Skyscraper large

اجاره‌ها دوبرابر شد

با نزدیک شدن به فصل اجاره بها در خرداد،تورم موجود در کشور باعث شده که بازار اجاره بها روزهای گرانی را تجربه کند و مستاجران با نگرانی بیشتری به سراغ بنگاه های املاک بروند زیرا با شرایط کنونی مستاجران باید ۵۰ درصد بیشتر از سال قبل اجاره بپردازند تا بتوانند در منطقه قبلی سکونت کنند.

بانک مرکزی از افزایش نرخ تورم به ۲۱.۸ درصد در دوازده ماهه منتهی به فروردین ماه امسال خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر، بانک مرکزی براساس نتایج به دست آمده از شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری ایران گزارش داد: نرخ تورم در دوازه ماه منتهی به فروردین ماه ۱۳۹۱ نسبت به دوازده ماه منتهی به فروردین ماه ۱۳۹۰ معادل ۸.۲۱ درصد است.

در این گزارش بانک مرکزی هیچ اشاره ای به تورم نقطه به نقطه نکرده، این در حالی است که براساس برآوردهای موجود، افزایش قیمت ها در فروردین ماه فزاینده بود.

پیش از این، نرخ تورم در سال ۱۳۹۰ نسبت به سال ۱۳۸۹ (دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۹۰ نسبت به دوازده ماه منتهی به اسفند ماه ۱۳۸۹) معادل ۲۱.۵ درصد گزارش شده بود.

امسال در حالی مستاجران وارد بازار اجاره شده‌اند که برای یافتن آپارتمان در منطقه فعلی خود باید ۵۰ درصد به اجاره بهای سال قبل خود اضافه کنند و یا اینکه به محله‌های پایین تر بروند.

یکی از مستاجران در این باره به خبرنگار مهر، گفت: سال گذشته با قیمت ۲۰ میلیون تومان رهن و ماهیانه ۷۰۰ هزار تومان واحدی ۱۰۰ متری را در نارمک اجاره کردیم اما امسال مالک رقم اجاره را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش داده است.

وی افزود: وضعیت گرانی به جایی رسیده که وقتی با ۵۰ میلیون تومان پول وارد بنگاه املاک می شویم طوری با ما برخورد می کنند که انگار ۵ میلیون تومان پول داریم بنابراین باید به واحد کوچکتر و محله پایین تری برویم.

این مستاجر با بیان اینکه یرای رهن کامل یک واحد یک خوابه ۷۰ متری در طبقه سوم در محدوده نارمک، مالک ۹۰ میلیون تومان رهن کامل تعیین کرده است، گفت: در خیابان شیخ صفی هم یک واحد ۷۶ متری به قیمت ۴۰ میلیون تومان رهن داده می شود.

این وضعیت در مناطق جنوبی تهران که توانایی مالی کمتری هم در میان مردم وجود دارد مشکلات عدیده ای بوجود آورده است و مستاجران در بازار مسکن سردرگم شده اند بطوریکه قیمت ها نارضایتی شدید مردم را در پی داشته است.

این درحالی است که قیمت واحد مسکونی در شهرهای جدید اطراف تهران هم بسیار گران شده است و مستاجران با توان مالی کم، نمی توانند حتی در پرند و پردیس هم واحدی مناسب را اجاره کنند.

براساس گزارش میدانی  مهر، سوئیت ۲۰ متری در خواجه نظام ۱۱ میلیون تومان رهن کامل داده می شود و ۳۵ متری در محدوده ستارخان با ۴ میلیون تومان رهن و ۳۵۰ هزار تومان، اجاره داده می شود همچنین برای واحد ۴۰ متری با عمر دو ساله در محدوده تهرانپارس ۲۰ میلیون تومان رهن کامل قیمت گذاری شده است.

۱۲ متر سوئیت کامل در خیابان پیروزی با ۲ میلیون تومان رهن و ۲۰۰ هزار تومان ماهیانه، به اجاره گذاشته می شود و واحدی ۴۵ متری در مجیدیه شمالی بلوار بیژن با پارکینگ، با ۲۰ میلیون تومان رهن و ۲۰۰ هزار تومان، اجاره داده می شود.

برای آپارتمانی با همین متراژ در اختیاریه شمالی هم ۳۵ میلیون تومان رهن کامل تعیین شده است و در خیابان نامجو نبش یزدی واحدی ۵۰ متری در طبقه سوم با پارکینگ و انباری و آسانسور به قیمت ۵ میلیون تومان رهن و ۸۰۰ هزار تومان، اجاره داده می شود.

همچنین واحدی ۵۰ متری در خیابان ستاری با قیمت ۱۰ میلیون رهن و ۵۰۰ هزار تومان در هر ماه، اجاره داده می شود و برای آپارتمان ۵۴ متری در مترو مولوی نوساز با پارکینگ و انباری ۲۰ میلیون تومان رهن تعیین شده است.

واحدی ۶۰ متری  در شاهین شمالی دو خوابه با عمر ۶ سال هم به قیمت ۳۰ میلیون تومان رهن کامل به اجاره می رسد و آپارتمانی ۵۴ متری مابین میدان حر و چهارراه لشگر یکخوابه با قیمت ۱۴ میلیون تومان رهن و ۳۰۰ هزار تومان، اجاره داده می شود.

You also explain your work experience and how they have helped you in the field.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large