود: پیش‌بینی می‌شود گرد و غبار را تا روز پنجشنبه همچنان در تهران داشته باشیم از سوی دیگر احتمال اینکه شاخص کیفیت هوای تهران در روز چهارشنبه به شرایط اضطرار برسد نیز وجود دارد.

وی با تاکید بر اینکه انتظار داریم اتوبوس آمبولانس‌های اورژانس در میادین مهم شهر مستقر شوند افزود: در عین حال تشدید برخورد با خودروهای دودزا و دارای آلایندگی و خودروهای سنگین نیز باید در دستور کار جدی پلیس قرار گیرد.

نماینده سازمان هواشناسی کشور نیز در این جلسه با اشاره به اینکه گرد و غبار استان تهران را فرا گرفته است، گفت: با توجه به تشکیل کانون جدید گرد و غبار در کشور عراق پیش‌بینی می‌شود از حدود ساعت ۲۰ سه‌شنبه گرد و غبار جدید به تهران برسد. از سوی دیگر برای بعدازظهر امروز وزش باد شدید داریم که این امر موجب افزایش غلظت گرد و غبار خواهد شد همچنین تا چند روز آینده تهرانی‌ها همچنان گرد وغبار را خواهند داشت.

رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نیز با اشاره به اینکه از روز دوشنبه روند افزایشی را در خصوص آلاینده ذرات معلق در تهران داشتیم گفت: این روند همچنان ادامه دارد و احتمال دارد که غلظت آلاینده ذرات معلق همچنان افزایش یابد.

از سوی دیگر، ریزگردها و توده هوای غبارآلود از صبح سه شنبه با ورد جریانات جنوب غربی بخش وسیعی از استان بویژه مرکز استان را فرا گرفت.

رئیس اداره تحقیقات و پیش بینی اداره هواشناسی استان اردبیل دقایقی پیش در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: هم اکنون بخش وسیعی از مرکز استان با ریزگردهای عراقی پوشانده شده است.

علی دولتی مهر افزود: از دیروز با حرکت توده هوای غبار آلود از عراق و گسترش آن به طرف بخشهای غربی کشور، جریانات جنوب غربی این ریزگردها را به استان اردبیل نیز منتقل کرد.

وی با بیان اینکه از بعد از ظهر تا اوایل شب دوشنبه تعدیل این پدیده جوی با بارش باران در سطح استان مشهود بود، یادآور شد: اما مجددا این گرد و غبار از صبح سه شنبه با گستره بیشتر باعث کاهش کیفیت هوا و دید افقی در برخی نقاط استان شده است.

دولتی مهر اضافه کرد: پیش بینی می کنیم با تداوم جریانات جنوب غربی سطوح میانی جو، این ریزگردها تا روز چهارشنبه در مناطق مرکزی و جنوبی استان حاکم بوده و به تدریج از روز چهارشنبه از غلظت گرد و غبار کاسته خواهد شد.

وی با اشاره به آلودگی هوا و کاهش دید از رانندگان خواست در محورهای مواصلاتی بویژه مرکز استان با احتیاط عمل کنند.

مهمانان ناخوانده که از غرب کشور و بویژه از کشور عراق به شهرستانهای غربی وارد می شوند، به ندرت استان اردبیل را تحت پوشش قرار می دهند، اما با وضعیت فعلی شهروندان این استان نیز ریزگردها و هوای غبارآلود را تجربه کردند.

If your program membership expired or is set to expire best spyware during this downtime, it will be extended and your app will remain on the app store.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large