Skyscraper large

اخبار سریالی تعطیلی کارخانه‌ها

دویست کارگر کارخانه زاگرس خودرو واقع در بروجرد به دلیل عدم تمدید قراردادهای‌کاری‌شان، طی یک ماه اخیر بیکار شده‌اند.
محمد گودرزی ،دبیراجرایی خانه کارگر بروجرد در گفتگو با ایلنا اظهار کرد: در این کارخانه جمعا ۵۰۰ کارگر قرارداد موقت مشغول به کار هستند که ۲۰۰ نفر از آنان به جهت کمبود نقدینگی و نبود مواد اولیه تولید به واسطه تحریم‌ها طی یک ماه اخیر بیکار شده‌اند.

دبیر اجرایی خانه کارگر بروجرد با تاکید بر اینکه هیچ یک از مسئولان استانی پاسخگو ی مشکلات کارگران زاگرس خودرو نیستند اظهار داشت: بسیاری از کارگران اخراجی دوره‌های آموزشی خود را در با هزینه کارخانه در کشور مالزی گذرانده‌اند و بیکاری این کارگران اتلاف سرمایه‌های ملی است.

 زاگرس خودرو یکی از کارخانه‌های خودروسازی ایران در منطقه اشترینان بروجرد است که در زمینه مونتاژ اتومبیل فعالیت دارد و از سال ۱۳۷۵ شروع به فعالیت کرده‌ است.

پیش از این رئیس اتحادیه کارگران قراردادی و پیمانی ایران اعلام کرده بود که به دلیل «وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی»، ۸۵ درصد از جامعه کارگری کشور با قراردادی ۳ ماهه در واحدهای تولیدی کار می‌کنند.

فتح الله بیات که با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، گفت‌و‌گو می‌کرد، افزود بیش از ۵۰ درصد این کارگران قراردادی نیز حداقل دستمزد را دریافت می‌کنند. آقای بیات در رابطه با آنچه که «وضعیت بحرانی واحدهای تولیدی کشور» خوانده، نیز گفته بود: «در حال حاضر اکثر کارخانجات کشور به خاطر حذف حامل‌های انرژی با مشکلاتی از قبیل کمبود نقدینگی مواجه شده‌اند و دولت به منظور رفع مشکلات بیکاری دولت باید یارانه واحدهای تولیدی کشور را پرداخت کند.»

با اینکه در قانون هدفمندی یارانه‌ها، پرداخت یارانه از سوی دولت به واحدهای تولیدی آمده است اما بسیاری از واحدهای تولیدی در ایران می‌گویند که دولت این مبالغ را به آن‌ها پرداخت نکرده است.

چندی پیش دبیر اجرایی خانه کارگر لارستان نیز خبر داده بود که کارخانه شیرین طعم لارستان تعطیل و ۶۰ کارگر آن اخراج شدند.

محمدحسن قوامی در گفت گو با خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، با اشاره به اینکه کارخانه شیرین طعم لارستان وابسته به کارخانه ویتانا است گفته بود: این واحد تولیدی با مجموع ۶۰ کارگر مشغول به کار بود که با پدیدآمدن بحران ۲۰ نفر از این کارگران اخراج شده بودند و با تعطیلی کامل کارخانه تعداد ۴۰ کارگر باقی مانده نیز اخراج شده‌اند.

به گفته وی: با اخراج کارگران و تعطیلی کارخانه به جهت انباشت بدهی‌های بانکی هم اکنون کلیه اموال و زمین‌ها و ساختمان کارخانه که در رهن یکی از بانک‌های کشور بود مصادره شده است.

قوامی با بیان اینکه هم اکنون کارگران اخراج شده بلاتکلیف هستند افزود: ماشین آلات و ابزار تولید این واحد تولیدی قرار بود به تهران انتقال پیدا کند که کارگران بیکار شده در حال حاضر از این انتقال جلوگیری کرده‌اند و از مسئولان خواسته‌اند با احیا ء مجدد این واحد تولیدی، شغل و کارخانه از دست رفته را به آنان باز گردانند. میزان بدهی این واحد تولیدی به بانکهای تسهیلات دهنده ۳ میلیارد تومان است.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large