Skyscraper large

دولت علیه وزارت اطلاعات

محمود احمدی ‌نژاد در صدمین سفر استانی خود به خراسان رضوی مدعی شد وزارت اطلاعات فریب «موضوعات دروغین و کاذب» را خورده است. وی افزایش قیمت ارز و طلا را حاصل یک «توطئه‌ مشترک داخلی و خارجی» خواند و گفت: «ما عناصر اطلاعاتی هوشمند فراوانی داریم، اما آن ‌ها به عنوان مقدمه ‌توطئه، با طرح موضوعات دروغین و کاذب، ذهن و اندیشه عناصر اطلاعاتی ما را به حوزه ‌های غیرواقعی معطوف کردند تا بتوانند توطئه خود را اجرا کنند»

به گزارش میهن، یک روز پس از ادعای محمود احمدی نژاد در «معطوف شدن ذهن و اندیشه وزارت اطلاعات به حوزه های غیر واقعی» این وزارت خانه اسنادی را مبنی بر کشف و خنثی کردن توطئه‌ ترور محمود احمدی نژاد منتشر کرد.

بر اساس این اسناد در سال ۱۳۸۶ اعضای جندا‌لله، یک گروه نظامی مخالف جمهوری اسلامی وابسته به عبدا‌لمالک ریگی، ترور محمود احمدی ‌نژاد را در جریان سفر استانی در سیستان بلوچستان برنامه ریزی کرده بودند. اما رئیس دولت نسبت به انتشار این خبر بی تفاوت بود و با لحنی تمسخرآمیز گفت: «تمام این سفرها خاطره است و هیچ نکته منفی‌ در آن وجود ندارد و من نمی ‌توانم هیچ وصفی از حضور در مراسم استقبال سفرهای استانی داشته باشم».

از سوی دیگر علی اکبر جوانفکر مشاور ارشد محمود احمدی نژاد نیز با اشاره به نوسانات بازار ارز و سکه پیش و پس از مذاکرات هسته ‌ای ایران و غرب با صراحت بیشتری نوک پیکان انتقادات را به سمت وزارت اطلاعات نشانه رفته و می‌ نویسد: «چرا وزارت اطلاعات به عنوان دستگاه مسئول شناسایی خیانت ‌کاران گزارش عملکرد خود در این زمینه را به اطلاع افکار عمومی نمی ‌رساند؟ چرا دستگاه ‌های امنیتی و اطلاعاتی کشور در این خصوص تمرکز کافی برای مقابله با خیانتکاران را نداشته ‌اند؟».

انتقادات اخیر احمدی نژاد و حلقه نزدیکان وی از ناکارامدی دستگاه اطلاعاتی در بروز نابسامانی اقتصادی نشان می ‌دهد که اختلافات محمود احمدی ‌نژاد با حیدر مصلحی پایان نیافته و او همچنان از دخالت رهبر جمهوری اسلامی در ماجرای عزل وی ناراضی است.

شامگاه یک ‌شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۰ خبرگزاری ‌های ایران خبر دادند محمود احمدی ‌نژاد، رئیس‌ دولت ایران با استعفای مصلحی از وزارت اطلاعات موافقت کرده و وی را به عنوان «مشاور رئیس‌ جمهور در امور اطلاعاتی» منصوب کرده است.

تنها دو ساعت پس از انتشار این خبر، خبرگزاری های فارس، مهر و ایسنا خبر دادند که آیت ‌الله علی خامنه ‌ای با کنار رفتن مصلحی از وزارت اطلاعات مخالفت کرده است.

اما خبرگزاری رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) با انتشار یادداشتی ضمن رد ادعای خبرگزاری های فارس، مهر و ایسنا آن ها را «رسانه‌های دروغ‌ پرداز و اقتدارگرا» نامید که با انتشار این خبر «جعلی» در حال «طراحی و اجرای سناریوی جدیدی علیه دولت» برای وانمود‌سازی «عدم ولایت ‌پذیری رئیس‌ جمهور و همچنین قرار دادن رهبر انقلاب در مقابل خبر دروغ منتشر شده از قول ایشان هستند».

سرانجام با دخالت رهبر جمهوری اسلامی ایران، حیدرمصلحی وزیر اصلاعات به سر کار خود بازگشت اما این امر چندان به مذاق محمود احمدی نژاد خوش نیامد و در نهایت منجر به قهر و خانه نشینی ۱۱ روزه وی شد.

قهری که با واکنش شدید چهره های سرشناس جریان اصولگرا در مجلس و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی روبه رو شد و منتقدان احمدی نژاد خانه نشینی وی را مقاومت و عدم تمکین رئیس دولت از دستور رهبر جمهوری اسلامی ایران دانستند.

در ایام خانه نشینی محمود احمدی نژاد برخی از چهره های سرشناس نظام ضمن دیدار با رئیس دولت در منزل ویف از او خواستند تا به سر کار خود بازگردد و به این غائله خاتمه دهد اما احمدی نژاد ۱۱ روز  در مقابل فشارهای و توصیه های سران جریان اصولگرا مقاومت کرد.

آیت الله محمد یزدی رئیس سابق قوه قضائیه ایران و رئیس مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم از جمله افرادی است که در جریان ۱۱ روز خانه نشینی به دیدار محمود احمدی نژاد رفته بود.

وی چندی پیش با ذکر خاطره ای از دیدار خود با محمود احمدی نژاد در منزل وی مقاومت احمدی نژاد در مقابل خواست رهبر جمهوری اسلامی ایران را تایید کرد.

محمد یزدی خاطره خود از دیدار با محمود احمدی نژاد را چنین روایت کرد: «به آقای احمدی نژاد گفتم سیستم حاکمیت ولایت فقیه این است که وقتی ولی امر حرفی را زد باید خواند و عمل کرد … آقای دکتر من واقعاً نگران هستم. شما خدمات زیادی به این کشور داشته اید و پرتلاش بوده و هستید، نگرانم که ختم این پرونده با رودررویی و درگیری با رهبری ختم شود. این واقعا شایسته نیست و حیف خدمات شماست».

وی در ادامه می گوید:  ایشان نهایتاً گفتند: «شما نگران نباشید. من خودم با آقا صحبت می کنم و موضوع را حل می کنیم».

گفتم: «چگونه حل می کنی؟» گفت: «نهایتا منتهی می شود به اینکه آقای مصلحی استعفا میکند و نفر دیگری می آید و بالاخره به شکلی کنار می آییم.» من واقعاً مایوس شده بودم از این صحبت ها. زیرا می دیدم به جایی نمی رسد. خداحافظی کردم و ایشان هم خیلی احترام گذاشتند. احساس کردم که هیچ تغییری در او ایجاد نشده است

بسیاری علت اصلی اختلافات میان وزیر اطلاعات و محمود احمدی نژاد را در موضوع برکناری حیدر مصلحی از هیات مدیره موسسه ایران و البته اظهارات اسفندیار رحیم مشایی مبنی بر «ضعف دستگاههای نظارتی و اطلاعاتی کشور در خصوص تحولات منطقه» می دانند.

رحیم مشایی ساعاتی پیش از استعفای حیدر مصلحی در گفتگویی با خبرگزاری ایرنا گفته بود: «دستگاه ‌های مسئول ما باید در اسرع وقت ضعف اطلاعاتی و ارتباطی خود را در خصوص تحولات منطقه جبران کنند».

برخی از رسانه ‌های اصولگرا نیز، برکنار کردن حسین عبداللهی، معاون برنامه و بودجه وزارت اطلاعات که با «خشم» اسفندیار رحیم‌ مشایی، مواجه شده را علت اصلی اختلافات میان وزیر اطلاعات و محمود احمدی نژاد می دانند.

با این وجود مصلحی به کابینه بازگشت و رهبر جمهوری اسلامی با بازدید از وزارت اطلاعات، حمایت خود را از وی نشان داد.

اما مجلس شورای اسلامی برای بررسی موضوع خانه نشینی احمدی نژاد دو جلسه‌ اضطراری غیرعلنی برگزار کرد.

و سرانجام وی را به مجلس احضار کردند و در این باره از احمدی نژاد توضیح خواستند.

هر چند احمدی نزاد با این پاسخ که «احمدی نژاد و خانه نشینی!؟» جواب سربالا به پرسش اساسی نمایندگان مجلس داد که این امر موجب خشم نمایندگان حامی رهبر جمهوری اسلامی ایران شد.

These will help them understand where you are https://admission-writer.com coming from.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large