Skyscraper large
گزارش دیان علایی

روزگار سختِ بهائیان ایران

بازداشت و زندانی شدن رهبران بهاییان در ایران در حالی وارد پنجمین سال می شود که به گزارش انجمن جامعه بهاییان ایران، فشار و سرکوب ها بر جامعه بهاییان ایران، بیشتر و گسترده تر شده است.
به گزارش رادیو فردا دیان علایی، نماینده جامعه جهانی بهاییان در سازمان ملل در ژنو روز دوشنبه گفت: «از بچه‌های مدرسه تا سالمندان، از هفت رهبر بهایی تا روستاییان معمولی، هیچ شهروند بهایی در ایران از سرکوب ظالمانه و حساب‌شده‌ای که دولت ایران و مأمورانش پی در پی برنامه‌ریزی می‌کنند، در امان نیست.»
خانم علایی در بیانیه خود گفته است: «در میان همه زندانیان عقیدتی که اکنون در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را می‌گذرانند، طولانی‌ترین حکم‌ها برای هفت مدیر سابق، هر یک ۲۰ سال، صادر شده است.»
وی افزود: «اوضاع زندان، با غذای نامناسب و نبود بهداشت، بسیار سخت است و بیشتر آنها با بیماری‌های شدیدی مواجه شده‌اند. در این چهار سال، حتی به یک نفر از آنان هیچ ‌گونه مرخصی داده نشده، در حالی‌که طبق قانون در ایران هر زندانی باید از آن بهره‌مند باشد.»
خانم علائی گفت: «امروز تبعیض کورکورانه و خرافه‌پرستی در ایران ریشه دوانده و آسیب ترمیم‌ناپذیری به اسم و اعتبار اسلام وارد آورده. مابه هر گونه اقدام از طرف انسان‌های نیک‌خواه، چه در ایران و چه در اطراف جهان،که گستره و خشونت سرکوب را محکوم کند ملحق می‌شویم و از آن استقبال می‌کنیم».
در ۲۵ مارس ۲۰۱۲ نیز سنای آمریکا با صدور قطعنامه ای خواهان آزادی رهبران جامعه بهایی در ایران شد. به نوشته جامعه بهاییان، این هفت تن در گروهی غیررسمی به نیازهای معنوی و اجتماعی جامعه بهایی ایران رسیدگی می‌کرد.
فریبا کمال‌آبادی، جمال‌الدین خانجانی، عفیف نعیمی، سعید رضائی، مهوش ثابت، بهروز توکلی، و وحید تیزفهم، رهبران بهایی هستند که در ایرن دستگیر، محاکمه و به ۲۰سال زندان محکوم شدند.
به گفته جامعه بهاییان در ۳۳ سال گذشته حدود «۲۰۰ بهایی» در ایران اعدام شده‌اند. همچنین در حال حاضر «۱۱۲ بهایی» در زندان به سر می‌برند و پرونده قضایی «۳۰۰ بهایی» نیز همچنان در جریان است.
جامعه بهاییان گفته است : «در اردیبهشت ۱۳۹۰  منزل مسکونی حدود ۳۹  شهروندان بهائی که با مؤسسۀ عملی آزاد همکاری می‌کردند، مورد یورش هماهنگی‌ قرار گرفت و تعدادی افراد بازداشت شدند. از مدرسان دستگیر شده کامران مرتضایی اکنون دوره پنج‌ ساله زندانی خود را سپری می‌کند؛ و محمود بادوام، نوشین خادم، فرهاد صدقی، ریاض سبحانی و رامین زیبائی هر یک دوران چهارساله زندان خود را سپری می‌کنند».

Die erinnerungen an bestimmte spiele, an das https://schreib-essay.com/ essay schreiben uni backen von weihnachtspltzchen oder das naschen vom fertigen kuchenteig.
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
Skyscraper large